Helloweenski „Keeperi“ oslavujú tridsiatku. A my s nimi

Dvaja strážcovia kľúčov ovplyvnili metalový svet. Formovali žáner. Formovali generácie. A aj po tridsiatich rokoch dokážu vyvolať zimomriavky na tele. Albumy Keeper Of The Seven Keys: Part I. Keeper Of The Seveny Keys: Part II. sú kúsky, ktoré vystrelili nemeckú speed/powermetalovú kapelu HELLOWEEN do výšin metalového neba medzi najväčšie hviezdy.

Prvý Keeper vyšiel v máji 1987 a bola to prvá doska s Michaelom Kiskem za mikrofónom, ktorý za ním vystriedal Kaia Hansena. Album sa považuje za ten zlomový bod, ktorý formoval európsky štýl power metalu. V Nemecku sa album dostal v rebríčku na 15. miesto. Nachádza sa na ňom aj skladba príznačná koncu októbra Halloween, ku ktorej kapela natočila aj videoklip. Ako singel bola vydaná Future World. Skupina chcela Part I.Part II. vydať ako dvojalbum, no nestretli sa s podporou tejto myšlienky u vydavateľa, preto ich vydali oddelene. Spoločne boli vydané v roku 2010 aj s bonusovými skladbami.

Druhý Keeper prišiel na scénu rok po jednotke – v auguste 1988. Celkovo to bol tretí štúdiový album kapely. V albumovom rebríčku si viedol o niečo lepšie ako jeho predchodca a v domácej krajine sa vyšplhal na 5. miesto. Stála za ním rovnaká zostava ako za Partom I., a teda spieval Kiske, na gitaru hral Hansen a Michael Weikath, basové linky viedol Markus Grosskopf a za bicími sedel Ingo Schwichtenberg. Z tohto albumu boli vydané dva single – Dr. Stein a I Want Out. Obidve skladby dnes patria medzi najznámejšie kúsky Helloweenu.

Dr. Stein sa v roku 2010 dočkala coveru od samotnej autorskej kapely, ktorá ju prerobila do akéhosi jazzového štýlu na album UnarmedBest Of 25th Anniversary. I Want Out je kultová skladba, ktorej autorom je Kai Hansen a vyjadruje jeho túžbu odísť s kapely, pretože sa vraj stala príliš veľkou na to, aby ju zvládal. Po turné k tomuto albumu v roku 1989 kapelu aj naozaj opustil, nahradil ho Roland Grapow. Pieseň nie je hrávaná len kapelou Helloween, ale pravidelne aj formáciami Gamma Ray či Unisonic, čo sú projekty Hansena a Kiskeho po ich odchode od „tekvíc“. Videoklip k I Want Out kapela nahrávala v spolupráci s MTV.

Helloween je v súčasnosti na reunion turné, ktoré obsahuje aj slovenskú zastávku (26. novembra v Bratislave). K súčasnej „tekvicovej“ formácii, ktorú tvorí Andi Deris, Sascha Gerstner, Michael Weikath, Marcus Grosskopf a Daniel Löble, sa pripojil Kiske a Hansen. Spoločne od 19. októbra, kedy odštartovali turné v Mexiku, hrajú prierez celou helloweenskou tvorbou. No ťažisko setlistu je zložené práve z albumov Keeper Of The Seven Keys: Part I. a Keeper Of The Seven Keys: Part II., z ktorých je vybratých 4-5 kúskov. Kapela však potešila verných fanúšikov aj novinkou v podobe skladby Pumpkins United. Vidíme sa na koncerte?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *