Kto Chce Čo Chce: Punk už dávno nie je o štyroch akordoch

Bratislavská punková kapela Kto Chce Čo Chce hovorí, že punk je v srdci, nie na hlave a že je ťažké vymyslieť niečo nové, originálne. Čím sa chalani snažia odlíšiť od ostatných? Dozviete sa v rozhovore.

Zdravím kapelu Kto Chce Čo Chce. Hráte punk, ste z Bratislavy… aká je zostava kapely? V ktorom roku ste vznikli?

Nazdar, tak zostava je: Džuzepe – gitara, spev, Radio – Basa, spev a Valé – bicie, vokály. Vznikli sme 29. januára 2013.

V rokoch 2013 a 2014 ste nahrávali nové songy. Ako ste s odstupom času spokojní s nahrávkami a ktoré skladby zaujali poslucháčov?

Valé: S prvým albumom, resp. demom „Tak Poď!“ sme spočiatku boli dosť spokojní. Až na pár výhrad, no samozrejme s odstupom času sa nároky zvyšujú, a tým aj náš pohľad na tvorbu, čo sa myslím odrazilo na albume „Kto Chce Čo Chce“, ktorý je žánrovo viac rôznorodý. Čo sa skladieb týka, myslím, že zaujali Piatok, Koľkokrát, No Tak Poď a podľa môjho názoru má z druhého albumu túto ambíciu viacero skladieb.

Džuzepe: Spokojnosť je u mňa veľká a myslím, že je to lepšie a lepšie. Pesničky z prvej dosky ako No Tak Poď, Koľkokrát a Alkoholická Láska, celkom zabodovali. Z novej dosky mám tento pocit zatiaľ zo skladieb Hviezdy, Osudová Cesta, Ďakujem a u mňa je absolútna jednotka Krvavé Ruky.

Radio: Doteraz som bol spokojný s prvým demom, ale len do chvíle, kým som nepočul zvuk nového albumu „Kto Chce Čo Chce“. Má lepší zvuk a je taký rôzno-punkový, ale samozrejme, mám rád celú našu tvorbu. Ohľadom skladieb z prvého dema jednoznačne No Tak Poď, Koľkokrát, Piatok a z nového ešte neviem presne, lebo ich ľudia ešte nejako veľmi nepočuli, ale myslím, že to budú Krvavé Ruky, Osudová Cesta, Bude Aj Lepšie.

Ktoré zo slovenských punkových kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Valé: U mňa jednoznačne IneKafe, ale rád si vypočujem aj rôzne iné kapely, či už viac alebo menej známe.

Džuzepe: IneKafe, Zóna A, Konflikt, Davová Psychóza, Slobodná Európa, Extip…, je ich veľa.

Radio: Ja mám rád Konflikt, Davovú Psychózu, Problem, Paranoid a mnoho iných.

Nebýva zvykom, aby na Slovensku punkové kapely prenikli do mainstreamu, ale niekedy pred cca 15 rokmi sa to podarilo IneKafe. Spomínali ste, že sú pre vás inšpiráciou, a cítiť to vo vašej tvorbe.

Valé: Určite nie cielene, ale keďže 2/3 z nás sú dosť Kafe pozitív, tak možno podvedome tam nejaký ten vplyv bude, ale nijaké kopírovanie nehrozí.

Džuzepe: Áno, môže to tak byť, a myslím že dnes nie sme jediná kapela, ktorá je práve IneKafe ovplyvnená. No ako už počuť na druhej doske, snažíme sa uberať aj inými smermi.

Radio: Samozrejme, keď sa povie neopunk alebo melodický punk, tak hneď to všetci prirovnajú k IneKafe, a mne to vôbec nevadí.

Kto Chce Čo Chce: Punk už dávno nie je o štyroch akordoch

Mal by vedieť muzikant v punkovej kapele dobre hrať?

Valé: Samozrejme, v akejkoľvek kapele by mal muzikant vedieť hrať.

Džuzepe: Veľa ľudí hovorí, že v punkovej hudbe stačia tri akordy… Omyl! Ja používam až štyri! Haha

Radio: Tak nie je punk ako punk, ale jednoznačne by mal vedieť.

Dá sa ešte v punku vymyslieť niečo nové? Tri-štyri akordy – neriskuje punková kapela podobnosť s x ďalšími? Kapely, ktoré tu vznikli pred 20-30 rokmi majú výhodu, že boli prvé a ostatné už môžu vyznieť ako tie, ktoré iba kopírujú.

Valé: Myslím, že keď si vypočujete náš nový album, zistíte, že punk už dávno nie je o štyroch akordoch… a v podstate ani nemusia nutne všetky skladby vyznieť prísne punkovo, opäť viď. náš nový album.

Džuzepe: Dnes je veľká konkurencia a niečo nové vymyslieť je veľmi ťažké, keďže podľa mňa už všetko vymyslené je. Dá sa to už len stále kombinovať, občas dať niečo extra, ale hlavne dobré texty sú základ!

Radio: Dá sa urobiť dobrá pesnička aj zo štyroch akordov, ale treba sa pohrať s melódiou, vtedy sa odlíši. Mne skôr tie staré kapely prídu všetky rovnaké, ale to je môj názor. 

Čím je vaša kapela originálna? Ako sa snažíte osloviť fanúšikov?

Valé: Rôznorodosť skladieb je asi to hlavné. Žiadne štýlové škatuľkovanie, jednoducho hráme to, čo sa nám páči a čo nás baví.

Džuzepe: Originálna? (Smiech) Ja ani neviem, čo je už dnes originálne? Ale tak možno haluz je to, že ja som skôr výzorom na starý punk typu Sex Pistols, Radio Hardcore a Valé furt počúva Within Temptation 😀

Radio: S tou rôznorodosťou súhlasím. A fanúšikov sa snažíme osloviť tým, že pre nich skladáme stále nové pesničky.

Ako je v punku dôležitý image? Je punkerom ten, kto nosí „číro“?

Valé: Image je dôležitý v každom štýle, ale nie na úkor všetkého ostatného. Punk je v srdci, nie na hlave.

Džuzepe: Image je v kapele dôležitý, ale až po hudbe. A číro netreba na hlave, stačí, že je v hlave a hlavne, aby to číro zostalo v srdci navždy!

Radio: Image je dôležitý, ale nie je všetko. Ja číro nenosím, lebo dnes ho nosí už kadejaký futbalista, diskotékový bitkár a podobne. Punk musí byť v duši.

Takže aj v roku 2014 stále platí „punk’s not dead“?

Valé: Nothing is dead…

Džuzepe: Áno, aj keď revolta dnes nie je ako v roku 77, či neskôr u nás za socíku. No punk je, bol, bude a zostane!

Radio: Punk žije! 

Čo plánujete na zvyšok roka 2014?

Valé: Koncerty, koncerty, koncerty a ešte prípadne nejaké tie koncerty. (Smiech)

Džuzepe: Koncerty, koncerty, chceme koncerty. (Smiech)

Radio: Určite tie vyššie spomínané koncerty a určite aj nejaké nové songy. 

Ďakujem za rozhovor! Máte nejaký odkaz, alebo slogan pre čitateľov rocker.sk?

Valé: Ľudia, buďte k ľuďom ľudia! Aj rocker, punkáč alebo metalista je len človek. Tešíme sa na vás všetkých na našich koncertoch!

Džuzepe: Nech si každý robí Kto Chce Čo Chce, ale myslite pri tom na nás!

Radio: Aj my ďakujeme 🙂 Ľudia počúvajte slovenskú muziku a tešíme sa na vás! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *