Galadriel krstili svoje najnovšie EP

Písal sa rok 1995, keď sa v rámci GALADRIEL dali dokopy dve formujúce osoby skupiny –  Dodo Ďateľ a Soňa Witch Kozákova, pričom od založenia tejto skupiny uplynulo neuveriteľných 20 rokov. Za tento dlhý čas vydali 7 albumov a absolvovali nespočetné množstvo koncertov doma aj v zahraničí. Pri príležitosti okrúhleho výročia sa rozhodli vydať vinyl EP s názvom Lost In The Ryhope Wood, ktoré im vyšlo pod časopisom Pařát. Samozrejme, k takejto udalosti patrí krst, ktorý sa uskutočnil v rámci ich koncertného miniturné v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

Začiatok tohto miniturné pripadol na bratislavský klub Randal. Napriek tomu, že sa jednalo o štvrtok, tak účasť bola hneď od začiatku sľubná. Všetko to zaváňalo rodinnou atmosférou, kde sa stretlo veľa ľudí, ktorí sa navzájom poznajú aj skrz dlhoročné pôsobenie Galadriel na scéne. Od začiatku vládla pohodová atmosféra a aj keď ste prišli na poslednú chvíľu alebo s menším meškaním, tak ste ešte mali čas na jedno pivko pri posune začiatku o akademickú štvrťhodinku. Po tomto malom posune na rozohriatie bolo všetko pripravené na oslavnú šou.

Ako prví sa nám predstavili APRIL WEEPS, skupina z Dunajskej Stredy. Začiatok svojej šou začali tradične tak, ako ich poznám z iných koncertov. Intro prečkali v pózach so sklonenými hlavami pripravení odpáliť to naplno. Počas neho sa urýchlene odkladali poháre a utekalo sa pod pódium. Prvou skladbou sa nami preliala vlna pozitívnej energie korešpondujúca s názvom úvodnej skladby Positive Energy. Po tejto skladbe nás spevák kapely Noro krátko uvítal a uistil, že zvyšok vystúpenia už nebude taký veselý a April Weeps nás následne zmáčali skladbou Rain. Po nej sa mierne dolaďoval zvuk, keďže Martin spev a Milošove klávesy zanikali v hutnej zvukovej hradbe zvyšku osadenstva kapely. Nasledoval rýchly set ďalších skladieb Unreachable Gratification, Outer Calm a Pain Within. Novinkou v ich repertoári bola cover skladba Shine pôvodne od Paradise Lost. Rozlúčili sa s nami skladbou The Last Piece Of Eden, ktorá je zároveň aj ich prvým videoklipom. Môžem poznamenať, že April Weeps som videl už po piatykrát a ich vystúpenie ma tak ako vždy predtým bavilo. Napriek personálnym zmenám nebol badateľný žiadny rozdiel v kvalite, takže u mňa opäť spokojnosť. Jediné, čo ma mrzí, je, že kvôli problémom so zvukom sme si nemohli vychutnať Martin spev až tak naplno.

Po krátkej prestávke nasledovali hostia z Rumunska, skupina GOTHIC. V prvej chvíli, keď som sa dozvedel, že budú vystupovať v rámci tohto miniturné, tak  som bol z tejto informácie dosť rozpačitý. Popravde ma ich štúdiovka až tak neoslovila a tiež som mal pocit, že veľmi do koncertnej zostavy nezapadnú. Takto to aj spočiatku vyzeralo pri ich prvej skladbe Demons, keď bolo pod pódiom prázdnejšie. Avšak veľmi rýchlo dokázali presvedčiť publikum, že opak je pravdou a ja som si musel priznať, ako veľmi som sa v nich mýlil. Sála sa postupne počas nasledujúcich skladieb napĺňala. Zazneli skladby ako Disillussion, Fall Of Gods, Grown In Black, Eternity, Regrets. Gothic sa lúčili skladbou Memorial Winter, počas ktorej nám pripomenuli tragické udalosti zo dňa 31.októbra, keď počas vystúpenia kapely Goodbye To Gravity v Bukurešti došlo k nešťastiu a následne priniesli posolstvo o zmene, že pokiaľ sa dejú neprávosti, treba sa im postaviť a všetko sa dá zmeniť. Z môjho pohľadu predviedli bezchybnú šou, boli super nazvučení, zladení a fakt netuším, čo by som im mohol vytknúť. Dúfam teda, že ich čoskoro opäť uvidím na nejakom vystúpení v blízkom okolí.

A konečne prišlo vytúžené finále, na pódium nastupuje legenda slovenského doom metalu Galadriel. Pätica v zložení basák a spevák Dodo Ďateľ, v tričku Amorphis, s ktorými si v decembri zahrajú, ženský vokál Soňa Witch Kozáková, gitaristi Thomax Gabriš, Michal Kolejak a neprehliadnuteľný bubeník Matej Ferianec, ktorý si ako outfit pre dnešný večer zvolil okrem vkusných slúchadiel Hello Kitty aj tričko Barbie. Po úvodnom sete šiestich skladieb Song Of A Daughter, Mother Is Dying, Sad Leaves Of The Dying Rose, Crucifixion DeLuxe, Imaginary Sins, Bleeding Heart’s Poetry, pri ktorých sa človek pri chytľavých tónoch tak bavil, že si ich koniec uvedomil, až keď zrazu nastalo ticho, nasleduje očakávaný akt krstu s veľkým K. Na pódium bol privolaný Hoyas, bubeník bánoveckej skupiny Attack Of Rage, čoby krstný otec. Po krátkom príhovore, v ktorom vyzdvihol prácu a význam Galadriel počas ich 20 ročnej existencie aj slovami „tí, čo na Slovensku vymysleli doom metal“, vysypal z malého kalíška na vinyl EP Lost In The Ryhope Wood zeminu a dodal, že v zmysle „z pôdy sme vzišli a z pôdy pochádza všetko, bola zemina zvolená ako to, čím bude krstené.“ Následne bolo pokrstené EP hodené do davu fanúšikov. Priznám sa, že nakoľko nezvyknem chytať merch z pódia, tak mi skoro skončilo medzi očami. Našťastie chalanisko predo mnou ho pohotovo chytil a následne venoval pravému metalovému fanúšikovi, ktorého všetci poznáme ako Jerryho. Kto sa niekedy ocitol v okolí Karpatskej ulice v Bratislave, tak musí vedieť, o koho sa jedná. Koncert pokračoval skladbami Evilution, She – The Myth, Still Not Dead Enough, This World Is War. Panovala perfektná atmosféra, dav headbangoval a vlnil sa pri chytľavých tónoch skladieb. Absolútne nevadilo, že Soňu bolo poslabšie počuť, bolo to výborne kompenzované hrou ostatných členov kapely a Dodovým dunivým vokálom. Zbehlo to rýchlo a zrazu je koniec. Skupina odchádza do backstageu a Dodo nás posiela spať, aby sme nezmeškali autobusy a aby sme nemali problém prísť do práce na druhý deň. Po tom, čo dali fanúšikovia jasne najavo, že sa ešte nikto z nich nikam nechystá, predsa len Galadriel vyšli na pódium s malým protestom, že už nám aj tak nemajú čo zahrať a Matej má už tiež všetky paličky polámané. Nakoniec sa predsa len nechali obmäkčiť, Matej len dodal, že s celými paličkami dokáže hrať každý a chytil sa tých svojich okyptených paličiek asi polovičnej dĺžky, aby spustili svoju záverečnú skladbu. 

Pre mňa osobne sa jednalo o super koncert a z vystúpenia, každej jednej kapely som mal dobrý pocit. Všetko ma to nabilo množstvom pozitívnej energie. Prekvapením večera bola skupina Gothic, ktorej členovia po svojom vystúpení aj naďalej zostali pri bare, bez problémov sa dávali do reči s kýmkoľvek a nebol problém odfotiť sa s nimi. Pre mňa ďalšia príjemná skúsenosť bola, že mi poslali svoj setlist o pol druhej ráno po koncerte v Košiciach.

Alex Hricov:

Ja som sa na dnešnej akcii zhostil skôr úlohy pozorovateľa snažiaceho sa čo-to odfotiť, aby vznikol aj nejaký dôkazový materiál do galérky. Z môjho pohľadu oceňujem rodinnú atmosféru, kde som poznal asi pol klubu a postupne som prehodil aj zopár viet s členmi všetkých kapiel. Je to predsa len lepšie, ako komunikovať iba elektronickou formou pri prvotnom kontakte. April Weeps naživo potvrdili to, čo som o nich počul a aj Galadriel zahrali tak, ako som očakával vzhľadom k ich statusu. Škoda len zvuku, ktorý mohol byť predsa len viac vyladený, čo ale pri šantení pod pódiom až tak nevadilo. Pobavilo Hoyasove krstenie a milo ma prekvapili Gothic, ktorí mali asi najlepší zvuk. Celkový pozitívny priebeh krstu doplnil ešte jeden emotívny moment, keď sme pri poslednej skladbe od Gothic stáli so sklonenými hlavami a búchajúc päsťou na srdce vzdali hold všetkým, čo opustili metalovú rodinu pri tragédii v Bukurešti…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *