Foals nechcú byť štadiónovou kapelou

Do série tohtoročných letných klubových peciek pribudla ďalšia. V bratislavskom klube MMC odohrajú koncert FOALS, ktorí sú tohtoročnými headlinermi Reading a Leeds festivalov. Ku všetkým pestrým júnovým koncertom si teda pripočítajte ešte aj tento. Uskutoční sa totiž 27. júna.

Foals vznikli v roku 2005. Odvtedy sa už poriadne spopularizovali, a to najmä svojím debutom v roku 2007. O ich úspešnosti svedčí aj to, že boli nominovaní v kategórii najlepšia britská kapela na Brit Awards, kde napokon zvíťazili Coldplay. Nominácia Foals je prekvapením, vzhľadom k absencii nejakého toho poriadneho hitu, vďaka ktorému by ich poznal naozaj každý. Sú však známi charakteristickým zvukom, a to širokospektrálnym rockom založeným na vyváženom pomere gitarových liniek a elektroniky. Práve táto kombinácia ich odlišuje od ostatných britských alternatívnych aj indie kapiel. „Tradičné zloženie kapely je veľmi zriedkavé, a chýbajú kapely, ktoré nepoužívajú podkladové stopy vo svojich skladbách,“ hovorí líder Foals Yannis Philippakis.

Aj práve vďaka tomu, že sú originálni a hudbu tvoria bez zásahov manažmentu či vydavateľstva, sa stali populárnymi. Nedávno dokonca naplnili londýnsku Wembley Arenu. Išli tak v stopách Tame Impala či The Libertines, ktorí sú podobne z čerstvej indie vlny. Ostatní hudobníci si o Foals myslia, že majú záujem stať sa najslávnejšou kapelou. Yannis ale všetkých rýchlo vyviedol z omylu: „Určite nechcem, aby sa z nás stala štadiónová kapela. Cítim, že by ma to limitovalo a vyvolalo komerčné očakávania smerom k našej hudbe, ku ktorej pristupujeme intímne. Nechcem myslieť pri tvorení na fyzický priestor, ktorý by som ňou musel vyplniť.“

Okrem toho, že sú skôr klubové hviezdy a nie štadiónové, ako už bolo spomenuté, nemajú žiadny hit. Je teda hneď jasné, ako postupujú. Nestavajú na hitoch, ale naopak, na albumoch. „Nie sme kapela, ktorá by bola známa na základe jednej pesničky. Vždy sme boli albumovou kapelou. Pracujeme poctivo na každej pesničke, ktorú dávame na nahrávku. Našim cieľom je, aby sme cítili, že to bude skvelý album. Nenaháňame sa za hitom a nechceme vydať skladbu, ktorá sa stane na chvíľu rádiovým trhákom.“ Zatiaľ majú na konte štyri albumy. K poslednému z nich z roku 2015 What Went Down práve prebieha turné.

Možno táto banda nevyhrala Brit Awards, no ich meno je veľkými písmanemi zapísané na plagáte Reading Festivalu. Nečakali víťazstvo v cenách, skôr sa tam išli zabaviť. Ale Reading? To je už niečo úplne iné. „Bude to pre nás skutočný vrchol. Vyrastal som sledovaním záznamu Nirvany na VHS s množstvom záberov z ich účinkovania na Readingu.“

Pre Bratislavu Foals sľubujú veľkolepý koncert. A komorná atmosféra klubu bude omnoho lepšia ako štadión, keďže práve pri takýchto akciách fanúšikovia majú najlepšiu šancu dotknúť sa idolov. „Kapela bude doslova na dosah ruky. Navyše, ak ste už zažili niektorý z ich koncertov, viete, že Yannis často schádza medzi fanúšikov počas koncertu. Nie je na čo čakať, pretože sa lístky rýchlo míňajú,“ pozýva na koncert Michal Očovan z ProMusic. Práve vďaka nim sa Foals po roku vracajú naspäť na Slovensko.

Lístky si už môžete zaobstarať v predpredaji v Ticketportale. Netreba váhať, ale rýchlo kupovať, ešte kým sú. Je sa určite na čo tešiť.


Použité zdroje:
Tlačová správa
Foto: Neil Krug

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *