Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu?

Taliani RHAPSODY OF FIRE nám servírujú v týchto dňoch nový dlhohrajúci album. Alexa Staropoliho opustili aj posledné zvyšky jeho niekdajšej hordy, a tak bol nútený si vyskladať novú kapelu. Zostava sa odprezentovala už v roku 2017, keď znova nahrali skladby z raného obdobia Rhapsody a kolekciu vydali pod menom Legendary Years. Tento rok sa nám bohatieri hlásia s úplne novučičkou doskou The Eighth Mountain.

 

Už zo zvyku som čakal obrovské, majestátne a epické intro. Až také majestátne zas nebolo. Zlovestný úvod s názvom Abyss Of Pain netrvá ani celú minútu, no skvostne navodí temnú atmosféru. V nasledujúcej Seven Heroic Deeds hrdinovia tasia všetky zbrane a naložia poriadny heavymetalový náklad. Postupy a melódie, ktoré sú už dlho poznávacím znamením Rhapsody Of Fire, vybuchujú všade okolo ako granáty. Alex a jeho partička stavili na istotu. Vedia v čom tkvie ich sila a namiesto experimentov ponúkajú fanúšikom osvedčenú zmes orchestrov a gitár.

 

Album šľape v pomerne celkom vysokom tempe. Pesničky odsýpajú jedna za druhou bez zbytočných pretiahnutých či zložitejších pasáží. Výnimkami v minutáži sú trocha komplexnejšia March Against The Tyrant a posledná Tales Of A Hero´s Fate. Hudba ma baví a Alexov zmysel pre atmosféru je v tomto prípade obrovskou výhodou. Jediná skladba, ktorú som nejako nevedel spracovať, je presladená balada The Wind, The Rain And The Moon.

Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu?
Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu?

Noví členovia sa etablovali na výbornú a ukazujú, že výber muzikantov sa naozaj podaril, no zmena frontmana je skutočne citeľná. Spevák Giacomo Voli nemá až takú charizmatickú farbu hlasu ako Fabio Lione, no narábať s hlasom vie obdivuhodne a jeho prejav je zrozumiteľnejší. Gitarista Roby De Micheli má dosť podobnú techniku ako Luca Turilli a niekedy je na nerozoznanie od svojho predchodcu. Na novinke dostal o poznanie viac priestoru a je to hneď aj cítiť.

 

Úderné, intenzívne a heavy. To je nové Rhapsody Of Fire. Po dvoch radovkách nám opäť prinášajú koncepčný album a podľa outra, ktoré ešte stihol nahovoriť zosnulý Christopher Lee, je dosť možné, že sa dočkáme aj pokračovania.

 

The Eighth Mountain nesklamal. Je pravda, že kapela sa z miesta až tak nepohla. Na druhú stranu niekedy je predsa len lepšia stávka na istotu, ako byť za každú cenu originálny. Alex a jeho horda ešte stále držia vlajku symfonického power metalu čertovsky vysoko. Za mňa palec hore.

Moje hodnotenie:

Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 1Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 2Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 3Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 4Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 5Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 6Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 7Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 8Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 9Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *