Kúsky kapiel Tristana a Therion sa spojili do nového projektu

Nový hudobný počin VOX TRISTANUM majú na svedomí členovia dnes už neexistujúcej metalovej skupiny Tristana spolu s Christianom Vidalom, aktívnym členom švédskej metalovej legendy Therion. Hudobníci dokončili svoje EP, ktoré je predzvesťou prvého albumu. Svetlo sveta v týchto dňoch uzrel aj debutový videoklip ku skladbe Stop. Prečo vlastne skončila Tristana? Ako sa Slovákom podarilo dostať ku Christianovi Vidalovi?

 

Posledným koncertom skupiny Tristana bolo minuloročné júnové predskakovanie kapele Nightwish v Košiciach. Odvtedy sme o nej nepočuli. Kapela bola zhruba rok po vydaní albumu, v minulosti sa jej podarilo zahrať si pred Scorpions, absolvovať dvojité turné s Arakain a vystúpiť na veľkých festivaloch doma i v zahraničí. Pre mnohých nepochopiteľne skončila.

 

„Posledné roky sme na kapele tvrdo pracovali. Dosiahli sme nejaké výsledky, ale nebolo to úplne to, čo sme si predstavovali,“ povedal spevák Peter Wilsen. „Analyzovali sme, čo urobiť preto, aby sme posunuli kapelu ešte ďalej, ale narážali sme pritom na určité prekážky, ktoré tomu bránili. Tristana vznikla v roku 1993 a nikto zo súčasných členov nestál pri jej zrode. Kapela bola známa ako speed power metal. Ako sa zmenili členovia, radikálne sa zmenil aj štýl. Mnoho starých fanúšikov to nepochopilo a fanúšikovia tvrdšej odnože metalu nás stále škatuľkovali ako melodický power. Ďalšou nevýhodou bol podobný názov s kapelou Tristania. Naša bývalá kapela vznikla v roku 1993 a Tristania podľa Wikipedie až v roku 1995-1996. Stalo sa nám, že nás zahraničný festival odmietol so slovami, že tam tento rok hrá Tristania a ľudí by to pomýlilo. Konkurencia je veľmi veľká a šťastena vrtkavá. Snažili sme sa, no ťahali sme za sebou ťažkú guľu, ktorú sme zdedili. Preto sme sa rozhodli pre tento krok,“ dodal Peter.

 

V októbri 2015 Tristana predskakovala skupine Therion na ich koncerte v Bratislave. Práve tam sa hudobníci zoznámili s Christianom Vidalom. Pomohol im k tomu aj ich manažér a promotér  Pavol Urbanič, ktorý sa dlhé roky priatelí s členmi skupiny Therion. „Vtedy sme ešte neplánovali koniec. O tom, že vznikne Vox Tristanum, sme sa dohodli minulý rok v lete. Nový názov nesie aj časť toho starého. Stále sme to my, len po novom. S pomocou nášho manažéra Paľa sme prizvali do projektu Christiana, ktorý je vynikajúcim gitaristom a už roky sa pohybuje v inej hudobnej lige. Naše nové songy sa mu páčili a hneď sme si sadli aj po ľudskej stránke.“

 

Christian Vidal patrí medzi najznámejších argentínskych gitaristov. V roku 2007 začal spolupracovať so spevákom Mr. Big Ericom Martinom. Ten bol vtedy zaujatý svojou sólovou dráhou. Spolu odohrali turné v Južnej Amerike a Indii. Eric sa do Mr. Big vrátil v roku 2009. O rok neskôr dostal Christian pozvánku stať sa gitaristom švédskej metalovej kapely Therion. Tento rok stihol koncertovať so sólo projektom Russella Allena (Symphony X, Adrenaline Mob, Allen Lande) v Južnej Amerike.

 

Vox Tristanum sa štýlovo zaradí medzi groove metal. Bude pokračovaním „pritvrdenia“ skupiny Tristana, ktoré sa skĺbilo s americkým feelingom nasiaknutým v Christianovej gitarovej virtuozite. Tvrdý, hlboko podladený zvuk a viac elektroniky dodá skladbám moderný šat. „Máme ešte jedno obrovské prekvapenie, ale to si necháme na neskôr,“ dodal Peter. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *