Guilty In The Dark sa hlásia s novým albumom

Už je to nejaký ten piatok, čo sme si hovorili o projekte GUILTY IN THE DARK. Aktuálne sa opäť hlásia o slovo s novým albumom Heyoka. Ide o mini kapelu s dvomi členmi (gitarista Marián Polák a štúdiový technik Juraj Lehuta), ale s poriadne silným zvukom.

 

Novinku Heyoka vydali 19. apríla tohto roka, hoci nahrávanie podľa ich vlastných slov započalo ešte niekedy na Silvestra 2017. Mastering a nahrávanie však zavŕšili až teraz v apríli, kedy vydali i videoklip ku skladbe Killer, ktorej tematikou je život sám.

 

Ďalej album obsahuje skladby Bullerias (pri ktorej pomáhal so spevom Ernest Korgo zo skupiny Total Hospital), Šialenstvo 3KultRozprávková (ktorá je poriadna vybrnkávačka), Výrobca rakví a Čierny pasažier. O posledných dvoch skladbách sa Marián Polák zmienil, že i jeho samotného prekvapilo, čo s Jurom dokázali.

 

Okrem toho sa na albume, samozrejme, nachádza aj rovnomenná Heyoka. Marián Polák o nej hovorí: ,,Je to príbeh. Starý čerokéz hovorí svojmu vnukovi o boji, ktorý sa odohráva v ľudskom vnútri. V každom z nás bojujú dvaja vlci. Jeden je zlo – závisť, zlosť, žiarlivosť, namyslenosť, krivda, nenávisť, nenásytnosť, klamstvo, hrdosť, nadriadenosť a ego. Druhý je dobro – radosť, mier, láska, nádej, kľud, láskavosť, empatia, pravdivosť, dobrota, súcit a dôvera. Vnuk sa zamyslel a spýta sa: ,,A ktorý vlk vyhrá?“ Starý čerokéz odpovedal: ,,Ten, ktorého budeš kŕmiť.“

 

Samotný výraz heyoka v indiánskych kultúrach pomenúva akéhosi svätého blázna. Keď rada starších o niečom rozhodovala, táto postava hrala rolu odporcu, čo znamenalo, že rituálne žiadala presný opak rozhodnutia, ktoré práve padlo.

 

No a pár slov k albumu od tvorcu? ,,Vo svojom metafyzickom úbore sa v hermetických polohách pokúša o spriaznenie sveta v jeho ladnosti. Šialených, v kažom smere tajuplných uhlov, ktoré sú pokusmi o vyváženosť jednotlivých skladieb ohraničených a postupným zvráskavením znova dostávajú krídla, osvieženia. Dovedú nás k dynamickému až magickému presvedčeniu, že sa odpútavame od malichernosti primitivizmu a spejeme až k dvojitému zmyslu oslobodenia.“ Tak šup, rýchlo počúvať, nech oslobodíte svojho ducha.


Použité zdroje:
Foto: archív kapely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *