Greta Van Fleet – nástupca Led Zeppelin?

Sotva dva roky. Len toľko trvalo skupine s podivným menom GRETA VAN FLEET z Michiganu, aby sa od momentu, kedy pilotný singel Highway Tune z prvého EP Black Smoke Rising zaznel v seriáli Shameless, o nej dozvedel celý svet. Už v októbri 2017 vyhlásil magazín Loudwire partičku troch bratov Kiszkovcov a ich kamaráta Dannyho Wagnera za objav roka, pričom vydanie rozšíreného EP From The Fires im zaistilo pozvánku aj oscarovú súkromnú párty u Eltona Johna.

 

Je takmer nemožné písať článok o Greta Van Fleet a nespomenúť pri tom Led Zeppelin. Falzetové vokály frontmana Josha Kiszku neprehliadnuteľne nasledujú hudobný prejav Roberta Planta, Jake Kiszka koketuje s gitarovými démonmi podobne ako Jimmy Page a bubeník Danny Wagner búši do bicích tak silno, akoby sa snažil zo záhrobia vyvolať ducha samotného Johna Bonhama.

 

To, ako veľmi sa vám táto mladučká kapela zapáči, bude závisieť najmä od toho, či vám táto podobnosť bude prekážať alebo sa z podobného znovuzrodenia muziky dávnych velikánov budete tešiť. Jedno je však isté, tak ako Gretu Van Fleet mnohí kritizujú za vykrádanie Led Zeppelin, Led Zeppelin dodnes mnohí obviňujú z vykrádania nejednej kapely, s ktorou skupina v začiatkoch koncertovala… Koniec koncov, čo je na tom, že je hudba Greta Van Fleet podobná tej od Led Zeppelin, keď ich sám Robert Plant označil za jednu zo svojich obľúbených mladých kapiel?

Napriek tomu, že Greta Van Fleet mali do nedávna za sebou nejaké EP-čka a single, prvý radový album Anthem Of The Peaceful Army však skupine vyšiel len nedávno – 19. októbra. V deň vydania sa nahrávka držala na prvej priečke amerického iTunes rebríčka, pričom prvý singel When The Curtain Falls sa počas celého mesiaca držal na treťom mieste v Billboard rebríčku mainstreamových rockových skladieb. Image štyroch hipíkov, čo len pred šiestimi rokmi hrávali po michiganských motorkárskych kluboch (a boli primladí na to, aby si v nich mohli aj niečo dať) a zmes bluesovo-rockových piesní kapele dláždi cestu k celosvetovej sláve.

 

Traja bratia Josh, Jake a Sam vyrastali na otcových nahrávkach od B.B. Kinga, Alberta Kinga, Freddieho Kinga, Jimmyho Pagea či Erica Claptona. Nikto ich však nikdy nenútil, aby si založili kapelu. Jake začal na gitare hrať už v troch rokoch a posadnutosť hudbou ho s bratmi neomrzela ani počas základnej či strednej školy. „Po škole a cez víkend sme so spolužiakmi netrávili veľa času. Bolo ťažké udržiavať bližšie vzťahy, keď sme každý víkend hrali v nejakom bare. Prosto sme stále hrávali,“ priznal Jake pre magazín Rolling Stone.

 

Sám tvrdí, že ich hudba je protipólom k modernému popu, ktorý dnes kraľuje rádiám a prirovnávanie k staršej hudbe im vôbec nevadí: „V dnešnom svete chýba hudobná úprimnosť. Keď robíte niečo založené na pravde, je bežné, že niekto povie – to znie ako zo šesťdesiatych alebo zo sedemdesiatych rokov, pretože v tom čase mala pre ľudí hudba nejaký význam – oveľa väčší než dnes. Robili ju umelci pre umelcov, hudba bola pre ľudí. Rock n‘ roll má dnes v sebe isté nóvum. Nenesie v sebe svoju esenciu, ktorou bola jeho veľkoleposť. Ľudia vravia, že je mŕtvy. Ale je len menšinou. Ohrozeným druhom. Aby sa niečo zmenilo, musia to najprv pochopiť mladí ľudia našej generácie.“

Greta Van Fleet nedávno zaujali aj netradičným singlom White Rose March. Jeho netradičnosť nespočíva v hudbe či texte, ale najmä v tom, že sa vám prehrá, len keď prídete do parku. Keď si link na skladbu otvoríte na mobile a nie ste v parku, aplikácia by vás mala navigovať k najbližšej zeleni. Po príchode na miesto sa vám pieseň odomkne a vy si okrem zaujímavej hudby môžete užívať aj okolitú prírodu. Práve to je cieľom a posolstvom týchto hudobníkov. 

 

Tak čo myslíte, podarí sa týmto mladým chalanom prinavrátiť rocku jeho zašlú slávu?

 


Použité zdroje:
rollingstone.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *