Judas Priest sa vyjadrili k smrti svojho bývalého bubeníka Davea Hollanda

Kto má dobre zmapovanú britskú oceľ JUDAS PRIEST, vie, že sa u nich v priebehu rokov prestriedalo viacero bubeníkov. Jedným z nich bol aj Dave Holland, ktorý na tomto tróne sedel v rozpätí rokov 1979 až 1989, teda medzi albumami British Steel a Ram It Down, a teda sa podieľal aj na najslávnejších nahrávkach zostavy ako sú British Steel, Screaming For Vengeance a Turbo. A 16. januára tento velikán zomrel vo veku 69 rokov.

 

Príčina Hollandovej smrti nie je známa, španielské médiá – už niekoľko rokov žil v Španielsku – uviedli iba toľko, že skonal 16. januára a bol spopolnený.

 

Vyjadrenia kapely: ,,Je nám ľúto dozvedať sa o smrti Davea Hollanda. Napriek činom, ktoré spáchal, odkedy už nebol s nami, jeho čas s nami bol jedným z najproduktívnejších a najúspešnejších v kariére kapely a už len preto bude chýbať.“

 

KK Downing, ex gitarista Judas Priest: ,,S veľkou ľútosťou musím prijať náhle a nečakané správy, že zomrel Dave Holland. Dave mi bol dobrým priateľom a dobrým muzikantom, ako na pódiách aj v štúdiu. Stále si budem ceniť tie množstvá koncertov, ktoré sme spolu odohrali a albumy, čo sme urobili a vždy budem vďačný za nezmazateľný príspevok, čo dal Dave Judas Priest. Prajem úprimnú sústrasť všetkým Daveovym milovaným, rodine a priateľom a všetkým fanúšikom, ktorí si tak veľmi vážili Daveove hudobné nadanie a jeho životnú prácu. Odpočívaj v pokoji, Dave.“

Dave Holland sa narodil 5. apríla 1948 v Northamptone v Anglicku ako David Holland. Jeho prvé skúsenosti s hudbou začali už vo veku šesť rokov, kedy chodieval na lekcie klavíra, avšak rýchlo sa v ňom rozvinula mánia pre bicie, ako sám hovoril. A tak prosil rodičov, aby mu kúpili set.

 

Po tom, čo prvýkrát pracoval s jednou lokálnou kapelou, rýchlo prišiel na to, že kariéra hudobníka je to, po čom túži. A tak vo veku 14 rokov hral s ďalšou lokálnou skupinou The Drumbeats a predával nábytok a koberce v snahe navýšiť si rozpočet o viac než len vreckové.

 

Jeho skutočná kariéra sa však začala až neskôr v roku 1965 s kapelou Dorian Gray, po ktorej ešte pôsobil v The Liberators a o tri roky neskôr vo Finders Keepers, ku ktorým sa neskôr pridal aj Glenn Hughes a neskôr z nich vytvorili Trapeze. Tu Holland pôsobil od 1969 do 1979, kým neodišiel a nepridal sa k Judas Priest, ktorých musel v roku 1989 opustiť pre rodinné a zdravotné problémy.

 

Po opustení Judas Priest občasne hosťoval a pomáhal v rôznych kapelách, ale aj učil hrať na bicie. A práve pre učenie mal v roku 2004 problém, kedy mal znásilniť jedného zo svojich žiakov, ktorý mal len sedemnásť rokov. Počas procesov neskôr Holland priznal, že je bisexuál. Nakoniec ho odsúdili na osem rokov väzenia aj napriek tomu, že Holland stále hovoril o svojej nevine.

 

Krátko od prepustenia z väzenia sa Holland presťahoval do Španielska, kde 16. januára zomrel. Manažment skupiny Trapez jeho smrť potvrdil 18. januára s neznámou príčinou. Fanúšikovia Judas Priest chvíľu verili, že ide o hoax a mysleli si, že ide o jazzového hudobníka s podobným menom. Noviny o Hollandovom úmrtí informovali až 22. januára.


Použité zdroje:
Foto: NME.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *