Invisible Sandwich Party vol. 3

Túto jeseň nás fanúšikov po tretíkrát vtiahlo do klubu U Očka na Karpatskej 3, kde sa konala v poradí tretia Akcia Neviditeľných Sendvičov v poslednú októbrovú sobotu. Atmosféra v klube bola od začiatku príjemná, až rodinná, čo však s pribúdajúcim časom naberalo na absolútnej početnosti zúčastnených, postupne sa to zapĺňalo aj pod javiskom a prvá kapela sa pomaly chystala.  

Keď už sa Interface postavili pred obecenstvo, bez akéhokoľvek váhania a zbytočných rozbehov nakopli svoj stroj a valili si to na plné obrátky od prvých taktov, a ani sme si poriadne z pohárov neodpili, už sme sa hromadili pod účinkujúcimi. Je to nejaký čas, čo som sa nestretol s motívom vokálov „kráska a zviera“, ale tu to platilo len vizuálne. Akusticky to vyzeralo ako zviera zviera mikrofón. Hneď z úvodu sa dalo počuť, ako dobre bola nazvučená celá kapela, každý člen sa pohyboval v rozumnej hladine, aby ako celok vyzneli tak, ako sa patrí. Kopák nám rozkmitával brušné svaly, basa bola pevne „pri zemi“ a gitary dotvárali celkový parádny dojem. Nášup to bol teda poriadny, škoda, že kapela už nefiguruje medzi aktívnymi. Rýchlejšie premyslené riffy striedali baladické pasáže, priliehavo sa objavovali gitarové sóla, ktoré neboli o majstrovstvách sveta v rýchlosti, ale feelingom ešte zdvíhali úroveň skladieb. Spevovo si dvojica vymieňala repliky, bolo príjemné počúvať aj Lubin zriedkavý čistý spev, ktorého by som si vedel v songoch aj viac predstaviť. Jej pure chraplák však stál skutočne za to, od cleanu bol vzdialený asi ako je Anchorage od Trenčína a pri najvyšších intenzitách som mal pocit, že ten hlas otvára aj lahváče za barom. Začiatok ako z dobrého sna.

Warning: rename(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/31-10/150/1383188829-interface.jpg,/www/hosting/rocker.sk/www/eshop/wp-content/uploads/2021/01/1383188829-interface.jpg): No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/actions/blocks/15.php on line 34
Invisible Sandwich Party vol. 3

Nestihli sme sa ani spamätať z nečakaného záveru Interface a existenčne najmladšia zostava bola ready. Abort To Be Born. Zvuk bol o dosť ďalej, ako som mal očakávania, radosť počúvať. Hopsavé gitarové riffy akoby sa niesli v znamení príchodu štyroch jazdcov apokalypsy, do toho spev, ktorý liezol až pod nechty a nenechal dve mihalnice zlepené. Zápis vokálnych liniek v notovej osnove by mohol vyzerať ako graf funkcie 3*sin x, lietalo a padalo za z kvílivých výšok do mohutných hĺbok častejšie ako pri cvikoch na žinenke. Ak by som chcel jedným slovom charakterizovať v tomto momente kapelu, bol by to pohyb. Chalani sa hudbou zabávajú, priam žijú, a vedeli nahromadenú energiu dávať zo seba von drtivými rezačkami, pískačkami, teatrálnym vystúpením, čím zvrtli aj ostýchavých ľudí do poga. V skladbe Wothless Existence vytvorili skutočný dojem, akoby scénu z filmu, kedy pri skoku z útesu zvažujete pre a proti. Ste obklopení rachotiacim kolosom, ktorý vás ťahá vpred a ponad vašu hlavu vokály striedavo vykrikujú „Skáč!“, „Neskáč!“, „Aj tak skapeš!“, „Skap!“, toto sa mi tam v tom momente vybavilo. K tomuto návalu prišli automaty vzor 58 a bolo vymaľované. Na červeno. Brutál mazec ako produkt Alfreda Nobela. Neskôr prišiel song venovaný všetkým nepokrsteným a vo vykresľovaní atmosféry sa mohlo pokračovať. Cítil som preťaženie 3G ako pri nálete na duše zatratených, ružencom ovinutých jedincov. Srdce sa snažilo dostať do rytmickej harmónie s basovými tónmi a vyhnalo mi to tep nad hodnoty aerobných aktivít. Vedel by som si predstaviť aj dlhší setlist, ale aj tak veľké Ďakujem. S láskou k hudbe. 

Invisible Sandwich Party vol. 3

Na krátky moment sme si vydýchli a do ďalšieho víru nás vtiahli Revenge Division. Kapela, ktorú som poznal len z plagátov, prišla k Očkovi z Považskej Bystrice. Na nejakú monumentálnu smršť to na pohľad nevyzeralo, celkovo som mal pocit, že prišli priaznivci Rammsteinu. Hlavne teda spevák Jeremy so svojimi postojmi a pohybmi evokoval tento pocit. Potom zaplnili sálu zvukovým prejavom a už sa nám lepšie poskakovalo. Gitarové stopy vytvárali nad rytmickým základom dialógy, ktoré vyústili v skvelých sólach s heavymetalovými vyhrávkami. Takým iným prvkom bola synchronizácia pohybu všetkých stojacich na prvú v takte, pomedzi to si Jeremy vytváral priestor okolo seba, miešal statiku s dynamickým prejavom, a to spolu s jeho šaržami seržanta na rukávoch vykresľovalo prvý dojem do hĺbky. Atmosféru vyladili introm s pianom a následne spustili svižnú melodickú hitovicu, akoby Children of Bodom hrali covery od Iron Maiden. Tejto kapele namám čo vytknúť, ale tiež neviem, čo by som vyzdvihol. Bolo to ako piť červeného Johnieho Walkera. Nie je zlý, ale nemá extra charakter.

Invisible Sandwich Party vol. 3

Pódium sa znova naplnilo a pred už poloprázdnym hľadiskom nám do tanca prišli zahrať severský profesne najstarší (ale duchom istotne nie) Cells. Kapela, ktorá pamätá 3 olympijské cykly, udrela do strún tak, že hneď bolo jasné, ktorá bije. Povedal by som priam encyklopedická ukážka toho, ako sa odnožou punku vykryštalizoval thrash metal. Surový, kovový, nekompromisný. Trojica sa nemusela na nič hrať a ich skladby boli úprimné ako celkový prejav. Opäť raz sa tu museli ukázať blázni, ktorí precestovali v smere S-J celú republiku, aby ukázali, že s divákmi treba komunikovať, zabávať sa s nimi, tešiť sa z hudby, a nemusí kvákať do mikrofónu iba ten, kto ho má pri sebe. Energiou vtiahli do kruhu pozostalých maniakov, ktorým sluchové receptory hlásili väčší príjmový nedostatok ako chuťové. Valili to na nás vo všetkých pásmach, od kopáku cez chutne nazvučenú basu a zreteľnú gitaru po výborný nasratý spev. Dvojkopy zvýraznili rytmiku a gitara sa v sólach vyšupla nad ostatných, aby neskôr nechala priestor basovej stope – vynikajúca súhra. Úderná kompozícia nechala stáť na mieste ozaj len tých „unavenejších“. Takto som si ten večer nepredstavoval ani v tom lepšom prípade. Super akcia! Ak by sa táto istá konala o týždeň zas, neváham a idem. Príjemne strávený večer a za to veľká VĎAKA! Organizátorom, kapelám, divákom, personálu, priateľom a všetkým smädným po hudbe, vďaka ktorým to tu ešte ako-tak žije!

Warning: rename(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/31-10/150/1383189245-cells.jpg,/www/hosting/rocker.sk/www/eshop/wp-content/uploads/2021/01/1383189245-cells.jpg): No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/actions/blocks/15.php on line 34
Invisible Sandwich Party vol. 3

Hudbe zdar a na ďalšej akcii nazdar!

PS: Špeciálne poďakovanie je pre Werdzu za skvelé fotky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *