Keď prišlo Zlo

Ujo Alex dostal balík. Nebol veľký ako svet, nebola to stuhou previazaná škatuľka a nebola v nej, dnes už riadne veľká, Bambuľka. Bolo tam ZLO, najnovší to albumový počin od GAZDASGRIND, death/grind drtičov z Banskej Bystrice, ktorý pred pár dňami uzrel svetlo sveta vo svojej finálnej podobe príjemného digipacku. Tak sa poďme na neho pozrieť…

Po rozbalení na mňa vykukol slušivý cover, ladený minimalisticky do odtieňov hnedej farby, pôsobiaci skôr decentne a uhladene, nie nejako výstredne, ako by sa možno dalo čakať od kapely takéhoto razenia. Vo vnútri sa nachádza trojstranový booklet, farebne korešpondujúci s coverom, vytvárajúc tak vkusný celok. Po roztvorení bookletu nachádzam na jednej strane všetky potrebné informácie ohľadom albumu, ktorý vznikol v spolupráci s OZ URPÍN a ROCK CLUB TARTAROS. Na druhej strane sa nachádzajú všetky texty skladieb. Tam by som možno pocitovo pridal trochu viac bielej farby do písma, pre lepšiu čitateľnosť textov, ale to je len malý a nepodstatný detail, nenarušujúci celkový dobrý koncept.

Keď prišlo Zlo

Hudba na albume ZLO vychádza z death metalových základov, okorenených grindovými pasážami. Dominantná a hutná basa príjemne duní, rýchle klepačky striedajú strednotempá hnané paľbou dvojkopáku, riffy gitaristov dopĺňajú vyhrávky, občasné sóla a celkom slušné zastúpenie dostali aj decentne vložené pískačky. Spevácke linky sú taktiež pestré a vo viacerých polohách, kde klasický growling doplňuje v rýchlejších pasážach vyššie položený štekavý scream, evokujúci mi trochu blackové výšky. V konečnom dôsledku sa ale nejedná o nejaké bezhlavé a disharmonické skákanie piateho cez deviate. Všetko má svoje správne miesto a premyslené rozloženie, od začiatku do konca je album hudobne pestrý a tých 36 minút nenudí ani po viacnásobnom počúvaní.

Keď prišlo Zlo

Textová zložka albumu ZLO je komplet v slovenčine. Nemám pocit, že by táto skutočnosť mala Gazdasgrind v rámci scény nejako diskriminovať, práve naopak, texty v našom rodnom jazyku idú pri počúvaní samé pod kožu, pričom odpadá prekladanie a následné delenie na hudobnú a textovú zložku. Všetko to ide pekne v jednom balíku a oceňujem, že sa kapela vybrala práve takýmto smerom a ukazuje, že sa to dá aj takto. V textoch nehľadajte nejakú žánrovú patologickú pitvu, vyvrhnuté črevá, more krvi, hnilobnosť či iné obľúbené chlievačiny. Aj keď je možné nájsť zmienku o smrti, tak celkový kontext je o sociálnej sfére života, osobných problémoch, o tom, aký kto je a kam vlastne celý tento svet speje. Výnimkou je posledná bonusová skladba Zlatá Unca, kde sa len opakuje názov skladby a podľa mňa sa jedná o parádny koncertný vypaľovák na vyšantenie sa pod pódiom.

Keď prišlo Zlo

V globále sa jedná o vydarený počin, kde je badateľné, že to všetko má hlavu aj pätu. Ja som si na svoju novú hračku privykol veľmi rýchlo a teraz je rad na vás. Album ZLO môžem teda s kľudným svedomím odporúčať, tak ochutnajte…

Keď prišlo Zlo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *