Konfront: S bubeníkmi je to ťažké

Váš debutový album Individuality má už štyri roky…

Je to tak, čas letí a je to už štyri roky, čo nám vyšiel debut, na ktorom sme si dali fakt záležať. Nahrali sme všetky best off songy, ktoré sme dali dohromady od vzniku kapely (1.11.2011). Veľa songov sa na album už proste nedostalo.

Takže niektoré skladby sa na album nedostali. Aký je ich osud?

Niektoré songy sa na album nedostali. Sú ako demo k dispozícii na Bandzone, keby mal niekto záujem, môže si vypočuť, ako sme sa časom hudobné vyvíjali.

Aké boli na Individuality odozvy? Chytil sa aj na Slovensku?

Album sa stretol s veľkým nadšením. Nezaznamenal som snáď ani jedinú negatívnu recenziu. Vydali sme si to sami, takže vzhľadom k tomu, že sme použili všetky peniaze na štúdio a post produkciu, neostalo nám dosť financií na poriadne platené promo. Snažili sme sa album poslať, kde sa len dalo. Recenzie vyšli v Sparku, Rubber Axe Webzine, rozhovory na Očku, Plewell, Drive, Radio Beat atď. Paradoxne, na Slovensku o dosť menej než v Čechách. Aj keď máme texty v slovenčine a sme československá kapela, na Slovensku máme o dosť menej kontaktov. Je to aj vďaka tomu, že ja, aj náš spevák Erik, žijeme v Prahe už viac ako 20 rokov a trošku sme z toho vypadli. Každopádne, plán do budúcna je vydať čím skôr nový album a poriadne to roztočiť aj na rodnej hrudi.

Bicie na album nahral Tony Sulimani, ale odvtedy sa v kapele vystriedalo niekoľko bubeníkov. V čom to je, že sa v Konfront striedajú bubeníci tak často?

S bubeníkmi je to ťažké. Šťastná to kapela, ktorá má jediného stáleho bubeníka, ktorý hrá len s nimi. U nás sa ich vystriedalo viacero. Prvý bol Tony Sulimani, môj krajan a kamoš už od strednej školy, ktorý nahral aj album Individuality. Stihol ešte predtým kapelu opustiť a následne sa zase vrátil, aby nás po nahratí albumu zase opustil. Medzitým s nami hral Jirka, ktorý s naším vtedajším gitaristom založili Horrible Creatures. Ale dochádzať z Karlových Varov do Prahy ťa nebude baviť večne, takže obaja to po čase zabalili. Aj tak to boli super časy a bolo s nimi kopec srandy.

A prišli ďalší…

Po Tonyho druhom odchode nám na čas pomohol s koncertovaním náš starý kamoš Michal ‚Kolouch‘ Daněk. Hrávali sme spolu aj s naším basákom Burinou v Crosscheck. Vtedy s nami ešte hrával ako 14-ročný! Na jednej akcii, kde sme hrali so zaskakujúcim Kolouchom, sme sa medzi pesničkami zmienili o tom, že hľadáme stáleho bubeníka a po sete za nami nabehol týpek z Košíc, že by to chcel skúsiť. Našťastie, hral super, takže sme boli radi, že to netrvalo dlho a našli sme toho pravého. Bohužiaľ, Chris vôbec nezapadol medzi naše temperamentné povahy a asi po roku sme boli zase bez bubeníka.

Ako ste to riešili ďalej, zvolili ste inú taktiku?

Vzhľadom k tomu, že sa nám nepodarilo zohnať bubeníka, ktorý by spĺňal naše náročné predstavy, povolali sme zase Koloucha s tým, že vďaka jeho totálnej vyťaženosti z iných kapiel (BSP, Kraus bánd a ďalších asi 20 kapiel) budeme potrebovať aj suplujúcich profesionálnych bubeníkov, ktorí zaskočia v prípade, že Kolouch bude hrať niekde inde. Ponuku suplovať prijali Eda Štěpánek a potom aj Vlado Paška. Vďaka tomu dostali koncerty celkom šmrnc. Bolo vždy prekvapením pre fans, ktorý z bubeníkov sa objaví na pódiu. Každý z nich hral svojsky a pridal svoje finty, takže niektorých ľudí bavil Eda, niektorí si obľúbili viac Vlada, ale Kolouch ostal miláčikom publika asi najviac.

Konfront: S bubeníkmi je to ťažké

Album Individuality do skupiny Konfront

Vráťme sa ale k následníkovi Individuality. Podľa mojich informácií už máte pomerne dosť materiálu, v akej ste fáze? Kedy by ste chceli ísť do štúdia, v akom časovom horizonte môžeme očakávať vydanie nového albumu?

Následník Individuality je už v štádiu demoverzií a úprav. V tejto chvíli ostáva dorobiť asi ešte dva, tri songy. Chceme nahrať viac skladieb, aby bolo z čoho vyberať. Keby sa nám nejaká nezdala a neboli by sme s ňou 100% spokojní, tak ju tam nedáme, ale aspoň 13 ich tam musí byť.

Ako píšete nové skladby? Kto nahrá bicie, kde to chcete nahrávať?

Kostru skladieb väčšinou pripravia spevák Erik a basák Buřina, ktoré donesú na skúšobňu a tam už potom na skladbách maká celá kapela. Robíme väčšinou zhruba trojminútové songy. Žiadne dlhé vybrnkávačky a predohry, ideme rovno na vec.

Bicie bude nahrávať, samozrejme, Kolouch. Už sa nevieme dočkať, až vybalí svoje Sonóry SQ. Plus si kúpil nejaký nový malý bubon, z ktorého sa údajne poserieme. Som zvedavý. Samozrejme, žiadne trigre, všetko poctivo nazvučené a zahraté. V tomto rozhodne nejdeme s dobou. Práve naopak. Štúdio vybraté ešte nemáme. Necháme to viac-menej na Kolouchovi, ktoré si vyberie. Nahrával už vo všetkých možných štúdiách, takže bude závisieť na jeho dobrých vzťahoch s majiteľmi štúdia a asi aj na cene. Uvidíme, kde sa nám nakoniec podarí zakotviť. Gitary by sme chceli točiť u Jura Kankulu na Slovensku. Vie presne, akú máme predstavu o zvuku.

Vydanie budete mať pod svojou značkou, alebo vám to vydá regulárna hudobná firma?

K vydaniu albumu asi toľko, že skúsime osloviť vydavateľstva a uvidíme, či sa dohodneme. Ide nám o vydanie CD a vinylu. V dnešnej dobe je to komplikované. Individuality sme chceli vydať aj na vinyle, ale nepodarilo sa. Z jedného nemenovaného vydavateľstva nám odpísali, že vydávajú len vinylové kapely. Nechápem, čo tým mysleli. Ved sme chceli vydať debut. Uvidíme. Maximálne si to zase vydáme sami. Už sa nám ozvalo aj pár kamošov, že nám zainvestujú vinyly, takže super. Hlavne sa zameriame na poriadne promo a nepodceníme to ako u debutu.

Konfront: S bubeníkmi je to ťažké
Konfront: S bubeníkmi je to ťažké

Čo môžu fanúšikovia očakávať na novom albume? Ostali ste verní svojmu štýlu, alebo môžu čakať aj nejaké prekvapenia?

Máme už svoj rukopis. Výhoda u nás je tá, že si môžeme dovoliť nahrať rýchlu thrashovú vec a kľudne za tým môže ísť melodická punkovica a stále to bude držať spolu a nebudeš mať pocit, že ide o úplne inú kapelu. Hrať čisté HC by nás nebavilo a myslím si, že kapiel, ktoré kopírujú napríklad Madball, je tu neúrekom. Dôležité pre nás je ísť vlastnou cestou. Mala ukážka novej tvorby je aj na Youtube, kde sme nahrali aj tri nové fláky v live prevedení na lodi na Vltave. Sú to akurát také rýchlejšie vypalovačky. Naše vplyvy a hudobné vzory sú fakt rôznorodé. Jeden nový song napríklad začína refrénom ako Bryan Adams alebo AC/DC a zrazu prásk a HC jak hrom. Bude to pestré. Naši obľúbenci sú od Toma Pettyho až po Napalm Death. Máte sa načo tešiť.

Momentálne je situácia kvôli vírusu dosť napätá, koncerty žiadne, ako trávi tento čas kapela? Predpokladám, že skúšate na diaľku alebo online?

Momentálne nemáme žiadne skúšky. Od tej doby, čo to vypuklo, sedíme poctivo doma. Máme šťastie, že sme neprišli o prácu. Až na Koloucha sme relatívne v pohode a vegetíme. Kolouch je profesionálny bubeník, ktorému práve nastali krušné časy. Veríme, že to čoskoro opadne, aby sme sa konečne zišli na skúšobni a dopilovali to. Zatiaľ si brnkáme doma a dorábame aranžmá a pod.

Ďakujem za rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *