Hirax veselo spomína na socializmus a heavy metal v novej knihe

Vždy pripravený! s podtitulom Socializmus, heavy metal a čučo je názov najnovšej knihy Pavla „Hiraxa“ Baričáka, ktorá vychádza začiatkom tohto mesiaca. Spomína v nej na svoje detstvo a dospievanie, ktoré prežil v socializme. Kniha je poprepletaná aj zážitkami z jeho mládežníckeho života začínajúceho hudobníka-rockera.

 

„Je to veselá kniha spomienok, postrehov a súvislostí. Pravdepodobne každý, kto prežil nejaký ten rok pod vládou komunistov, sa v knihe viac alebo menej nájde,“ prezrádza autor. „Taká žuvačka Pedro, plastové farebné „céčka“, kovová stavebnica Merkur, šumienky za pár halierov, Vitana variaca za nás, klince na koľajniciach – aj o tom sú moje spomienky poprepletané faktografiou, dobovými fotografiami a občasným glosovaním udalostí,“ pokračuje Baričák. V novej knihe hovorí aj o ponuke všetkých dvoch televíznych staníc, ktoré vysielali seriály s inšpektorom Derrickom, opisuje, ako sa zháňal nedostatkový tovar. „Vystávanie v radoch na toaletný papier, kupovanie poukážok od vekslákov na nákup v Tuzexe, spartakiáda, preplnené letné amfiteátre počas premietania rumunských filmov, ukrývanie peňazí na nový bicykel v ponožke čakajúc v daždi pred obchodom v nádeji, že sa mi ho konečne podarí kúpiť – tak to sú spomienky na celý život. Veľa z nich sa ocitlo v knihe.“

 

Nebudú chýbať ani pasáže o nástupe kapiel Tublatanka, Citron, Progres 2, ale aj Oceán či Monterosa na našu scénu. Pavel Baričák v knihe priblíži aj vznik jeho prvej skupiny Editor, úmorné zháňanie albumov so zahraničnou hudbou či opletačky s políciou kvôli dlhým vlasom. „Muzika sa nedala zohnať len tak jedným kliknutím v počítači. V nedeľu skoro ráno sme sadli s požičanými režijnými cestovnými lístkami do rýchlika a vyrazili sme na zakázanú burzu v Ostrave. Chodili tam tisícky ľudí, lebo sa tam v druhej polovičke osemdesiatych rokov dalo zohnať to, čo chýbalo na pultoch obchodov,“ opisuje Hirax.

 

Verejné uvedenie knihy Vždy pripravený! – Socializmus, heavy metal a čučo do života sa uskutoční 24. novembra v Martine. Hirax na ňom so svojimi hosťami Jurajom Hnilicom, Miškom Kulichom a Jankom Martonom zahrá aj divadelnú dobovú scénku, v ktorej nebudú chýbať parochne, kristusky, lennonky, rifle s rockovými nášivkami, tašky na dlhých popruhoch a, samozrejme, čučo v skle.


Použité zdroje:
Milan Polák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *