Headbanger RkFest dopadol na výbornú, už teraz sa plánuje ďalší ročník

V sobotu 9. júla 2016 zažil Liptov hudobnú oslavu HEADBANGER RKFEST. Rádio pre život, Nové Korzo a Juro Haríň zorganizovali jednodňový rockový a metalový fest. Pre Ružomberok sa jedná o celkom výnimočnú akciu, pretože niečo podobné tu nikto dlho nerealizoval. Celé sa to teda uskutočnilo v miestnom klube Nové Korzo. Klub má relatívne malú kapacitu, len niečo okolo 150 ľudí. Na túto udalosť to ale bohato stačilo. Vzhľadom k tomu, že line-up zahŕňal 9 kapiel, hrali v skrátených asi 30-minútových setoch a na zvučenie mali len cca 15 minút. Samozrejme, kvôli tomu dochádzalo k určitým posunom. Pri vchode nás čakal vtipný súpis line-up napríklad ATARAXIA – matematika, fyzika, SHARZALL – občianska náuka, atď. Stačí nahliadnúť do fotogalérie od Zmoka.

 

Prvá kapela, ktorá sa postavila na pódium, boli miestni grindcoristi ATARAXIA. Žiaľ, túto kapelu sme nevideli, lebo sme sa nestihli presunúť z Liptovského Mikuláša a trochu sme aj počítali s určitým omeškaním štartu. Ten sa, žiaľ pre nás, neuskutočnil. Nasledovať mali Sharzall. Tí sa ale na fest nedostavili, takže nastúpili rovno symfonici/powermetalisti ANTHOLOGY. Prvotné pískanie z odposluchov sa podarilo zvukárovi vyladiť a pri ďalších kapelách sa už nevyskytovalo. Ich setu dominovali hlavne klávesy. Ostatné nástroje a Raylin vokál išli celkovo do úzadia. Inak odohrali vcelku pekný set.

 

Po nich prišli na rad domáci obľúbenci liptovského publika FEEL A CURSE. Trojica deathmetalistov z Liptovského Mikuláša a Macej z Trenčina. Nemusím nikomu asi hovoriť, že na nich prišlo najviac fanúšikov pod pódium. Veď asi polovicu návštevníkov festu tvorili Mikuláščania alebo, ako sa oslovujú, LMDM. Ale zas neodišli na prázdno, lebo kapela riadne naložila, aj keď len v skrátenom sete, v ktorom nemohli chýbať skladby ako Shadows In Mind či Memories Stay venované pamiatke ich kamaráta Tomáša Gondu, čo zožalo tradične obrovský potlesk, keďže ho poznali skoro všetci z LMDM. A na záver prišlo prekvapenie, ktoré sme už tak trochu očakávali a dúfame, že sa to zopakuje aj na Kongenfeste. Na pódium prišiel Heňo z Darktimes a spolu s kapelou odgrowloval skladbu Lies. Napriek protestom a potlesku kapela odišla, aby uvoľnila priestor ďalšej.

 

Ten dostali bratislavskí RADIX, účastníci minuloročného finále Rockovej Maturity a keď sa podarí možno aj tohtoročného. S kapelou prišla aj charakteristická zložka ich fanklubu. Metalisti počas ich setu dávali skôr prednosť občerstveniu na hornej terase. Na svoje si prišli viac rockovo ladení. Setlist odštartovali skladbami Čo príde potom a Korene, nechýbala však ani pesnička o láske s názvom Lovesong a set, ktorému je ťažko čosi vyčítať, sa končí skladbou 15 palíc, ktorá výborne zapadá do zbojníckeho prostredia Liptova.

 

Po nich prišlo niečo, čo nikto nečakal. Začalo to mladou dievčinou fajčiacou jednu od druhej pod pódiom. Pokračovalo to dvojníkom Kirka Windsteina z Crowbaru a keď si na pódium doniesol svoju zostavu Kopec, ktorý pred mnohými vekmi hral v Krabathore, usúdili sme, že to bude tá česká kapela z Uherského Brodu, o ktorej sme zatiaľ veľa nepočuli. Keď sa však CHAOS IN HEAD postavili na pódium a predviedli, čo vedia, najprv všetkým padli sánky a potom pod pódiom začal riadny kotol. Drobné žieňa striedalo polohy chlapských vokálov od growlu, čistý vokál, ale aj scream. Len osemnásťročná Markétka má v sebe neskutočný potenciál a mohla by sa ukázať v budúcnosti v kapele s podstatne tvrdšou hudbou. Zatiaľ by sa dala prirovať k druhej Tatiane z Jinjer.  Crossoverová kapela si razí cestu s vlastným štýlom a nejde ich zaškatuľkovať. Set odpálili skladbou Kmen. Zaujali tiež skladby O Havranech či veľavravná Fucking Machine. 

 

Headlinermi večera boli papierovo SIGNUM REGIS, kapela zo Senca. Keď spustili svoj set, každému bolo hneď jasné, že sa jedná o reinkarnáciu Hammerfall. Hala už trochu poredla, ale aj tak si prišli na nejakých 50 fanúšikov. Predviedli našľapaný power metal. Aj keď to museli zvládnuť bez basáka Ronnieho Koeniga. V ich podaní odzneli skladby Living, Well, Come And Take It a Let Us Go. Ich vystúpeniu nechýbalo ani navlečenie mníšskej kutne spevákom Mayom, v ktorej následne odspieval skladbu, zrejme v nadväznosti na tematiku obalu ich nového albumu Chapter IV.: The Reckoning.

 

Kapela BASTARD nám priniesla mierne poľavenie, zahrali niečo na pomedzí heavy metalu 80. a 90. rokov a nezriedka prešli do hard rocku, takže hudba skôr pre rockových tatinov, ale našlo sa dosť fanúšikov, ktorým zahrali na nôtu. Aj keď väčsina sa išla posilniť pred DEHYDRATED, aby sami neostali dehydrovaní. V ich setliste nechýbali skladby ako Tak To Tu Je, Je To Tvá Vina, Revizor.

 

Kapela DEHYDRATED prišla ako finále večera. Neskorý začiatok ďaleko po polnoci sa, žiaľ, prejavil aj na počte fanúšikov, vytvrvalo len okolo 40 ludí. Deathmetalisti z Trenčina a čiastočne Piešťan. Napriek tomu potešil výkonom vokalista Dragan Gabriš, asi stokilový Viking v netradičnej obuvi s parádnym growlom. Pod pódiom sa otvoril v rámci možností kotol a keby tam bolo viac ľudí, tak sa hádam dopracujeme aj k circle pitu. Na druhej strane už tam bolo po členky rozliateho piva a pár jedincov na to už doplatilo. Čo sa týka setlistu, odzneli skladby Hate To God z albumu Ideas, The Glory´s Hangman, You’re Dying zo zatiaľ nevydaného materiálu.

 

Signum Resis boli síce papierový headliner a ich hre sa nedá nič vyčítať, ale kapely Feel A Curse, Chaos In Head a Dehydrated im boli viac ako dôstojní spoluhráči. Celkovej organizovanosti akcie je ťažko niečo vyčítať. Super kapely a dobrý line-up napriek tomu, že súbežne bol festival In Memoriam III v Seredi, kde účinkovali všetky možné aj ,,nemožné“ kapely hlavne zo slovenskej scény. Snáď len keby to bolo nabudúce ako open air fest, tak by to bolo úplne dokonalé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *