Kiss v Brne predviedli svoje maskované divadlo tisícom ľudí

V roku 1980 vydala kapela KISS Unmasked, jeden zo svojich štyridsiatich štyroch albumov. Bolo to presne 20. mája. A v ten istý dátum, ale o 37 rokov neskôr, sa táto legenda postavila na pódium brnianskeho výstaviska, aby dvadsiatim piatim tisíckam fanúšikov predviedla svoju jedinečnú šou. Klasicky, v maskách, ktoré pozná celý svet.   

 

Na turné je s najpredávanejšou kapelou sveta mladá britská rocková trojica RAVENEYE. V Česku sa predtým predstavili už v roku 2015, keď predskakovali v Prahe Slashovi. Tí po intre s krákaním havranov odpálili svoj set. Už po prvej skladbe zaujali armádu pomaľovaných „kissákov“, ktorá sa na nich pozerala. Pri druhej Inside si už „pohupovali“ do rytmu a kývali hlavami. RavenEye jednoducho vedia, ako pohladiť dušu každého pravého rockera.  Spevák a gitarista Oli Brown sa rýchlo odviazal, zhodil gitaru a spievajúc vyskočil na bicie, kam sa potom ešte parkrát vrátil aj s gitarou. Rad prišiel aj na ich prvý veľký singel Breaking Out, mohutné tóny a basová linka duneli Brnom a ľudia ich skutočne „žrali“ stále viac. Bodaj by nie, Oliho chrapľavý hlas, energická šou  a naozaj dobrá hudba nemôžu nechať chladným nikoho. A ani to, keď Oli odohral gitarové sólo na pleciach basáka Aarona, ktorý s ním behal po pódiu. Určite si táto kombinácia našla v Brne množstvo nových fanúšikov. „Frontmenovania“ sa na chvíľu chytil aj bubeník Adam a roztlieskal a rozkričal si niekoľkotisícový dav takmer až po jeho najzadnejšie rady. Aj keď sú len traja, veľké pódium im naozaj svedčí a vďaka tejto poctivej rockovej formácii to bol výborný  štart veľkého večera.

 

Štyridsať minút predkapely ubehlo naozaj rýchlo a už sa netrpezlivo čakalo, kedy odbije osem hodín. Presne vtedy totiž na pódiu spadla plachta s obrovským logom Kiss a odhalila štyri motory poháňajúce obrovskú mašinu na peniaze a zvukové aj vizuálne zážitky. Brnianska šou, tak ako aj ostatné počas turné KISSWorld 2017, odštartovala skladbou Deuce. Už počas nej sme videli to, čo na vystúpeniach Kiss vidieť chceme – kostýmy, pyrotechniku, naučené choreografie, honosné videoprojekcie, jazyk Genea Simmonsa až po zem (alebo hmatník basgitary) či vyplazovanie jazyka Paula Stanleyho s brnkátkom. Po druhej Shout It Out Loud sa Paul prihovoril k publiku a rozkričal celý dav.

 

Piesne setlistu odbúdali naozaj rýchlo. Videli sme Paulovu gitaru s českou vlajkou, Geneov hlavný vokál napríklad v I Love It Loud, Tommyho Thayerov vokál v Shock Me, Geneovo chrlenie ohňa na konci Firehouse, skladbu Flaming Youth sprevádzanú starými fotografiami a videami kapely, Geneovo pľutie krvi s následným výletom do výšin pódia, odkiaľ odohral God Of Thunder (čo, našťastie, neprivolalo dážď, ktorý sa ako hrozba celý deň vznášal nad Brnom), War Machine venovanú fanklubu Kiss Army, „say yeah“ aj „oh yeah“. Dočkali sme sa priznania Paula Stanleyho, že má české korene, aj jeho preletu ponad fanúšikov na konštrukciu v strede davu oproti pódiu, z kade potom predviedol Psycho Circus. Do výšin vyletel aj Eric Singer so svojimi bicími na konci Black Diamond. A počas  Rock And Roll All Nite leteli vzduchom milióny konfiet, Paul roztočil a rozbil gitaru, celá šou neskutočne vygradovala a zrazu bol koniec. Odišli z pódia, vyzeralo to na záverečnú. Veď práve táto pieseň býva tou poslednou.

 

Kapela sa vrátila na pódium a urobili si fotku s fanúšikmi. Potom sa však nerozlúčili, ale zobrali nástroje a dopriali fanúšikom, ktorí stále nemali dosť, svoj asi najznámejší hit I Was Made For Loving You. Rozpútalo to poriadnu zábavu, ktorá sa vystupňovala ešte s Detroit Rock City a až potom prišiel skutočný koniec.

 

Pár minút cez hodinu a pol trvalo veľkolepé vystúpenie tejto kapely, ktorej tváre poznajú starí aj mladí. Bolo to trochu krátke, počasie tiež nebolo veľmi príjemné (no aspoň bez dažďa), Paulov hlas už síce bol trápením aj počas rozprávania a je cítiť, že páni už nemajú dvadsať ani tridsať rokov. Stále je to však výnimočná „podívaná“, ktorú by si aspoň raz v živote mal pozrieť naozaj každý.  Veď ako znelo v skladbe, za zvukov ktorej sa z výstaviska odchádzalo: „God gave rock n‘ roll to you.“  Keď sme ten rock n‘ roll dostali, tak si ho užívajme naplno…

 

Setlist: Deuce, Shout It Out Loud, Lick It Up, I Love It Loud, Firehouse, Shock Me, Flaming Youth, God Of Thunder, Crazy Crazy Nights, War Machine, Say Yeah, Psycho Circus, Black Diamond, Rock And Roll All Nite, I Was Made For Loving You, Detroit Rock City

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *