GRAVE DIGGER: Nesnažíme sa o novátorstvo

Na rozhovor s bardom klasického heavy metalu Chrisom Boltendahlom sa človek teší z viacerých dôvodov. Jednak je nový album The Living Dead mimoriadne pestrým zásekom v diskografii GRAVE DIGGER a jednak je o Chrisovi známe, že je to pri rozhovoroch veľmi fajn chlapík, čo sa potvrdilo aj počas tohto, keď ho vôbec nevyviedol z miery občas vypadávajúci signál. Ale hlavne, ako často spovedáte niekoho, kto vás priviedol k tvrdej hudbe? 20 minút ubehlo ako voda a Chris sa rozrozprával možno ešte viac a úprimnejšie, ako to je u neho obvyklé.

 

V prvom rade dovoľ, aby som pogratuloval k novému albumu The Living Dead. Myslím, že je naozaj skvelý a prvé recenzie sú (neprekvapivo) veľmi pozitívne. Čo tvoje dojmy, si spokojný s výsledkom? Vyšlo všetko tak, ako ste chceli?

Vďaka za pochvalu. Vnímam to tak, že ľudia ten album alebo milujú, alebo úplne nenávidia. Sme normálna kapela. Nezavďačíme sa všetkým. Práve to však považujem za jeden z dôvodov, prečo sme tak dlho na scéne.

 

Ako vyzeral nahrávací proces? Pilovali ste všetko do dokonalosti alebo máte na nahrávkach radi aj trochu špiny?

Máme to radi špinavé, ale profesionálne. Nie, vážne, v prvom rade do toho chceme vložiť srdce a dušu. Obvykle po tom, čo máme za sebou komponovanie, prichádza na rad predprodukcia. Axel a ja dolaďujeme songy doma a keď to konečne znie tak, že by z toho mohol byť dobrý album, zavrieme sa do štúdia a prichádza kompletná, reálna produkcia. Tento proces trvá približne tri-štyri mesiace. Ale k tej špine – áno, máme ju radi. Nebývam úplne stopercentný. Sme živá kapela a občas na nejaké chyby na CD-čku natrafíš. Ale musíš na ne striehnuť, počúvať veľmi dôsledne.

 

S tým sa nedá nesúhlasiť. Ako si spomenul, aspoň to kapele pridáva na „živosti“ a človek nemá dojem, že počúva iba štúdiové mašinky. Viem, že tentokrát ste piesne tvorili tak, že základom bol refrén namiesto obvyklého riffu. Ak to porovnáš, ktorý prístup ti vyhovuje viac?

Myslím, že to dosť závisí od nálady a od toho, čo vlastne chceš urobiť. Naposledy, keď sme nahrávali Healed By Metal, všetko to bolo iné. Povedali sme si: „Okej, máme tu riff, pridáme slohu a napokon refrén.“ To je ten dôvod, prečo mal album odlišný zvuk. Piesne zneli ako klasický Grave Digger z osemdesiatych rokov. Tentokrát sme na to skúsili ísť inak. Nemôžem nahrávať každý rok alebo dva rovnaký album. Vyhľadávam výzvy. Na The Living Dead sme začali s refrénom a výzvou bolo dopasovať k nemu ten najlepší možný riff. Jednoducho sme to vzali z opačného konca. Bola to celkom dobrodružná cesta a v konečnom dôsledku z toho vznikli zaujímavé piesne, ktoré by na albume nikdy neboli, ak by sme začali iba s riffom.

GRAVE DIGGER: Nesnažíme sa o novátorstvo
GRAVE DIGGER: Nesnažíme sa o novátorstvo

A výsledok rozhodne stojí za to. Novinka je taktiež premiérou pre vášho súčasného bubeníka Marcusa Kniepa ako oficiálneho člena. Na The Living Dead však nahrával klávesy. Tie sú v porovnaní s Healed By Metal zastúpené v oveľa väčšej miere, čo dobre dokumentujú napríklad slohy v skladbe Blade Of The Immortal alebo úvod v Insane Pain, ktorý znie takmer až ako techno. Bol to úmysel, možno snaha predstaviť nového člena?

Nie, to vôbec nie. Obvykle na nahrávkach nemáme veľa klávesov. Tentokrát sme ich využili na dotvorenie atmosféry a Marcus odviedol naozaj výbornú prácu. A áno, momentálne je naším bubeníkom. Z času na čas sa veci menia (Chris zrejme narážal na odchod Stefana Arnolda po 22 rokoch, pozn.) a myslím, že na bicích hrá oveľa lepšie ako na klávesoch, čo je dôvod, prečo za ne presedlal.

 

Čiže možno povedať, že ste sa snažili znieť trochu menej tradične, je to tak?

Čo je to „tradične“? Snažíme sa nahliadať za hranice toho, čo sa dá nazvať „typický zvuk Grave Digger“, ale aj tak to napokon musí znieť ako my. To bola tá spomínaná výzva – nájsť nový pohľad, novú víziu pre nové piesne, ale tak, aby sme zachovali zvuk Grave Digger. Pri Return Of The Reaper a Healed By Metal sme pri skladaní šli na istotu. Vedeli sme, že nech zložíme čokoľvek, ľuďom sa to bude páčiť. Ale to pre muzikanta nie je lákavé. Axel a ja a vlastne aj Marcus a Jens sme kreatívni ľudia. Hľadáme nevyšliapané cestičky. Nejde nám o to, vytvoriť niečo novátorské ako Dream Theater alebo Slipknot. Grave Digger majú svoj sound. Ale občas potrebujeme niečo netradičné. Aj to je dôvod, prečo sme zložili Zombie Dance. Už teraz pracujeme na novom albume. Znie to neuveriteľne, ale keď sme v júni nahrali ten aktuálny, odišli sme zo štúdia a povedali sme si: „Okej, tak to by sme mali.“ Už o týždeň sme rozmýšľali nad ďalším. Všetky nápady, ktoré si ukladáme, sa mi v hlave prepájajú do veľmi komplexných vecí a viem, že to, čo chystáme, ľudí prekvapí. The Living Dead je album, ktorý nepochopíš, ak si ho vypočuješ raz alebo dvakrát. Ak si, nazvime to príležitostný poslucháč Grave Digger, môžeš mať s novinkou určitý problém. Len sa pozri na texty, ktoré píšu recenzenti. Tí si to vypočujú maximálne päťkrát a netušia, o čo nám ide. A tak potom aj vyzerá recenzia, nie veľmi pozitívne. Ale ak album párkrát otočíš, potom si dáš týždeň pauzu a potom si ho pustíš znova, potom objavíš všetky aspekty a zákutia, a to je na tom to zaujímavé.

Nuž, považujem sa za jedného z najväčších fanúšikov Grave Digger na Slovensku a nemyslím si, že by s albumom nemalo byť niečo v poriadku. Tú otázku som mal aj pripravenú, ale zodpovedal si ju už sám – v jednom rozhovore s Axelom som čítal, že už makáte na nástupcovi novinky a nemohol som tomu uveriť. Máš vôbec nejaký voľný čas? Ako je možné, že na ďalšom albume pracujete tak skoro po vydaní ostatného?

Jediné, čo mám teraz v hlave ohľadom novej platne, je otázka, či sa album bude dobre predávať. Už na ňom nemôžem zmeniť nič, pretože už je vydaný. Ak sa bude ľuďom páčiť, super. Ale ak nie, už s tým nič nespravíme. Preto už makáme na novom albume a dávame dokopy všetky aspekty z aktuálnej fošne. Ľudia, ktorí Grave Digger majú radi, budú veľmi prekvapení. Ale teraz sa už musíme sústrediť na turné. Musíme zistiť, ako piesne z The Living Dead budú fungovať naživo a ako bude publikum reagovať. Neviem sa dočkať toho, ako sa ľudia budú chytať pri hraní Blade Of The Immortal.

 

Prejdime na textovú zložku. Nový album sa zdá byť dosť temný. Najmä titulná pieseň a Zombie Dance sú na jednej strane extrémne chytľavé, na tej druhej zas v sebe majú nemalú dávku strašidelnej atmosféry. Máš rád horory?

Rád sa hrám s atmosférou. Snažím sa dostať do poslucháčovej hlavy obraz. Prinútiť ho vizualizovať si to, čo počúva a vytvoriť si z toho film. Keď píšem texty, vo svojej hlave si tvorím svoj vlastný. Nedokážem primäť ľudí, aby si pri počúvaní albumu predstavovali to, čo aj ja. Hlavne by to ale všetko mala byť sranda. Áno, mám rád horory. Ak sleduješ hororový film, robíš to preto, lebo si to užívaš. Ak také filmy nemáš rád, cítiš sa zle. Ak áno, tak sa dobre bavíš. V mojom prípade to je rovnaké. Keď píšem temné texty, tak sa pri tom bavím, pretože zároveň aj niečo tvorím. Tvorím temnotu. Na tom nie je nič zlé ani nebezpečné. Nejdem nikoho zabiť alebo čo. Sú to všetko len obrazy, ide o zábavu.

Váhal som, či sa túto otázku vôbec opýtam, ale poďme na to. Je príbeh zo skladby Power Of Metal pravdivý? Naozaj si mal v detstve takto netolerantného brata?

Haha, nie, to nie. Mám sestru, nie brata. Je odo mňa staršia o päť rokov a keď som bol pubertiak, nevedela pochopiť, prečo počúvam Suzi Quatro či T-Rex. Pieseň je fiktívny príbeh, nie je skutočný. So sestrou mám naozaj dobrý vzťah. V tom čase jej však rocková hudba pripadala nudná. Ale ten samotný text, je to klišé. Pod našimi videami sa kopa ľudí sťažuje na hlúpe texty. Nechápem to, veď je to ten istý štýl textov, aký bol populárny aj pred tridsiatimi ôsmimi rokmi. Je to prosto heavy metal. O čom mám písať? Pokúšať sa o spoločenskú kritiku alebo… Neviem, čo tí ľudia očakávaju od kapely, ako je Grave Digger. Áno, ak počúvaš Grave Digger, očakávaj jednoduché, svojím spôsobom vtieravé texty. V čom je akože problém?

 

Veru, napokon, prečo nie. Sociálne texty prenechajme Megadeth. Ešte by som chcel trochu zabŕdnuť do témy spevu. Na albume spievaš v určitých momentoch nečakane vysoko. Ako si udržiavaš hlas vo forme?

Och, to je veľmi jednoduché. Nepijem, nefajčím a hrám golf. Tieto tri veci sú pre mňa naozaj dôležité. Maximálne si dám nealkoholické pivo. To je všetko.

 

Vráťme sa k Zombie Dance. Túto pieseň ste nahrali so svojimi stajňovými kolegami Russkaja. Pred zverejnením videa si mal absolútnu pravdu, keď si tvrdil, že polovica fanúšikov bude pesničku milovať a polovica nenávidieť. Pre mňa je veľmi osviežujúce vidieť kapelu v takejto odľahčenej polohe. Považujem však za absurdné, že ste museli vydať prehlásenie, aby sa ľudia nebáli, že v tomto štýle bude celý album. Ako veľmi je pre teba dôležitý názor fanúšikovskej základne?

Milujem našich fanúšikov. Nikdy sme ich nesklamali. Môžeme si dovoliť urobiť niečo také, pretože je to zábava. Ak spravíme metalovú polku, tak spravíme metalovú polku. Ak si zmyslíme, že by to chcelo metalové reggae, tak urobíme aj to. V prvom rade robíme to, čo sa páči nám a čo si myslíme, že by sa mohlo páčiť aj iným. Bol som tak trochu v šoku, že to ľudia zobrali tak vážne, ale garantujem ti, že na koncertoch to bude šupa. Bude sa tancovať a kričať a som si istý, že naživo bude tá skladba fungovať skvele.

Zatiaľ posledný koncepčný album je Clash Of The Gods z roku 2012. Po jeho vydaní… Lepšie povedané, pred vydaním Return Of The Reaper si vyhlásil, že písať texty pre koncepčné albumy je pre teba príliš zväzujúce a že by si chcel ísť trochu priamočiarejšou cestou. Existuje možnosť, že sa k rozprávaniu veľkých príbehov ešte vrátiš?

Šance sú 50 na 50. Na ďalšom albume to opäť bude niečo iné. Bude tam skladba, akú by si od Grave Digger nikdy nečakal. Už teraz si predstavujem, čo si budú ľudia myslieť a neviem sa dočkať ich reakcií. Odteraz budeme fanúšikov na každom albume prekvapovať. Nemáme čo stratiť. Povedal by som, že ľudia, ktorí vyhlasujú, že moje texty sa im protivia, alebo že Zombie Dance nemôžu ani vystáť, nie sú fanúšikmi, akých by sme potrebovali. Títo ľudia by mali počúvať čokoľvek, len nie Grave Digger. Ak sa pozrieš na úplný začiatok, na album Heavy Metal Breakdown, tak tam bola pieseň Yesterday. A nikto sa nesťažoval, aj keď tam bol organ, sláčikové nástroje a bola to balada. Odvtedy sme mali baladu na každom albume a každá bola iná. Vždy sme robili niečo prekvapujúce. Nechápem, prečo sú ľudia v roku 2018 takí netolerantní. Prečo hovoria, že stojíme za hovno, že nás už viac nebudú počúvať. Srať na nich, to nie sú skutoční metaloví fanúšikovia. Takýchto si nezaslúžime. Na tom YouTube, ono to je ako šport. Nejaká kapela niečo vydá a 60-70 percent komentárov sú blbé poznámky. Tuším to niektorí berú ako hobby. Vyšlo nové video, tak sa rýchlo poďme sťažovať na každú jednu prkotinu, ktorú vidíme alebo počujeme. A to sa deje bez ohľadu na to, o akú kapelu ide. Na to ja nemám nervy ani čas.

 

Keď už si spomenul Yesterday z debutu – pár mesiacov dozadu vydali Noise Records vaše albumy Heavy Metal Breakdown a Witch Hunter ako deluxe edície. Vyšli vôbec s vaším súhlasom?

Áno, pred rokom a pol ma kontaktovali s ponukou, aby som sa na tom podieľal, ale ja som im povedal: „Hej, k**oti, plus-mínus tridsať rokov som sa snažil získať od vás naspäť moje autorské práva.“ Noise ich predali Universalu, Universal BMG a BMG znova niekomu ďalšiemu. Celé tie roky predávali moje práva, môj kreatívny výkon. Napokon som si povedal, srať na to. Robte si s tým, čo chcete. Je to môj umelecký vklad, ale nechcem byť toho súčasťou. Už s tým nemám nič spoločné. Akurát som spravil rozhovor s nejakým Malcomom iksipsilon netušiac, že skončí práve na tejto reedícii. To ma naozaj vytočilo.

 

Spomínam si, že ťa vytočili aj kompiláciou Let Your Heads Roll.

Áno, pretože to bol z môjho pohľadu len ďalší pokus vytiahnuť peniaze z vreciek fanúšikov. Prečo znovu nevydajú originálne nahrávky? Prečo tam pchajú tie blbé bonusy, rôzne sample verzie a podobne? Dokážem pochopiť ich pohnútky, ale ako som povedal, nie som toho súčasťou a som rád, že to tak je.

 

Predsa len sa ešte vrátim k The Living Dead. Všimol som si, že doprovodné vokály nahrával aj istý Thomas Hackmann. Keď som si o ňom niečo vyhľadal, zistil som, že s Grave Digger spolupracuje už od albumu Knights Of The Cross, čo je naozaj obdivuhodne dlhá spolupráca. Kto je tento záhadný muž? Internet je na informácie o ňom dosť skúpy.

Hrá v cover bande a skutočne nám nahrával doprovodné spevy. Spieval aj na kope albumov Blind Guardian (dokopy na siedmich, pozn.). Je to fakt úžasný spevák, dokáže spievať veľmi vysoko a áno, spolupracujeme s ním už od Knights Of The Cross. Je to skvelý chlapík.

 

Okej, tak teda posledná otázka. Ako to vyzerá s tvojou ďalšou kapelou The Fyredogs? Myslím si, že mala ohromný potenciál a je škoda, že o nej tak dlho nič nepočuť.

Áno, skúšal som to oživiť, ale jeden gitarista žije v Los Angeles, druhý už robí čosi iné a bubeník a basák spolu hrajú v inej kapele. Netuším, čo sa vlastne stalo a prečo sme sa rozpadli. Z mojej strany snaha o reunion bola, ale bez šance. Škoda. Bola to dobrá kapela.


Použité zdroje:
foto: blabbermouth.com, grave-digger-clan.de

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *