Kotva Titanicu dopadla na Mlyn

Už sme si zvykli, že útulné priestory klubu Mlyn vo Vrútkach hostia rockové a metalové kapely čoraz častejšie. Nie je sa čo čudovať, že sem zvyknú zavítať aj zvučnejšie mená predovšetkým českej a slovenskej scény. Nebolo tomu inak ani v sobotu 9. februára. V RC Mlyn v druhú februárovú sobotu zakotvil brniansky metalový TITANIC a neprišiel sám.

 

Večer otvorila metalová kapela MAD FREQUENCY z Čadce, ktorá sa úlohy hosťa večera zhostila vskutku famózne. Za zvukov nasamplovaného intra sa po boku gitaristov otočených zatiaľ chrbtom k divákom znenazdajky objavil charizmatický spevák Rudy so svojím nezameniteľným imidžom a s megafónom v ruke. Musím povedať, že strhnúť na seba pozornosť sa takto kapele podarilo ešte skôr, ako začala reálne hrať. Keď sa pridali zvuky gitár a bicie, bol zážitok ešte intenzívnejší. Bolo vidieť, že kapela si užíva každý tón, ktorý púšťa smerom k publiku, pumpovala do neho energiu z celej sily a Rudy to aj na neveľkom pódiu poriadne roztočil. Musím vyzdvihnúť, že kapela Mad Frequency dala aj v nepreplnenom klube divákom všetko, čo by zo seba dala na veľkom festivale.

 

Túto kapelu som už mal možnosť vidieť dva razy na festivalových pódiách, v klube to však bolo po prvý raz. A musím konštatovať, že tentokrát som si ich koncert konečne naplno užil. Skvelý zvuk dovolil vyniknúť spevákovmu chrapľáku a bola až radosť hltať texty, ktoré spieval. Čo sa týka setu, nedá mi nespomenúť, že medzi staršími energickými skladbami, plnými tvrdých riffov a pútavých samplov, odznela aj novinka, jediná skladba z dielne Mad Frequency, ktorá je v slovenčine, Keď túlaš sa tmou.

 

Po technickej pauze už prišla na pódium hviezda večera. Česká legenda Titanic predstavila nový set skladieb, ktorý bol všehochuťou tvoriacou prierez ich tvorbou od nestarnúceho debutu Metal Celebration až po minuloročnú novinku Soumrak Titánů.

 

Koncert kapela otvorila rovno úvodnou piesňou z poslednej dosky Pěkný vokno. Z novinky zazneli pekne po poriadku ešte dva ďalšie kúsky a do setu sa dostala aj titulná pieseň Soumrak Titánů. Zvyšných deväť skladieb patrilo zväčša spomínanému debutu, popri ktorom sa z iných dosiek dostali do programu iba dve piesne z albumu Ábel a skladba Zrcadlo z cédečka Double Time. Pri poslednom menovanom sa spevák dokonca opýtal publika, koľkí prítomní túto pieseň poznajú. Do vzduchu vyletelo síce iba zopár rúk, ale po sobotnom koncerte vo Vrútkach toto číslo určite narástlo.

 

Niektorí fanúšikovia kapely prišli na koncert možno s malou dušičkou. Kapela totiž iba pár dní pred koncertom oznámila nečakaný odchod gitaristu Džora z kapely. Na jeho miesto prišiel Marek Ashok Šmerda, kolega bubeníka Marthusa, s ktorým účinkuje v britskej blackmetalovej kapele Cradle Of Filth. Bolo cítiť, že aj vďaka zohratosti týchto dvoch pánov a Marekovmu hosťovaniu na live nahrávke kapely Titanic, nebolo lepšej voľby. Ashok zvládol bez zaváhania všetky party a z jeho vystupovania bolo veľmi cítiť skúsenosti zo svetových pódií. V prvých dvoch skladbách síce darmo vypletal, jeho arpegia sa strácali kdesi v pozadí a bolo počuť iba spev a bicie. To sa ale, našťastie, zmenilo a zvuk krásne vyčistil.

 

Dvaja stáli členovia kapely Zdeněk Černý a Milan Hanák dokázali, že vyše tridsaťročný Titanic vôbec nepatrí do starého železa. Ich hudobné výkony, oduševnený prejav a komunikácia s publikum azda toto tvrdenie iba podčiarkujú. Milan Hanák v celopotlačenom tričku Titanic mi svojimi pohybmi s basou evokoval samotného Stevea Harrisa. A to nielen v skladbe Železná panna, ale dokonca aj vtedy, keď v piesni Simulant kapela zasimulovala žánrový odklon zakomponovaním riffu z piesne Beat It do tejto svojej skladby.

 

Ako inak by mohol takýto koncert skončiť, ak nie svorným skandovaním veršu „Sváteční, hey, heavy metal!“ celým klubom počas piesne Metalovej svátek. K tomu myslím už niet čo viac dodať. RC Mlyn si môže pripísať na zoznam ďalší úspešný koncert a vyškrtnúť ďalšiu legendu, ktorá navštívila jeho priestory.

 

Setlist Titanic: Pěkný vokno, Kam se schovám, Eso herz, Tchýně, Zrcadlo, Ábel, Mumie ďábleská, Mistr čas, Soumrak Titánů, Figurína, Železná panna, Simulant, Metalovej svátek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *