Indonézska kapela neprestane hrať metal. Budú mať podporu aj u svojho prezidenta?

Sú nazývané ako „hijábske trio.“ O troch mladých dievčatách z kapely Voice of Baceprot sa natočil dokument.

17-ročná gitaristka Firdda Kurnia, 16-ročná basgitaristka Idi Rahmawati a 17-ročná bubeníčka Euis Siti Aisyah spoznali heavy metal v roku 2014 a hneď mal na nich výrazný dopad. Prišli k nemu náhodou, keď ho počuli na laptope učiteľa hudby.
„Bola to láska na prvé počutie. Pre nás je metal nástrojom pre kritický hlas, ktorí môžu ostatní počuť. Metalová hudba spája vyjadrenie našich duší,“ povedala Firdda Kurnia.

Dievčatá začali skúšať každý deň a vystupovali na lokálnych akciách v rodnej Indonézii. Vnímajú svoju hudbu ako formu odporu a spievajú o tom, čo vnímajú ako dôležité: vzdelávací systém, náboženská tolerancia a zmeny klímy.

Začali dostávať množstvo hrozieb na sociálnych sieťach od náboženských fanatikov, ktorí vnímajú metal ako démonický, nevhodný pre ženy. V jednu noc, keď odchádzali z nahrávacieho štúdia, zaútočili na nich kameňmi zabalenými v papieroch s urážlivým obsahom. Trio napokon uniklo na svojich bicykloch.

Na to, že sú dievčatá veľmi mladé a majú nehostinné podmienky, je ich hudba veľmi na úrovni.

Pre médium South China Morning Post sa kapela Voie of Baceprot vyjadrila: “Povedali, že si máme dať dole šatky, pretože ich nemôžeme mať, keď hráme metalovú muziku. Metalová hudba ale nemení naše postoje k islamu. Robíme síce takúto hudbu, ale neprestali sme sa modliť. Budeme hrať svoju muziku a taktiež si budeme ctiť naše náboženstvo.“

Dokument, ktorý o nich natočili, sa volá Voice of Baceprot, ale nebolo ešte potvrdené, kedy sa dostane aj do iných krajín.

Indonézska kapela neprestane hrať metal. Budú mať podporu aj u svojho prezidenta?

Kapela dokonca zaujala aj člena Red Hot Chilli Peppers, basgitaristu Flea.

 

Voice of Baceprot dúfajú, že budú cestovať po svete, aby predstavili ľuďom svoju muziku. Veľmi dobrá správa je, že aj indonézsky prezident Joko Widodo je metalista. Randy Blythe zo skupiny Lamb of God poznamenal: „konečne metalový prezident.“

V roku 2017 indonézskeho prezidenta navštívil dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen, ktorý sa dozvedel o jeho záľube v metalovej muzike. Preto mu podaroval box set Metallicy Master of Puppets.

Snáď by indonézsky prezident mohol zakročiť, aby vo svojej domovine podporil kapelu Voice of Baceprot.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *