Gazdovská veselica vol. 12

Smäd po ďalšej kultúrnej akcii položenej na základoch z kovu sa premenil na kinetickú energiu, ktorá nás spolu s príťažlivou silou vtiahla do klubu Tirish v Banskej Bystrici, kde sme sa zišli večer 16. novembra pred výročím osláv štrngania, aby sme si práve našu mladú „demokraciu“ uctili príznačne – rachotom. GAZDASGRIND usporiadali už dvanástu Veselicu, kde sa prišlo ukázať 6 zoskupení, poväčšine lokálnych, no nechýbali družobne prepojení bratislavskí starí známi FROZEN BLOOD a atmosferickí WARD z Bystrice, pre zmenu z Považskej.

Kto meškal hoci len 15 sekúnd, mal smolu a unikli mu úvodné slová PLASTERY, ktorí s presnosťou rolexiek začali s úderom polnoci v časovom pásme Astany, teda u nás o 19:00:00, kedy sa okenné tabule už rozkmitávali s rytmikou kapely. Mladíci zo Zvolena vystúpili pred ľudí prvýkrát, pričom z odhodlania im neubrala ani absencia speváka. Zahrali celkom slušný warm-up, počas ktorého sa nejedna osoba rozkývala na hopsanice v rýchlejšom tempe, kombinácie s covermi deathovej Six Feet Under však bez vokálnych liniek pôsobili ako background po kvalitnom podujatí. Ale nevadí, podľa názvov ich skladieb s tradičnou žánrovou tematikou „čistej lásky k spoločnosti“ boli chutným predjedlom a isteže si ich pôjdem pozrieť znova v plnom obsadení. 

Warning: rename(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/21-11/165/1385023589-plastery.jpg,/www/hosting/rocker.sk/www/eshop/wp-content/uploads/2021/01/1385023589-plastery.jpg): No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/actions/blocks/15.php on line 34
Gazdovská veselica vol. 12

Zatiaľ sa podnik vypĺňal len v rohoch a na ploche sa obšmietalo viac interpretov ako fanúšikov, avšak s príchodom domácich rozmetalistov HAVRAN, kde pôsobí bývalý Gazda Bobo, sa začal roztok fanúšikov nasycovať a už sme sa mohli pomaly oťukávať ako molekuly tekutého skupenstva pri Brownovom pohybe. Napriek ich doterajším hudobným skúsenostiam sa pod čiernymi krídlami predstavili rovnako prvýkrát, a hoci len v trojici, zapratali aj klub, aj pódium. Zreteľný a intenzívny bol spev oboch, čistý vokál s kontrastným grind rezačom miešali s pure evil chraplákom tak, že nám mohol aj mráz behať po chrbte, nebyť povinnej výbavy nemrznúcich zmesí podľa vlastného výberu. Rozbeh, ako sa patrí, strkanice zvyšovali na obrátkach a k tomuto momentu sa hodí práve pomenovanie Gazdovská Veselica. Lebo my nie sme iba ovečky a máme dokonca aj vlastné názory. Dynamikou chalani pracovali v rámci možností, ktoré priestor dal, no napriek tomu zvuk bol viac ako prijateľný. Gitara sedela na base jak ozubené koleso na reťazi, ktorú štvortaktným motorom (kopák-kopák-rytmik-plechy) poháňal bubeník jediným smerom vpred. Takto z fleku neviem vyzdvihnúť song, čo by mi fakt zarezonoval, ale chalani nenudili, a to bolo skvelé, ak by to takto išlo celé.

Warning: rename(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/21-11/165/1385023644-havran.jpg,/www/hosting/rocker.sk/www/eshop/wp-content/uploads/2021/01/1385023644-havran.jpg): No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/actions/blocks/15.php on line 34
Gazdovská veselica vol. 12

Následne, keď už hodiny na veži ukazovali jasný nekonvexný uhol, teplota v sále rástla nepriamo úmerne teplote piva, už bol čas na ďalšie osvieženie sluchovodov. Po rozostavení považských WARD sa dalo tušiť, o co tady go. Klávesovým nástrojom som ešte, žiaľ, neprišiel na chuť, tak som to vnímal a dúfal, že tentoraz nastane v tejto schéme myslenia obrat. Predsa, symphonic metal vyhľadávam možno raz za platónsky rok. Ale tu som bol celkom aj príjemne prekvapený. Veľkú zásluhu na tom má bubeník, ktorý si išiel, išiel, priam letel, valil sa, a ak by existoval nočný nekľud, tak rozhodne by tam mohol hrať doteraz a viacerí by sme tam sedeli a žili tiež. Rytmika vie spraviť kus dobrej roboty. Kompozične mi to pripomínalo Cradle of Filth, ale toto aj sám beriem s rezervou. Ad jedna, nemám takýto štýl napočúvaný a ad dve, charakter klávesových liniek aj toho zvuku samotného mi v prvom momente evokoval pasáže skladby Her Ghost In The Fog práve od CoF. Vokálne mi to extra pestré neprišlo, rovnako tak aj nápaditosť dosahovala svoje limity dosť skoro. Odzrkadlilo sa to aj na dave, ktorý akoby zbieral sily pred zostávajúcim bohatým programom, čo som chápal, keďže nás po WARDoch čakali ešte tri nakladačky.  

A jedna z nich, stálica BB undergroundu, GAZDASGRIND, sa vychystala dosť pružne, ani som si nestihol spraviť kolečko po klube. V zúženej zostave, keďže gitarista Motaj bol odcestovaný s druhou kapelou, začali agresívnym tempom a nemuseli ani nabádať k podpódiovému výkonu, tam sa lietalo, skákalo, padalo, trochu som si na akciách aj odvykol od takýchto zanietených prejavov fanúšikov. Tak ale nebolo sa čomu čudovať, Martinus pôsobí na svojom poste, akoby tam patril odjakživa, svojou pravačkou mydlil struny tak, že to nezachytil ani stabilizátor od Sony. Pajko opäť spieval vkusne, aj som sa učil nejaké tie texty, že si zaburácam s nimi, no trafiť, alebo aspoň rozumieť, že čo kde sa vysloví, zvládajú ozaj len tí najskalnejší. A tí práve tieto odkazy veľmi nevnímali, skôr sa venovali pohybovým aktivitám. To už bola iná masa, hýbali sme sa zo strany na stranu, z podlahy znovu na podlahu. Múdry človek býva predvídavý, o mne to asi veľmi neplatí, keď som práve na túto smršť vymenil ťažké boty za ľahkú obuv. Síce sa lepšie šoférovalo, ale to poučenie z rozdupaných nôh bude do budúcna silnejšie ako pohodlnosť na plynovom pedále. Čím som si sám dal na krátko K.O. A radšej som sledoval dianie z bezpečnej vzdialenosti. Energia hopsajúcich sa prenášala ako prúd elektrickým vodičom a vyzeralo to, akoby žili všetci pre tento moment, to bol silný zážitok. Z novších skladieb odznela okrem iných aj Bolesť, ktorá sa nesie, podobne ako ostatné, v pesimistickom duchu, resp. pochmúrnom, a tu bolo cítiť zmenu, ktorou kapela prešla, ako kompozične, tak aj úrovňou liniek jednotlivých členov, od bicích cez basu po riffovačky i spevy. Naozaj príjemný zážitok.

Večer bol už dávno zlomený do druhej polovice a aby toho ešte nebolo dosť, mali sme pred sebou PSEUDOSAPIENS z Revúcej. Tí mali taký zvuk, že som len uznanlivo prikyvoval hlavou. Nebili sa jednotliví členovia cez seba, do toho melodickejší a zrozumiteľný spev, cleanové pasáže. Pre slabšie nátury možno až taký balzam na uši oproti zbaleným interpretom. V spojitosti s ich hudbou sa mi miešali v hlave dojmy z metalových riffov a rockových refrénov, ale chalani to celkom dobre pospájali. Keď to rozbehli, cítiť bolo aj rock ‚n‘ roll-ové východzie polohy, textovo už tradične išlo o kritiku všetkého druhu. Ešte vidím možnosti zlepšenia speváka zamerané na drive. Avšak lepšie by sa mi to počúvalo niekde mimo spoločnosti so smerovaním rovno do hlavy, na takýto koncert im chýbal potenciál k rozprúdeniu, resp. zotrvaniu rozkývanej masy v pohybe. Ak by šli druhí v poradí . . . 

Gazdovská veselica vol. 12

No a na samý záver sme sa dopracovali úspešne (poniektorí), aby sme si vypočuli, čo si pre nás FROZEN BLOOD pripravili. Osadenstvo v klube bolo viac rozlietané kade-tade, ale stále bola účasť nadštandardná. V tomto momente došlo pivo! Takže v centre Banskej Bystrice prišlo veľké sklamanie, ktoré by nenapravili ani Arch Enemy. Čiže sme začali piť kofolu s rumom, a tým pádom šla koncentrácia dolu vodou, za čo sa chcem chalanom ospravedlniť, ale to by som nemal ja, ale skôr klub 🙂 Ale istotne ste mali lepší zvuk aj prejav ako u Očka.

Gazdovská veselica vol. 12

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *