James Murphy – Feeding The Machine

Death, Obituary, Cancer, Testament – to sú kapely, kde tento nenápadný, skromný človiečik s dlhým ryšavým “három” pôsobil počas svojej doteraz veľmi slušnej a plodnej muzikantskej činnosti. Nebudem tu vymenúvať všetky jeho pôsobiská, a tak len veľmi stručne… Po rozpade svojho deathmetalového projektu Disincarnate mohla nasledovať len sólová dráha. Po svojej prvej sólovke nazvanej príznačne Convergence v roku 1996 nasledovalo krátke hosťovanie v dánskom undergrounde menom Konkhra a nahrávanie projektu Explorers Club s Trentom Gardnerom. V roku 1998 sa odhodlal nahrať a vydať svoj nový materiál na ďalšom, v poradí druhom sólovom albume.

Od vydania tohto dielka s názvom „Feeding The Machine“ ubehlo už neuveriteľných dvadsať rokov a predstavuje Jamesa Murphyho ako všestranného gitaristu a slušného skladateľa, ale v mnohom odlišného od gitarových hrdinov typu Steve Vai či Joe Satriani. Jeho skladby sú plné ťažkých thrashových riffov, deathových vypaľovákov, ale neobchádzajú ich ani kľudné ezoterické momenty a famózne sólové vokálne linky. Inštrumentálnych kompozícií je tu presná polovica a v tých druhých sa o vokály podelili hosťujúci frontmani zvučných mien zo známych, žánrovo príbuzných i štýlovo vzdialených kapiel. V titulnej skladbe a v poradí v piatej spieva vokálny architekt Clark Brown (Geezer), ktorý si vokálne linky zaaranžoval sám, ako aj napísal text. Jamesov kolega z Testament Chuck Billy si zanôtil tretiu v poradí, ktorá je príjemným pripomenutím, ako sa robil thrash metal vo svojich začiatkoch, ale s progresívnym sólom a gitarovou vyhrávkou v strede skladby. Chris Long (Under) a známy to spevák a klávesista Trent Gardner z Magellan (bohužiaľ, je už po smrti) sa podieľali na „Through Your Eyes“, ktorá začne dunivým náporom v začiatku skladby, aby sa v strede premenila na oddychovú klávesovú sekvenciu pripomínajúcu progresívny rock sedemdesiatych rokov. Ako posledný nám svoj hlas predvádza John West, pripomínajúci zlaté popmetalové časy ôsmej dekády. Rytmickú sekciu dopĺňajú štvornohý bicman Deen Castronovo a výborný basgitarista Steve DiGiorgio zo Sadus. K inštrumentálnym skladbám len toľko, že James Murphy nepatrí medzi gitaristov, ktorí sa pevne držia zabehaných línií, ale skúšajú nové neoverené postupy. Dajú sa tu nájsť progresívne úseky, ale aj jazzové úlety, vtesnané do tvrdých metalových podkladov. „Odyssey“ je práve taká skladba, v ktorej je zbližovanie rôznych štýlov najvýraznejšie a „Race with Devil on Spanish Highway“ je zaujímavá netradičnými perkusiami a dvojkopákovými rytmami. Celá štruktúra tohoto vydareného albumu je natoľko rôznorodá a bohatá na zvraty, že každý, kto si ho zaobstará, si nájde to svoje. Posledná vecička na tomto opuse je krásne outro pripomínajúce hudbu k sentimentálnej filmovej snímke.

James Murphy - Feeding The Machine

Zaujímavý artwork albumu odkazuje skôr na progrock.

Feeding The Machine je vydareným albumom zrelého gitaristu, ktorý v budúcnosti určite zase prekvapí, či už hosťovaním v nejakej metalovej tlupe, alebo projektom Disincarnate, či sólovým pokusom.

Vydavateľstvo: Shrapnel Records

Pôvod: USA

Žáner: progresívny thrash metal

Dátum vydania: 26. januára 1999

Minutáž albumu: 63 min 37 sek

Skladby:

01.Feeding the Machine
02.Contagion
03.No One Can Tell You
04.Epoch
05.Deconstruct
06.Odyssey
07.Through Your Eyes (Distant Mirrors)
08.Race With Devil on Spanish Highway
09.Visitors
10.In Lingua Mortua

Zostava:          

James Murphy – gitara, klávesy
Steve DiGiorgio – basgitara
Deen Castronovo – bicie
a.h.
Stu Hamm – basgitara v 6
Jeremy Colson – bicie v 4, 6, 8, 9
Clark Brown – vokál v 1, 5
Chuck Billy – vokál v 3
John West – vokál v 9
Chris Long – vokál v 7
Matt Guillory – klávesy v 4, 6, 8, 9

Moje hodnotenie:

James Murphy - Feeding The Machine - 1James Murphy - Feeding The Machine - 2James Murphy - Feeding The Machine - 3James Murphy - Feeding The Machine - 4James Murphy - Feeding The Machine - 5James Murphy - Feeding The Machine - 6James Murphy - Feeding The Machine - 7James Murphy - Feeding The Machine - 8James Murphy - Feeding The Machine - 9James Murphy - Feeding The Machine - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *