HIM končia, s pódiami sa rozlúčia už tento rok

Fínska legenda HIM sa rozhodla ukončiť svoju kariéru. Po dvadsiatich šiestich rokoch na scéne sa unikátna skupina, ktorá nám priniesla tzv. love metal, rozpadá, pričom fanúšikom zahrajú posledné zbohom do konca roka 2017. Od vydania posledného albumu Tears On Tape ubehli štyri roky a ak ste si mysleli, že sa od Fínov dočkáme nového materiálu, čaká vás len trpké sklamanie. Vile Vallo sa v rámci tohto rozhodnutia v oficiálnom vyjadrení poďakoval: „Po štvrťstoročí splietania lásky s metalom úprimne cítime, že HIM nabral neprirodzený smer a na to, aby sme uvoľnili miesto novým a doposiaľ nepoznaným výhľadom, vôňam a zvukom, vám musíme dať svoje zbohom. Dokončili sme vzorec, vyriešili hlavolam a otočili kľúč. Ďakujeme.

 

HIM v roku 1991 založili spevák Vile Vallo, gitarista Mikko alias Linde Lindström s basgitaristom Mikkom „Mige“ Paananenom. Už v začiatkoch vynikali úspešným kombinovaním metalu, gotiky a hard rocku s typicky hlbokým a zamatovým hlasom frontmana Vileho, ktorý do piesní vkladal tie najdojímavejšie a najpoetickejšie texty. Tento žáner sami nazvali love metalom a otitulovali ním aj svoj štvrtý album. Počas celej svojej kariéry si prostredníctvom ôsmich vydaných albumov získavali srdcia a mysle fanúšikov na celom svete. Tých priťahoval práve ich neodolateľný a nenapodobiteľný štýl.

 

HIM zapĺňali sály a valcovali rebríčky pod vlajkou svojho typického loga tzv. heartagramu – mocného symbolu, ktorý zobrazuje kontrast medzi svetlom a tmou, divokosťou a zúfalosťou, zlom a láskou, ktoré sú v ich hudbe nepochybne počuť. Po tom, ako z kapely v roku 2015 odišiel bubeník Gas Lipstick, skupina odohrala zopár koncertov navyše s Jukkom „Kosmo“ Krögerom, no vo vyjadreniach o novej nahrávke boli jednotliví členovia skúpi na slovo. Až teraz sa skupina oficiálne vyjadrila k ukončeniu kariéry a poslednému turné, na ktorom zavítajú do štrnástich krajín a zahrajú tridsaťpäť koncertov. Pár slov fanúšikom venuje aj basgitarista Mige: “Na konci roka 2017 nás vypustia do divočiny. Predtým, ako nastane moment tejto veľkej premeny, by sme vám chceli ponúknuť poslednú šancu vidieť naše živé vystúpenia v službách Jeho Veličenstva. Nebude to žiadny fňukfest, ale oslava love metalu vo všetkej jeho láskyplnej sláve. Uvidíme sa tam!

 

Najbližšie k slovenským hraniciam sa skupina zastaví u našich českých susedov v Prahe, a to 2. decembra 2017 vo Fóre Karlín.


Použité zdroje:
Foto: culture-times.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *