Folk Metal Marathon bude mať zastávky aj na Slovensku

Vynikajúce ruské folkmetalové spolky GRAI (ГРАЙ), SATANAKOZEL a ANABIOZ majú pre svojich európskych priaznivcov skvelú správu. Práve tento triumvirát totiž vyráža na turné po starom kontinente a útokom vezmú aj často opomíňané Slovensko, a to hneď štyrikrát. 24. až 27. septembra tohto roku sa tak môžu fanúšikovia v Novom Meste nad Váhom, Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove tešiť na magické súznenie ostrých gitár a majestátnych ľudových nástrojov. Šnúra príznačne nazvaná Folk Metal Marathon bude bez debaty intenzívna, veď za necelé štyri týždne musia stihnúť dvadsať zastávok.

 

Headlinerom turné budú bezpochyby Grai. Formácia z tatárskeho mesta Naberežnyje Čelny (odtiaľ sú aj dnes už legendárni Alkonost) vznikla už v roku 2005, vtedy ešte pod názvom Raven Blood. Debutový Polyn – Trava vydali o štyri roky neskôr a už na ňom Grai definovali prvky, vďaka ktorým sa táto formácia stala svojbytným hudobným telesom. Kapela kladie veľký dôraz na slovanský folklór a mytológiu a ich lákavý mix folk a pagan metalu je dopĺňaný ľudovými nástrojmi ako gajdy, husle, flauta či drumbľa. Na rozdiel od iných podobne radených zoskupení vo väčšej miere využívajú melodický vokál.

Satanakozel pochádzajú z Karélie a služobne sú ešte o dva roky starší ako Grai. Ich tradičnejšie ponímanie folk metalu nie je nepodobné napríklad takým Fintroll. Príbehy severského ľudu a drsnej krajiny, z ktorej vzišiel, pretavili Satanakozel zatiaľ do troch plnohodnotných počinov. Posledný z roku 2015 dostal za všetko hovoriaci názov Sever. Ich texty sú výhradne v ruštine, podobne ako u už spomínaných Grai.

Tretím do partie je baškirský kvintet Anabioz. Ich prístup k žánru je opäť o niečo odlišnejší. Kombinujú folk, death a doom metal, naviac sympatická speváčka a huslistka Olga disponuje sopránom, za aký by sa nehanbila žiadna symphonicmetalová skvadra. Na rozdiel od predošlých dvoch bánd stavili až na zopár výnimiek na angličtinu. Gitarista Anton Zhukov vládne poriadne hlbokým growlingom a je jasné, že aj táto kapela to na pódiách poriadne roztočí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *