Legendárni VADER prídu oprášiť zlatý fond ich diskografie

Poliaci VADER sa za svojich viac ako 35 rokov aktívnej existencie stali legendami. Svetovými pódiami ostrieľaná banda, ktorá predskakovala aj hviezdnej skupine Metallica, príde s novým albumom „Solitude In Madness“, ktorý ich predstavuje ako znovuzrodených.

Pamätáte si niekto časy okolo roku 1983, kedy VADER ešte hrali heavy/speed metal? Asi ťažko, to hrávali niekde po poľských zapadákovoch.

O tri-štyri roky neskôr sa však VADER reformovali a s novou zostavou svoj zvuk posunuli do deathmetalového charakteru s výrazným, často aj slayerovsky zafarbeným thrashovým riffingom, ktorý je pre nich dodnes signifikantný. Veľkou mierou tejto premene pomohol legendárny bubeník Docent († 2005), ktorý Poliakov nakopol do šialených temp a hnal ich prejav nástojčivo vpred.

Zlomovým bolo video „The Darkest Age“, často vysielané na vtedajšej, metalu ešte nevyhýbajúcej sa MTV, z debutu „The Ultimate Incarnation“ (1992) vydaného u Earache. Video ich preslávilo celosvetovo takmer cez noc a následné, dodnes cenené albumy „De Profundis“ alebo „Litany“ (Metal Blade), sú neochvejne a právom zapísané v zlatom fonde extrémneho metalu.

Nasledujúce roky a desaťročia už VADER žijú de facto pred divákmi. Svetovými pódiami preverení Poliaci behom svojich tisícov koncertov a turné hrali so všetkými možnými význačnými interpretmi a ako sa zdá, šťastena v prípade neutíchajúcej popularity je im stále naklonená. Aktuálne kotvia u najväčšieho metalového labelu Nuclear Blast, ktorý vydal aj nový album „Solitude In Madness“, ktorý sa iste zaradí k dvom vyššie spomenutým klenotom. Wiwczarkova banda je na nej, s fenomenálne bubnujúcim Jamesom Stewartom, ktorý je konečne aj adekvátnou náhradou za zosnulého Docenta, ako znovuzrodená a bez pochyby predvádza svoju najlepšiu prácu za posledné roky.

Vzhľadom k aktuálnym problémom s koronavírusom zaznamenalo turné Vader zmeny na postoch predkapiel. Zo Škandinávie si to s nimi nakoniec rozdajú MASS WORSHIP! Túto päticu si rýchlo ulovili Century Media a niet divu. Do ťažkého a temného, niekedy snáď až sludge šatu, obaľujú klasický švédsky death metal. Pomalejšie tempá režú a sťahujú do bahna, ale keď to týpci zo Štockholmu rozbalia, znejú značne crustovo. V obidvoch polohách však Mass Worship vyznievajú dosť ojedinele, navrch pridávajú dokonca nejaké atmosféry a výsledok ani raz neznie staroškolsky, aj keď korene sa tu ctia.

Legendárni VADER prídu oprášiť zlatý fond ich diskografie

VADER / MASS WORSHIP v Randali Bratislava, Colloseum Košice, Novej Chmelnici Praha a Melodke Brno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *