Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia)

Na východe Slovenska sa snáď odjakživa rodí mnoho zaujímavej muziky. Z tejto časti našej krajiny pochádzajú desiatky obľúbených metalových umelcov najrôznejších podžánrov. A Košice si zas a znova pripísali na konto kvalitný album. Je ním debut experimentálnej progmetalovej kapely V13AULT s názvom Imitation.

 

Skladby progresívnych kapiel sa zvyknú vyznačovať dlhšou minutážou. Aj preto ich je na albume často pomenej. To ale v tomto prípade neplatí. V13ault zaradili na svoj debut rovno štrnásť stôp, ktoré vás zabavia na takmer sedemdesiat minút. Navyše experimentálne pôsobia aj niektoré názvy skladieb. Lomky, čísla, skratky, bodky, dátumy. To všetko v nich nájdete. Ako príklad môžeme uviesť RB/CZ/907/X… či 11.3.2011.

 

Venujme sa už ale konečne muzike. Zameriame sa na deväť skladieb, ktoré tvoria gro štúdiovky Imitation. Na jej chvoste ale nájdete aj celý remix štvorskladbového EP Carrion z roku 2013 ako aj demo tohto EP z roku 2005. Demo je zaradené na album celé v jednej stope.

 

Tento album je prešpikovaný tvrdými riffmi, ktoré sú bezchybne doplnené prepracovanými bicími pohrávajúcimi sa s rôznymi rytmami. Z času na čas až mozog nestíha rukám a nohám bubeníka. Celý tento lákavý balíček je ešte ozdobený chytľavými melodickými líniami, ktorým kontrujú doslova chaotické časti. Všetko toto platí v podstate pre všetkých deväť skladieb. Pre lepší obraz ale spomeniem aspoň Who Goes There?, Those Times a Platinum Black, kde vyniká aj hra so stereom a množstvom rôznorodých zvukov.

Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia)
Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia)

Skladby, ktoré sme ešte nespomenuli, vytŕčajú z radu ešte čímsi, čo stojí za zmienku. V prvom rade sú to veľmi vydarené gitarové sóla v piesňach RB/CZ/907/X… a atmosférickejšej Cole. Basová gitara vyniká v Eternal Night Of The Future a v The Snake, kde znie, akoby bola nahrávaná pod vodou. Navyše tu zaznie pred záverom aj veľmi zaujímavý klávesový part.

 

Napokon sme si nechali dve oddychové inštrumentálne skladby. V 11.3.2011 zaznejú nasamplované aj klasické bicie. V skladbe sa síce objaví asi trikrát aj hovorené slovo, ale je veľmi nezrozumiteľné. Ide skôr o atmosféru, ktorú navodí. Celkovo znie táto skladba spolu s 26.4.1986 o čosi elektronickejšie, než ostatné piesne na albume. Aj 26.4.1986 sa celá nesie v pokojnom duchu a basová gitara je tu výrazne v popredí. A to z hľadiska zvuku aj melodickej linky.

 

Album Imitation sa nedá označiť za imitáciu nikoho a ničoho. Je to zhluk originálnych metalových skladieb, ktoré svojím znením dokonale podčiarkujú prívlastok experimentálne. Navyše v nich znie veľmi kvalitný spev, ktorý si poslucháča určite získa. V niektorých skladbách je navyše ozvláštnený o rôzne efekty ako napríklad flanger v Eternal Night Of The Future. Farbou mi trochu evokuje kapelu Kreator, ale to je vlastne pre kapelu iba ďalšie plus.

Moje hodnotenie:

Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 1Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 2Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 3Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 4Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 5Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 6Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 7Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 8Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 9Koho na debute imitujú V13ault? (recenzia) - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *