Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia)

Incantation je kvartet smrtiacich démonov s talentom od tej, ktorá tančí s kosou a je sakra škoda, že robia „len“ smrteľné fanfáry, lebo by z nich boli tutoví zlievači v továrni alebo remeselní kováči ako remeň. Oni sa však rozhodli zabŕdnuť do sekcie ohavných božstiev, urvali sa z reťaze, zvlčili ešte viac ako pred tromi rokmi a John McEntee po celú tú trištvrte hodinu chrchle koronu z pajšlov a trojica súputnikov hrá, ako keby mali nosiť rúška po celý zbytok života.

Ak ste smrteľný fanúšik a ak dočítate prvý odstavec tejto rozpravy, okamžite strímujte a pustite si tento skvelý opus, pretože od údivu budete nadšene prskať nebezpečný vírus na všetkých svojich rodinných príslušníkov, hýkať nadšením nad všetkými tými zvrátenými krásami a blažene slintať na drevenej opierke starého kresla. A vy ostatní si s tým zasviňte s(h)luchové ústrojenstvo len v prípade, že chcete čo najskôr okúsiť pomalú a agonickú stopercentnú smrť na ten morovo chovajúci sa apokalyptický kašlíček, v súčasnosti labzujúci po celom zemiakoide, lebo pri takomto sonickom funerale sa bude prechádzať na druhý svet vo vrcholovom orgazme. A kto teraz nesúhlasí, tak by sa mal okamžite veterinárne utratiť pre podozrenie z animálnej debility.

Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia)

Deathmetalový artwork albumu je samozrejmosťou.

Po poslednej doske Profane Nexus s čistou produkciou a lineárnym obsahom sa pomyselne vrátili k svojim prvopočiatkom v podobe opusov Onward to Golgotha a Mortal Throne of Nazarene a vytvorili novodobú klasiku, v ktorej perforovala forma obsah do konečníku. A tak vnímame skvelo vyprodukované, zvukovo absolútne vypiplané, dynamicky vybudené a čvachtavo prearanžované, štyridsaťpäť minút trvajúce brodenie niekde medzi oldskulovým deathíkom a modernejším smrteľným kovom s doomíkovými vplyvmi. Jednoducho taká, riff za riffom, je(b)mne znejúca prechádzka, chroptivým murmurom sprevádzaná po smrteľnom teréne ohraničenom dvojkopákovými ostňami a plnom roztomile hnijúcich a hrozivých slov. Sem-tam je to okorenené nejakou poriadne zadoomanou sekanou, ale v globále je to celé pomleté do skvelej hustej žltohnedej hmoty, láskavej k ortodoxným smrteľníkom, ktorým nevadí prirodzená premena niektorých tém do zadoomaného pátosu tak, ako to už predviedli na opuse Vanquish in Vengeance.

Hneď pri prvej „Ritual Impurity (Seven of the Sky is One)“ sa spomínaná hmota freneticky rozprskne po tvári a pripomenie brutálny a rýchly „Swedeath“. Oprskaný ksicht sa skriví do úškľabku pri druhej, do polovice zadoomano inštrumentálnej „Propitiation“, ktorý pri jej následnom hrôzostrašnom vyžarovaní prechádza do bojazlivej grimasy. Hustá sračka z tváre pomaly steká ako riffy tejto pomalej kompozície, avšak následná „Entrails of the Hag Queen“ už je iná káva. Vyberané fonické barbarstvo v rýchlom slede atakuje s(h)luchové ústrojenstvo, dokým ho nezasiahnu doomovské riffy a neodvezú receptora do funerálnych interiérov, až z ucháľov krv tečie. „Guardians from the Primeval“ začína jemne a pohodovo, čo sa pretaví do bežnej priamej a rýchlej smrteľnej pecky, tak ako aj „Black Fathom’s Fire“, ktorá pokračuje v nastavenom rýchlom smrteľnom kolotoči a končí v nečakanom panoptiku pomalého death-doomu. A nastáva pomalé umieranie v „Ignis Fatuus“ a bledá tvár zosivieva a chladne. Typický pomalý pohrebný žalm, ktorý striedajú dve rýchle klepanice, až bledá tvár ružovie a vstáva z mŕtvych. Rýchlejšia „Chant of Formless Dread“ a strednotempová „Blade Masters fo Tempest and Maelstrom“ dostávajú opus zase do grádov smrteľného chladného kovu, hustá žltohnedá hmota sa mení na riedke hovno, rýchle prepadávajúce sa sieťkou na motýle dopadávajúce na zádušný chorál „Scribes of the Stygian“, po ktorom výkal pomaličky kĺže do nastavených dlaní. Trochu sa na čas rozbehne, ale len tak, aby človek nezavrel viečka a v „Unborn Ambrosia“ sa znovu pochováva v pomalom tempe lamentujúceho kňaza nad klesajúcou truhlou v tretine skladby rýchlejšie rozbehnutom do blízkej sakristie. Typický death-doom pre každého… Vrcholom všetkého tohto fekálneho snaženia je jedenásty kúsok „Fury Manifesto“, ktorý zababre a zaprská na hnedo všetko naokolo. Skvelé vyvrcholenie skvelého opusu!!!

Moje hodnotenie:

Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 1Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 2Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 3Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 4Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 5Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 6Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 7Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 8Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 9Incantation vzývajú ohavné božstvá (recenzia) - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *