Image vyznieva smiešne, ak nie je podporovaný myšlienkou

Bratislavskí rockeri sa rozhovorili o tom, čo zatiaľ dosiahli a naznačili aj smelé plány. Čo si myslia o image a akú majú radi kultúru, dočítate sa z nasledujúcich riadkov.

Zdravím kapelu Ewelin! Na úvod sa v krátkosti predstavte čitateľom – odkiaľ ste, kedy ste vznikli, kto je zakladateľom kapely, čo symbolizuje váš názov…. atď.

Čaute. Čaute. Takže my sme kapela Ewelin, fungujúca v Bratislave. Skladáme vlastné piesne spievané po slovensky v klasickom rockovom zložení – gitara, basa, bicie a spev. Kapelu sme založili spolu v roku 2013. Názov Ewelin je metafyzickým prenesením komplexnosti našich entít s akcentom na lokomočný deficit pri konkávnom nástupe emócií pri performácii diela, ako by povedal velikán Lacko Borbély. Nie. Pravdou je, že nápad na názov prišiel od bubeníka Rob-a. Schválili sme ho ihneď a ďalej sme sa venovali hudbe.

Ako by ste charakterizovali váš štýl? Aký odtieň rocku to je?

Na túto otázku neexistuje konkrétna odpoveď. Snažíme sa hrať aj jemne s citom, aj tvrdo a komplikovane, tiež máme pár takzvaných chytľavých festivaloviek a rovnako sa snažíme o rádiovky so silným refrénom (…jak hovado).

Tento rok ste nahrali trojpesničkové EP. Kde ste ho nahrávali?

Sme veľmi radi, že po toľkom sľubovaní našim fanúšikom je už vážne vonku. Ako vravíš, sú tam tri veci. Prvé dve sme nahrávali v HStudiu u Mareka Viršíka zo Slížov, kde nám robil zvuk Sanchez (Bijouterrier). Toto nahrávanie sme vyhrali ako špeciálnu cenu poroty ešte v marci na FAMAT-e v Žiline. Tretia pesnička bola spravená u Jimiho Cimbalu (Call Me Steve, Metropolis), v štúdiách Randal Group Production. U Jimiho dokončujeme ešte ďalšie štyri pesničky, ktoré by sa mali dostať na debutový album. Keď sa bavíme o našom EP, rád by som touto cestou poďakoval za všetku tú pozitívnu spätnú väzbu od ľudí. Je super vedieť, že staviť na rôznorodosť, a tým umožniť každému nájsť si to svoje, bol správny krok.

Budete robiť na všetky skladby z EP aj klipy?

S klipmi je to tak, že na prvé dve pesničky už máme vonku klipy zverejnené na sieti youtube.com a na tretiu to ešte len čaká.

Ktoré zo slovenských a svetových kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Z každej jednej, hoci aj menej úspešnej kapely či hrajúcej úplne iný štýl, si môžeme zobrať niečo pozitívne. Preto chodievame na rôzne koncerty, počúvame najrôznejšiu hudbu a nechávame sa inšpirovať. Ak ale máme niekoho vymenovať, tak tu u nás to bude určite Tublatanka či No Name a zo zahraničia kapely ako Queen, Aerosmith, Muse a mnoho ďalších.

Do akej miery je pre vás podstatný image a trendy v muzike?

Každá hudba je určitým spôsobom sebavyjadrenia a jej cieľom je zdieľanie názorov a emócií. Ak k tomu napomôže spôsob vystupovania a image je jeho základnou súčasťou, vidím v tom len pozitíva. Samozrejme, že image sám o sebe nie je vôbec podstatný a vyznieva smiešne, ak nie je podporovaný myšlienkou. Rovnako je to aj s trendmi. Ak je napríklad “trendy“, že pod hudbou znie austrálske didgeridoo alebo masívne syntetizátory a výsledkom je, že to pritiahne viac divákov, nevidím na tom nič hlúpe. Umožní to totiž umelcovi rýchlejšie šíriť svoje myšlienky a názory. Toto však nie je cesta, ktorú sme si vybrali. My máme radi hudbu vychádzajúcu priamo z nás a veríme, že čím menej vecí a nástrojov bude medzi nami a divákmi, tým vernejšiu emóciu vzbudíme.

Image vyznieva smiešne, ak nie je podporovaný myšlienkou

Aké máte s kapelou plány na zvyšok roka 2014?

Každopádne smelé! V prvom rade je to dokončovanie skladieb v štúdiu pre debutové CD, práca na ďalších nových pesničkách. Potom tu máme ešte niekoľko dohodnutých koncertov, na ktoré sa veľmi tešíme. To najnovšie, čo chystáme, je však také naše prvé väčšie tour s výbornými, povedal by som hviezdnymi kapelami, ktorých zástupcovia nás už oslovili a prebehli už aj prvé stretnutia. Takže je sa na čo tešiť!

Máte nejaký odkaz alebo slogan pre čitateľov rocker.sk ? 😉

Majte radi a podporujte každú kultúru, aj našu domácu scénu, počúvajte hudbu, chodievajte na koncerty, neprespite neznáme kapely na festivaloch niekde v stanoch, pretože takáto autentická hudba je skutočne jednou z mála prejavov slobody a nezávislosti, ktorou sa môžete v dnešnej dobe obklopiť.

Ďalšie informácie o kapele Ewelin nájdete na www.facebook.com/ewelinband, www.bandzone.cz/ewelin alebo www.youtube.com/EwelinTV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *