Levice sa hojdali v rytme metalu s ďalším ročníkom Metal Unleashed

Sobota 6. apríla v Leviciach znamenala metalový sviatok. Opäť sa tu v Erku konala už tradičná akcia Metal Unleashed. Tentokrát na nej ACHSAR doplnili MORNA, BLOODY REDEMPTION a FROZEN BLOOD.

 

Na parkete sa už zbehla hŕstka fanúšikov, keď sa ako prví na malé pódium s asi polhodinovým meškaním postavili bratislavskí blackened deathmetalisti Frozen Blood. Tí boli oslabení o basgitaristu Michala, ktorí si zlomil ruku pri bicyklovaní. Nijako by to však nevadilo, keďže ich výkon neovplivnila ani tak samotná hra ako nevyvážený zvuk. Počas celého setu sme počuli prerážať do popredia iba Igorove bicie. Všetci ostatní zostali v jeho tieni. No pokiaľ ste z tých, čo si radi chránia sluch a na koncerty nechodia bez sluchátok, potom ste zvuk mali čistejší a mohli ste si vychutnať kvalitnú dávku hudby. Alebo aj bez slúchátok. Veď nie je metal o tom, že čím hlučnejší, tým lepší? A zabaviť sa predsa dá aj tak. Zo skladieb odzneli napríklad Fog, Last Autumn, Mighty Thundergod, Rotten Dogma či Lost Wanderer.

Aj s ďalšou zostavou večer pokračoval na deathmetalovú nôtu a bicie stále prerážali do popredia, hoci už o niečo menej. Keďže čas už pokročil, Bloody Redemption mali pod pódiom o niečo viac ľudí. Fanúšikovia sa neustále trúsili dnu a von, každý si vychutnával svoju dennú dávku poctivého old school death metalu. Ale opäť na tom boli zrejme najlepšie tí so sluchátkami, ktorým táto pomôcka krásne vyčistila zvuk a odstránila neduhy v podobe nevyváženosti, čo opäť nebola chyba kapely. Každý člen robil, čo mohol a najlepšie, ako vedel.

 

Zo skladieb sme si vychutnali napríklad dve novinky Hit The Gore a The Dark Sides Of Human Soul či už klasiku pochádzajúcu z debutového albumu Infected Minds Undead Corpses.

Predposlednou skupinou, čo sobota ponúkla, bola Morna. Chlapi nadviazali na deathmetalovú šnúru tiahnúcu sa celým večerom. Akurát, že tentokrát to bolo na progresívnu nôtu tohto subžánru. Pod pódiom sa to opäť prestriedalo, akoby prítomní prišli iba kvôli Morne. A pokojne to tak mohlo byť. Veď aj predchádzajúce zostavy mali svojich jedinečných fanúšikov, ku ktorým nepochybne vo všetkých prípadoch popribúdali i noví.

 

Okrem pocitovo zvukovo najvyváženejšej inštrumentálnej stránky ponúkli i vtipné príhovory. Teda, servíroval ich vokalista Robo. Najskôr poďakoval Achsaru za pozvanie, pochválil si, ako sa im dobre hrá v Leviciach. Následne ponúkol odpoveď na to, že sa ich vraj stále ľudia pýtajú, kedy dajú von nejaké nové veci a avizoval zahranie zatiaľ nijako inak nezverejnenej novinky Let Us Bury This Body. Keď však na to neprišla žiadna reakcia od publika, zanadával si, že tam asi nikoho nezaujímajú. To, samozrejme, nebola pravda. Inak by sa prítomní tak dobre nebavili. Inokedy zase chválil ľudí, lebo mali tričká s logom ich kapely. Robo zvyšku kázal, aby si išli po svoje také tričká domov alebo si ich kúpili. Z ostatných skladieb odzneli ešte napríklad To Think Alone a Through The Pain I See Others, ktorou uzavreli svoj set.

Najväčší úspech zožali domáci Achsar, ktorí ponúkli prierez svojou pätnásťročnou kariérou v podobe najdlhšieho setlistu, aký kedy zatiaľ hrali. Odznelo teda šestnásť skladieb, starších i novších, napríklad Old Tavern Song, Black Raven, Shadowless a mnoho ďalších. Vychutnali sme si aj parádne výsledky spolupráce s Korpiklaani, či už Loud And Proud, kde Korpíci požičali Achsaru huslistu Tuomasa Rounakariho, alebo slovenská verzia Beer Beer, teda Pivo Pivo, kde si zase naopak Korpiklaani požičali od Achsaru Milana. Kto bol v marci na koncerte Fínov, mal šancu prvýkrát počuť naživo túto skladbu v zostave Korpiklaani plus Milan. A práve tieto dve skladby uzavreli set skupiny, ktorej patrí vďaka za to, že sa celá akcia konala.

 

Achsar sa, samozrejme, nenechali zahanbiť ani celkovým hudobným výkonom a napriek pokročilej večernej hodine postavili na nohy celý klub. Počas ich setu by ste asi márne hľadali niekoho pri bare alebo vonku na cigarete. Fanúšikovia poriadne vzdali hold domácej kapele. Väčšinu skladieb si pospevovali spolu s nimi a pri Loud And Proud to dokonca bolo žiadané ešte viac. No a hoci ani predchádzajúce kapely ľudia nechceli veľmi pustiť preč z pódia, pri Achsar to platilo ešte niekoľkonásobne viac.

 

Išlo o vydarenú akciu, kde sa prestriedalo množstvo fanúšikov metalu. Jedinou chybou bol ten nešťastný zvuk, ktorý bol väčšinu času nevyvážený a pri všetkých kapelách, niekde viac, inde menej, väčšinou prerážali do popredia bicie. Trošku to kazilo dojem, ale nikomu to nezabránilo v tom, aby sa poriadne vyskákal na štyroch našich kvalitných zostavách a každý prítomný sa nepochybne výborne zabavil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *