IneKafe ide na turné s novou „bestofkou“

Skupina INEKAFE oslavuje v tomto roku 22-ročnicu svojej existencie. Pri tejto príležitosti vydáva kompiláciu najväčších hitov, pripravuje sa na decembrové turné a prišla s novým singlom aj videoklipom Sínus dopadu.

 

Páni z IneKafe odjakživa radi robia veci po svojom. Aktuálne považujú za zaujímavé osláviť 22 rokov existencie kapely kompiláciou najsilnejších singlov zo všetkých svojich siedmich albumov a obohatia ju o úplne novú pieseň Sínus dopadu. „22 rokov je tiež okrúhle výročie svojím spôsobom, tak prečo ho neosláviť? Od predchádzajúcej Best Off-ky Najlepších 15 rockov (1995-2010) uplynulo sedem rokov. Je to rovná tretina našej existencie, preto sme sa rozhodli toto obdobie tiež zmapovať a pridať najväčšie  hity z tohto obdobia k tým našim klasickým starším. Aj s pridanou hodnotou pre našich fanúšikov – novou skladbou,“ hovorí spevák, hudobník a autor Vratko Rohoň.

 

Výberovka 22 svetelných rokov (Best Of) vychádza v novembri 2017 vo vydavateľstve Forza music. Obsahuje 26 skladieb vrátane hitov Nevhodný typ, Ružová záhrada, Kašovité jedlá, Vianoce, Ráno či Právo na šťastie. „22 svetelných rokov (Best Of) podporíme aj naším decembrovým turné, v rámci ktorého nás uvidíte v piatich mestách na Slovensku a v Českej republike – v Prešove, Nitre, Prahe, Brne a v Bratislave. Tešíme sa na vás,“ pozýva Vratko. „Sme zvedaví, ako budete spievať Sínus dopadu,“ dodáva.

 

Pieseň Sínus dopadu je prekvapivým, zaujímavým experimentom pre rok 2017. Vťahujúca rocková skladba plynie v strednom tempe a zrejme hneď od začiatku prekvapí všetkých skalných. Elektronický zvuk nahrávky je podporený známymi nástrojmi kapely – bicie, basgitara a gitara zachovávajú kontakt s IneKafe, ako sme ich poznali doteraz. „Kapely občas ponúknu aj pohľad do iných hudobných sfér, mimo vlastný štandard. Toto je IneKafe roku 2017. Aj pre nás je Sínus dopadu výnimočná skladba, keďže sa pieseň pomerne dlho tvarovala, až zrazu prišla do tejto podoby a nemal som už potrebu na nej nič meniť. Pomalšie piesne na albumoch aj na koncertoch vzájomne koexistujú s tvrdšími, dopĺňajú celkovú energiu a ponúkajú tiež výlety do ľuďom neznámych komnát nášho vnímania hudby,“ hovorí autor hudby a textu Vratko Rohoň.

 

Text je, podľa jeho slov, popisom hľadania lásky v nekonečnom priestore cez kozmické metafory. „Sínus je goniometrická funkcia, ktorá (zjednodušene povedané) vyjadruje hodnotu uhla. V tomto prípade som mal na mysli uhol dopadu svetla – čoby nositeľa nádeje – na človeka. V abstraktných obrazoch spievam o tom, že koľko svetla zachytím, o to mám väčšiu nádej, že idem správne a mám odvahu pokračovať.“

 

Videoklip s témou lásky spracovanou cez príbeh letu hlavnej postavy muža-astronauta do vesmíru a kontakt s civilizáciou na inej planéte je pohľadom vychyteného českého režiséra Ondřeja Urbanca tvoriaceho pod značkou ManaWorld. „Videoklip bol veľmi výpravný. Najnáročnejšie bolo zohnať kapele skafandre potrebnej veľkosti. Chalani sú totiž pomerne urastení, bubeník má takmer dva metre. Nakoniec sme jeden museli nechať ušiť na mieru,“ popisuje Ondřej Urbanec, ktorý s kapelou nakrúcal tri dni v rôznych lokalitách.

INEKAFE Vianocéé Tour 2017:

8.12. Prešov, Encore The Club

9.12. Nitra, Nová Pekáreň

14.12. Praha, Palác Akropolis

15.12. Brno, Sono

16.12. Bratislava, Majestic Music club

 


Použité zdroje:
Jozef Tarkay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *