FRIDAY WHISKEY: Robíme to najmä pre ľudí, ktorí sa tam prídu zabaviť

Niekedy sa zdá, že glam rock už vymrel. Teda až na Steel Panther a Mötley Crüe, ktorí sú akousi jednou z posledných iskričiek tohto kedysi tak populárneho žánru rocku. Ale pozor, na Slovensku nám opäť ožíva v podobe vlny niekoľkých mladých kapiel. Jednou z nich sú aj FRIDAY WHISKEY. Svojím štýlom pripomínajú niečo medzi Guns N´Roses a Black Veil Brides, napriek tomu sú originálni. Talent im rozhodne nechýba a už teraz stúpajú vyššie a vyššie. Chalani sa pomaly, ale isto dostávajú do povedomia rockovej komunity. Dostali sa až do finále Rockovej maturity. Okrem toho im 23. 10. vyšlo nové EP. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli chalanov trochu vyspovedať.

Ste vo finále Rockovej maturity, čo len potvrdzuje vaše kvality. Ako sa teda cítia finalisti?

Výborne. Aj keď po fiasku prvého kola sme mali neveľmi veľké nádeje na ďalší postup. No nakoniec sme sa vďaka médiám, kde vďaka, samozrejme, patrí aj portálu ROCKER.SK, dostali do ďalšieho kola, kde už sme išli sami za seba a bum! Bolo to tam. Niečím sme porotcov oslovili a tí nás posunuli do finále.

Kto vyhrá sa dozvieme už koncom tohto mesiaca. Aj sa špeciálne pripravujete na túto príležitosť? Na čo sa vaši fanúšikovia a porota môžu tešiť?

Špeciálne sa pripravujeme na každý koncert (aj keď upustím od pár hodín „stajlovania“).  A porota a najmä fanúšikovia sa môžu tešiť na nadupanú pätnásťminútovku, čo je, bohužiaľ, hrací čas každej finálovej kapely. Ale podotýkam, robíme to najmä pre ľudí, ktorí sa tam prídu zabaviť, nejaká porota je druhoradá.

Myslíte si, že máte šancu vyradiť konkurenciu?

Samozrejme, v to dúfame. Inak by sme sa do súťaže nehlásili. Aj keď je to skvelá zostava kapiel, stále veríme tomu, čo robíme. A ak by nám to pomohlo vyhrať, budeme len radi.

Je momentálne možné si vás vypočuť i skôr než na Rockovej maturite? Kde a kedy budete mať najbližšie koncert?

Momentálne máme za sebou rušné obdobie, čo sa týka koncertov, myslím, že takmer dva mesiace sme hrali víkend čo víkend. Teraz túto „tour“ ukončíme túto sobotu 7. novembra v Košiciach v Popka Music Pub s kapelami Wild Sixtee Nein a Bad Joker´s Cream, s ktorými sme si v rámci rušného obdobia zahrali spoločné koncerty aj v Bratislave a Ostrave. Následne dva víkendy (snáď) zaslúženého voľna a hurá maturovať. (Friday Whiskey svoju účasť na koncerte zrušili pre chorobu – pozn. red.)

Len nedávno vám vyšlo aj nové EP pod názvom Hard Night. Môžete nám k nemu niečo povedať? Odkiaľ vzišiel názov práve Hard Night?

Keď sme sa rozhodli ísť do štúdia, tak ostatné dve skladby z EPčka ešte neexistovali. Ale jasno sme mali v tom, že skladbu Hard Night tam jednoznačne chceme. A keď už sa pridali aj skladby Love ´til Die a Oh, Mercy, tak po kratšom rozmýšľaní nad neotrepanými názvami typu Reborn, Vol.1 či (už z recesie) Glam Reborn NO. 45489 sa Hard Night stalo aj titulným názvom EP.

FRIDAY WHISKEY: Robíme to najmä pre ľudí, ktorí sa tam prídu zabaviť

Čo vás inšpirovalo pri tvorbe textov a melódií pesničiek?

Čo sa textov týka, tak jednoznačne vládnu ženy. Či už v dobrom, či zlom, za všetkým hľadaj ženu. Tie sú pre mňa osobne najväčší zdroj inšpirácie. A som rád, že sme si v téme sadli aj s tvorcom textu k skladbe Oh, Mercy, mojím kamarátom a spolužiakom z vysokej Martinom H. Čo sa hudby týka, tak inšpiráciu nachádzame v hudbe, ktorú počúvame, či už ide o 80’s alebo modernú hudbu. To sa podpíše na každom hudobníkovi. Ale samotná tvorba je už iba o spoločnom rozvíjaní samotného nápadu alebo riffu.

Plánujete v blízkej dobe toto EP rozšíriť na celú dosku?

Rozšíriť určite áno, keďže materiálu je dosť a stále pribúda nový, ale či v blízkej dobe… uvidíme. Všetko závisí najmä od našej finančnej situácie, či úspešnosti pokusov o zohnanie sponzoringu. Momentálne sa naše kapelné úspory míňajú na zaplatenie samotných koncertov či dopravy. Ale akonáhle sa nám podarí zozbierať a ušetriť si dostatok „drobných“, tak ideme do toho. Ohlasy na toto EP nás k tomu dosť nakopli a nechceme nechať fanúšikov zbytočne čakať.

 

S kým by ste si v budúcnosti určite chceli zahrať z rockovej alebo metalovej svetovej scény? Prečo?

S touto otázkou sa stretávame často a najčastejšou odpoveďou býva: Mötley Crüe, Guns N Roses či Skid Row v pôvodnej zostave. Ale nevyberáme si. Zahrať si s akoukoľvek veľkou kapelou bude pre nás splnený sen. A aj každý z nás má sen hrať s niekým iným. U mňa je to napríklad Avenged Sevenfold, Iron Maiden a mnohé ďalšie. (Marián) Ale štýlovo pre nás sú zaujímavé kapely škandinávskej glamovej scény ako napríklad Santa Cruz, Crashdiet, Reckless Love, Crazy Lixx a ďalšie.

Už ste mali nejaké tie koncerty, získali si fanúšikov a fanúšičky. Máte s nimi nejaké kuriózne zážitky, ktoré by stáli za zmienku?

Zážitky by aj boli, ale radšej si to necháme pre seba. Možno o xy rokov to vyjde ako Dirt of Friday Whiskey. Kombinácia človek plus alkohol robí svoje.

Chceli by ste niečo odkázať súperom v Rockovej maturite, prípadne fanúšikom?

Fanúšikom veľká vďaka za podporu, či už virtuálnu, alebo akúkoľvek inú, ale najmä za podporu na koncertoch. A vôbec za to, že na tie koncerty chodia (keďže, bohužiaľ, toto upadá). Pre hudobníka nie je nič lepšie ako hrať pred ľuďmi a pre ľudí, ktorí sa bavia. A pre súperov: Veľa šťastia a nech zaslúžene a férovo vyhrá ten najlepší z nás.

Chalani, ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa šťastia na Rockovej maturite.

Viac informácií o kapele nájdete na https://www.facebook.com/fridaywhiskey/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *