Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia)

Už to vidím,ako kohorta všehoznalých blbov zbystrí pozornosť pri termíne „progrock“ a ako obvykle sa prepne na intelektuálny mód, aby s helpingom svojej sofistikovanej percepcie a kolosálnej kognivity heuristicky evalvovala a megakriticky nadhodnotila priemerný, síce charakteristický, ale povrchný opus, silne pripomínajúci nepodarené progfónie maloletého veľkáka Kerry Livgrena a maláka Steve Walsha predtým, než si s pomocou prsnatej učiteľky hudobnej výchovy na základke nadrvili do gebule postupy sedemdesiatkového progrocku. Bohužiaľ, ani Kerry, ani Steve a dokonca ani huslista Robby Steinhardt na tomto opuse nefigurujú, lebo Kansas je už len o duu pôvodných členov a to, gitaristovi Rich Williamsovi a škopkárovi Phil Ehartovi a ich omladenej doprovodnej suite s dvomi už známymi staronovými spoluhráčmi, basákom Billy Greerom a violinistom Davidom Ragsdaleom.

Technicky aj aranžérsky, samozrejme, patrične vypiplané, nosné melódie príjemne laškujú, ale inak tento opus nemá ponúknuť vôbec nič viac. Nosnými skladateľmi sa stali gitarista Zak Rizvi a klávesák Tom Brislin, ktorí s Kansas začal hrať a tvoriť len v poslednej dobe, teda po odchode Kerry Livgrena, a sú striedavo samostatne podpísaní pod všetkými deviatimi kompozíciami, čo je prekvapivé a len to potvrdzuje akúsi bezmocnosť ostatných členov. Tí sa zmohli len na dokonalú sterilnú inštrumentáciu, ktorá sa od prvej titulky vezie prakticky na jednej vlne.

Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia)

Vinylová edícia s CD podporená ezoterickým artworkom.

Prvá „The Absence Of Presence“ vo svojich ôsmich minútach predvádza pekné úvodné klavírne intro, následne signifikantný sound podporený slákmi mohutné, kvázi orchestrálne časti a chytľavým tempom striedané sterilnými vokálnymi linkami, ktoré síce dokumentujú skladateľskú zdatnosť spomenutej dvojice, ale v žiadnom prípade to nie je typický Kansas. Od začiatku je táto doska konverzačnou prestrelkou narážok a konfrontácií, až sa z nej nakoniec vykľuje jemné drama, síce precízne nahraté, skvelo zahraté, ale relatívne nudné. Zbytočne neriskujú, pohybujú sa na bezpečnej pôde, ktorá dovoľuje len minimálne progresívne prvky a dokonca využívajú dramatický trik z predchádzajúcej dosky, s ktorou tento album spája absencia výraznejšieho hitu. Na strane druhej, modernosť je len ťažko identifikovať a zachytiť. Nasledujúca kompozícia „Throwing Mountains“, kde sa držia v celku klasickej tematickej práce, logickej, s viacerými harmonickými motívmi s rafinovanou osciláciou medzi naliehavým vokálom, gitarovou linkou, výraznými klávesovými plochami a silenými slákmi. Od začiatku táto skladba zvukovo graduje, ale výrazovo vädne a následne po mnohých zmenách a uvoľnenejších pasážach sa prepadá do neurčitej, pomalšej, ale vybudenej „Jets Overhead“, strádajúcej drobný naozajstný vrchol, ktorý by zvýraznil túto neskutočnú kompozičnú úchylnosť. Rúcajú sa v nej klasické pesničkové postupy, sú tu opakujúce sa tie isté pasáže, aj keď v závere naliehavé a vypäté, až človek podvedome zatúži po repríze krásnych častí z úvodnej progrofónie. Zmysel trochu napráva dvojminútová inštrumentálna medzihra „Propulsion 1“. „Memories Down The Line“ je taká nemastná-neslaná balada, ale veľmi príjemne počúvajúca, a to hlavne vďaka klavírnym doprovodom trochu obtiahnutých od nejakých popíkovských spolkov. Posledné štyri kompozície splývajú do jednej proggérskej guče prekypujúcej ľahkou inštrumentálnou nadpriemernosťou, ale kompozičnou ľahostajnosťou. Nie sú síce v ničom prevratné, ale sú dostatočne zaujímavé a zomknuté. Táto štvorica naozaj poteší všetkých proggérskych fans a to ich retro skvelo poslúžilo a s eleganciou a dôvtipom padlo na úrodnú pôdu.

The Absence Of Presence je nenáročná záležitosť na proggérske odreagovanie sa. Žiadna smršť niečoho originálneho nehrozí. Dá sa u toho slušne vypnúť mozog a pobaviť sa. Chce to len ignorovať skutočnosť, že sa to nikde neposúva a všetko tu už v drobných obmenách bolo.

Moje hodnotenie:

Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 1Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 2Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 3Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 4Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 5Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 6Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 7Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 8Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 9Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *