Kapely bez voľného času Plus Mínus a From Our Hands vyrážajú spolu na turné

Na turné spolu vyrážajú bratislavské kapely PLUS MÍNUS a FROM OUR HANDS. Speváci oboch kapiel v krátkych rozhovoroch hovoria o tom, prečo nemajú čas na hranie a aj o budúcnosti svojich kapiel. 

GZA z PLUS MÍNUS: Album by sme, samozrejme, veľmi chceli, no bude, keď si všetci urobíme čas

Ako vyzerá režim kapely od reunion koncertu v Randali?

Zásadná zmena nastala po odchode Doda z kapely, prišiel Mirko a museli sme sa veľmi rýchlo zohrať, lebo sme už mali naplánované nejaké koncerty a letné festivaly. Všetko už bolo rozbehnuté, no a aby nebolo toho málo, mne sa podarilo si natrhnúť na predposlednom koncerte leta lýtkový sval, a tak sme namiesto riešenia nových vecí viac-menej doteraz fungovali v kľudovom režime. Každý si riešil svoje veci, no momentálne nastal čas turné a tak sme opäť častejšie v skúšobni.

 

Takže nový bubeník už je aklimatizovaný?

Myslím, že áno, s Mirkom sa poznáme ešte z doby, keď hral s From Our Hands a išli sme spolu aj nejaké to turné, takže vedel presne, do čoho ide. Ľudsky a hudobne si sedíme už roky, tak v tomto prípade veľmi nebolo čo na aklimatizáciu. Jediné, na čo si Mirko musel trošku zvyknúť, sú naše rýchle veci, lebo nebol veľmi zvyknutý hrať tak rýchlo, ale myslím, že to nebol nejaký zásadný problém a zabojoval s tým ako chlap.

 

Vyrážate na Punk-Rock Tour 2017 aj spolu s From Our Hands. Ako vznikala táto spolupráca?

Tak From Our Hands sú viac ako naši kamaráti už dlhú dobu, milujeme ich hudbu a už sme spolu išli viac ako jedno tour. Povedali sme si, že je opäť čas spolu niečo podniknúť. Ani sme to nejako neriešili, len sa dali dokopy termíny a už sa tešíme na ľudí, ktorých sme dlhšie nevideli a hlavne na nové zážitky.

 

Do repertoáru sa zaradil aj singel 40. Spolu s Nádej a Tetovania sú to už tri piesne. Nezaslúžia si album?

Zaslúžia. Problém je čas. Všetci sme extrémne pracovne vyťažení, a preto sme aj hovorili, že momentálne nebudeme ľudom radšej nič sľubovať. Album by sme, samozrejme, veľmi chceli, no bude, keď si všetci urobíme čas. Dúfam, že sa naše nové single našim fanúšikom páčia a že pre nich zatiaľ fungujú ako dostatočná náplasť za našu štúdiovú neschopnosť.

MATEJ z FROM OUR HANDS: Sme radi aj za to, že môžeme vôbec hrať

Veci sa menia, spievate v novej piesni. Takže ako sa zmenili From Our Hands?

Záleží s čím sa ten terajší stav porovná. Ak porovnávam s obdobím, kedy sme vypustili náš zatiaľ posledný album Individuals, tak musím povedať, že sme sa zmenili k horšiemu. Všetci máme malo času, milión iných vecí, ktoré sa stali prioritami a kapela tým stráca. Sme si toho vedomí a snažíme sa s tým niečo robiť, ale riešenie je vždy len dočasné.

 

Je pre vás čoraz náročnejšie stretávať sa a pracovať na nejakom novom materiáli?

Je. Z veľkej časti je to moja vina. Mojou prioritou sa stala veda. Navyše pracujem vo Viedni, takže väčšinu času trávim tam. Toto je typ práce, ktorú si chtiac-nechtiac ťaháte všade so sebou. Keď človek má pred sebou nejaký problém, ktorý treba vyriešiť, nedá sa ho len tak pustiť z hlavy a venovať sa niečomu inému. Čas, ktorý venujem rozmýšľaniu nad hudbou, sa teda z bežnej náplne dňa dostal na úroveň luxusu. V našej kapele sme vždy boli na skladanie pesničiek dvaja. Ja a Maťo, náš gitarista. Ten však rozbehol svoje nahrávacie štúdio, čo znamená, že zladiť všetko tak, aby sme si mohli sadnúť a robiť si hudbu hraničí s nemožnosťou. Nechcem, aby to vyznelo, že sa sťažujem. To vôbec, skôr to beriem ako stav, s ktorým sa učíme žiť.

 

Vyrážate na turné s Plus Mínus. Ako vzniklo toto prepojenie?

S Plus Mínus sa poznáme od začiatku, dokonca vlastne ešte predtým, ako sme mali kapelu. Hrali sme spolu už asi dve turné a sú pravidelným hosťom našich vianočných akcií v Randal klube. Takže vlastne táto kombinácia nie je ničím prekvapivá.

 

Vyšiel vám aj spomínaný singel Invincible, skúste povedať niečo o príprave piesne a videoklipu.

Skladbu sme mali hotovú asi rok predtým, ako sme ju dali von. Venovali sme jej všetky naše voľné večery a tunili zvuk. Veľa sme sa na tom naučili a bol to celkovo dosť fajn proces. Super je, že mám možnosť porovnať, ako pesnička znela na začiatku a ako znie teraz. Myslím, že to stálo za to. S textom mi pomohli kamaráti Jakub Hríbik a Scott Middleton z kapely Cancer Bats. Občas sa totiž stane, že si čosi napíšem, ale rozumiem tomu len ja. Oni presne ukázali, čo v tom texte nie je jasné a spolu sme to prekopali. Veľmi im za to ďakujem. Videoklip je v živote muzikanta veľká vec. Z tohto sa tešíme, pretože podľa mňa dokresľuje atmošku tej pesničky presne tak, ako sme si to vymysleli. Za kamerou stal náš kamoš Igor Paliatka a my sme to potom strihali. Najlepšie ale je, že všetci účinkujúci v ňom vystúpili bez nároku na honorár, len tak za promo

 

Ako vidíte budúcnosť From Our Hands?

Asi úplne nie sme v štádiu, kedy je rozumné pozerať sa nejako veľmi do budúcnosti. Musíme sa sústrediť na to, aby sme vyťažili maximum z tej situácie, v akej sme. Asi už nezvládneme nahrať našupu celé CD, ako to bolo zvykom pred rokmi, skôr pôjdeme song po songu a budeme ich postupne vypúšťať. Bude to tak lepšie. Tiež už, bohužiaľ, nemôžeme hrať 50 koncertov ročne, ako to bolo u nás zvykom, ale sme radi aj za to, že môžeme vôbec hrať.

Punk-Rock Tour 2017
(+ hosť Cherrry Street)

16. november – Banská Bystrica – Klub77

18. november – Žilina – Smer music bar

8. december – Martin – RC Mlyn

9. december – Trenčín – Klub Lúč

15. december – Nitra – Nová Pekáreň

16. december – Kladno – Auto Dafe Club

22. december – Bratislava – Randal Club (+ John Wolfhooker)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *