Lords Of Chaos, film inšpirovaný black metalom, vyjde už začiatkom februára

Pomaly utícha ošiaľ po filme Bohemian Rhapsody a na scénu prichádza ďalšia biografická snímka, no tento raz hlavne pre nadšencov undergroundu. Lords Of Chaos je hororový thriler režírovaný Jonasom Åkerlundom, bývalým členom skupiny Bathory. Jonas sa inšpiroval ranou scénou nórskeho black metalu ako aj rovnomennou knihou z roku 1998, ktorá sa krútila najmä okolo skupín Mayhem a Burzum.  

 

Film bude preplnený krivdami a špinou tohto obdobia. Príbeh zachytáva 80. roky, kedy kapela Mayhem vlastne vznikla a nasleduje sériou zločinov, ktoré sa vyskytli v Osle začiatkom 90. rokov. Dej sa bude hlavne točiť okolo Euronymousa a jeho neslávne známych skutkov. Jeden z kľúčových momentov zaznamenáva prírastok švédskeho extrémneho vokalistu so pseudonymom Dead a hlavne udalosť, kedy si Dead podrezal žily na zápästí a následne si brokovnicou strelil do hlavy a Euronymous jo namiesto záchrany „umelecky“ nafotil. Tieto fotky sa nakoniec stali podnetom albumu Dawn Of The Black Hearts

Lords Of Chaos, film inšpirovaný black metalom, vyjde už začiatkom februára
Lords Of Chaos, film inšpirovaný black metalom, vyjde už začiatkom februára

Ďalším okamihom bolo, kedy Euronymous spoznal antikrista Varga Vikernesa. Euronymous si otvoril vlastný obchod s EP-čkami, ktorý sa neskôr stal akýmsi sociálnym uzlom pre black metalistov. Do neho spadal aj Varg, ktorý neskôr neraz dopomáhal kapele popri svojom projekte Burzum. Varg v tej dobe začal prejavovať svoju antináboženskú ideológiu priam až extrémnym spôsobom. Vypaľoval kostoly hlavne z dôvodu svojho silne pohanského orientovania, za čo bol nakoniec aj odsúdený.

 

Od spolupráce na albume De Mysteriis Dom Sathanas bol vzťah medzi Euronymousom a Vargom čoraz viac napätejší. Euronymous bol zo začiatku na vrchu metalovej scény, no keď prišiel do hry Varg so všetkými svojimi excesmi, dostával sa viac do pozornosti médií, čo Euronymous nedokázal vystáť. Do všetkého sa zamiešala hlúpa závisť a naivita. Euronymousova myseľ sa zatemnila a východisko videl hlavne v zabití Varga.   

 

,,Na metalovej scéne sa rozšírila nechuť voči Euronymousovi. Stále viac a viac ľudí si začalo uvedomovať, čo je to vlastne za blázna. Veril, že to bola práve moja vina a začal ma nenávidieť. V istom zmysle mal pravdu, pretože moje názory neboli tajomstvom. Nezvládal tú krivdu a sám zo seba urobil hlupáka. A keď médiá začali písať všetku tú špinu o mne, spôsobilo to, že sa začal cítiť menej dôležitý,“  hovorí Varg.

 

Ako náhle sa to Varg dozvedel, vycestoval 10. augusta 1993 skoro ráno do Osla, aby sa mu postavil. Vyústilo to až do súboja s nožmi, čo nakoniec skončilo Vargovou „výhrou“, kedy brutálne bodol Euronymousa a tým ho aj zabil. Nasledujúci deň sa správy o vražde Euronymousa rýchlo šírili cez Nórsko a Varg bol čoskoro zatknutý. Bol poslaný do väzenia na 21 rokov, čo je v Nórsku maximálny trest, do toho sa ešte zarátalo aj podpálenie významného kostola Fantoft Stave. Film údajne zachytí aj viaceré zákulisné scény, ako bolo napríklad aj Faustove (bubeník skupiny Emperor) brutálne zabitie homosexuála. Toto bol tiež jeden zo zločinov, ktorý viedol políciu proti blackmetalovej scéne.

Varg sa už pri prvotnej myšlienke filmu v roku 2016 vyjadril na svojom YouTube kanáli: „Čo mi ako prvé napadlo, keď som postrehol tvorbu tohto filmu, tak to bolo to, že tvorcovia sa nikdy neopýtali na situácie ľudí, ktorých sa to vážne týka. Boli len inšpirovaní hlúpou knihou s rovnakým názvom, ktorá bola, samozrejme, čistý nezmysel. Očividne nechcú vytvoriť niečo ako pravdivý dokument, chcú z toho mať jednoducho hollywoodsky film. No ich zámer mi príde čoraz viac podlý, keď sa tomu prizrieme hlbšie. Písali skupine Mayhem, či môžu použiť ich tvorbu vo filme, no tí to odmietli. Taktiež sa spýtali aj Darkthrone a tí to, samozrejme, odmietli tiež. Nakoniec sa pýtali aj mňa… A hádajte čo, tiež som ich poslal kade ľahšie. Takže komické na tom je, že idú tvoriť príbeh inšpirovaný skupinami Mayhem, Burzum a Darkthrone a nemajú povolenie použiť ich autentickú hudbu. A to mi príde neskutočne paradoxné… Tento film je jednoducho hlúposť a fikcia. Hollywoodska blbosť, ktorá chce len zarobiť.“

 

Fenriz zo skupiny Darkthrone mal podobný názor a verejne zdieľal svoj nesúhlas: „S touto etapou môjho života som sa chcel už konečne rozlúčiť. Tvorcom sme nedali žiadne práva na zverejnenie našej hudby, merchandisu, loga, atď.“

   

No napriek nesúhlasu kapiel sa Åkerlund vynašiel a v roku 2016 zrežíroval videoklip k piesni ManUNkind od skupiny Metallica. Vystupujú tu herci, ktorí boli obsadení vo filme a vo videoklipe predvádzajú blackmetalový koncert.

 

Aj keď sa film oficiálne dostane medzi ľudí až 8. februára, už teraz sa fanúšikovia delia na dva tábory. Jedni sú radikálne proti a podporujú názory kapiel, ktorých sa to týka. A tí druhí ospevujú herecké výkony, kde je v hlavnej úlohe Rory Culkin ako Euronymous a Emory Cohen v role Varga. Poniektorí ho videli už minulý rok na filmovom festivale Sundance a sú tiež veľmi rôznorodé. Každopádne, film treba brať s rezervou, keďže mnohé scény budú prispôsobené „krajšiemu“ scenáru než pravdivým udalostiam a záver si treba individuálne vyvodiť. No, vo vzduchu však visí otázka: Pozriete si film aj napriek tomu všetkému?


Použité zdroje:
burzum.org, metalsucks.net, metalinjection.net, imdb.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *