Fléda sa zavlní v elektropostupunkových vlnách

Pokiaľ ste si brniansku Flédu zafixovali pre niektoré špecifické koncerty, teraz by ste mohli zmeniť názor. Už v októbri tu totiž započne nová éra zameraná viac na zahraničnú alternatívnu hudbu. Jej začatkom budú dva koncerty. Prvý sa odohrá 1. októbra a druhý 6. októbra. A aké to budú?

 

Nuž, 1. októbra vystúpia GIRLS NAMES, ktorí sú nasledovníkmi Joy Division a do Flédy prídu predstaviť svoj nový album Arms Around A Vision.

 

Girls Names sú severoírska partička, ktorá je na scéne od roku 2009. Najviac inšpirácie zbierajú cestovaním po Európe. Hudobne sa zaraďujú do post-punku a toto je starostlivo podčiarknuté jedinečnosťou každého člena. Kombinácia curtiovsky zneňujúceho hlasu Cathala Cullyho, temné basové linky Claire Miskimmin a ostré gitary Philipa Quinna v konečnom dôsledku dokopy znejú podobne ako kombinácia hneď viacerých intepretov. Nájdete u nich maniodepresivný zvuk porovnateľný s Joy Division, melancholickú náladu The Smith, ale aj hudobnú slobodu Davida Bowieho.

 

Čo sa týka ich najčerstvejšieho albumu Arms Around A Vision, ten je v porovnaní s tromi predchádzajúcimi dynamickejší, hlučnejší a vitálnejší. Vedúcim singlom je energiou nabitá skladba Reticence. Pri An Artifical Spring si spomeniete na Siouxie And The Banshees, zatiaľ čo A Hunger Artist vám pre zmenu pripomenie Depeche Mode. Kapela rada experimentuje a zásadne sa vyhýba vlastnému opakovaniu sa, stagnácii a nude.

Druhá spomínaná akcia padajúca na 6. októbra sa ponesie v znamení koncertu OPERATORS, za ktorými stojí Kanaďan Dan Boeckner. Boecknera môžete poznať z kapiel, ako sú Wolf Parade, Handsome Furs či Divine Fits. Ale keďže jeden človek nie je celá zostava, pomáhajú mu Devojka a Sam Brown. Brown je bubeník z kapely New Bomb Turks a Devojka elektronická umelkyňa, ktorá elektornický zvuk vytvára analógovo, bez použitia laptopu.

 

Hrajú synth-punk-rock inšpirovaný elektornickou hudbou osemdesiatych rokov, ale s nezameniteľným súčasným zvukom postaveným na Boecknerovej gitare i jeho zmysle pre melódiu. Hudobne teda vyvolávajú pocit návratu ducha osemdesiatok, pri ktorom nechýba paranoja, čo bola taká príznačná pre vtedajšiu Ameriku kvôli Orwellovmu literárnemu proroctvu uprostred všadeprítomnej atmosféry studenej vojny. Výsledkom tohto je napätie a kontrast medzi pesimistickým až depresívnym obsahom textu ich skladieb a optimistickou hravou melodickosťou zvuku. Podobne ako Girls Names, aj Operators tento rok vydali nový album, konkrétne Blue Waves. Je to ich debutový album a kritici si ho veľmi cenia.

Spomínané kapely sú si žánrovo blízke, dokonca majú podobný okruh fanúšikov. Aj z tohto dôvodu nadšenci nezávislej postpunkovej a progresívnej elektronickej hudby, ktorých by zaujali oba spomínané koncerty, budú mať možnosť ušetriť na lístkoch. Okrem toho, že sa budú predávať osobitne na každú akciu, organizátori pustia do obehu aj zvýhodnenú dvojvstupenku.

 

,,Girls Names a Operators nie sú náhodne vybranými titulmi, ale začiatkom nového dramaturgického radu zameraného na zahraničnú progresívnu hudbu, ktorá kombinuje punkové, punkrockové i surfrockové korene a lo-fi prístup so súčastnou elektronickou hudbou,“ vysvetľuje dramaturgička klubu Fléda Marie Butula Cichá.

 

Fléda je tak úrodnou pôdou pre všetkých tých z vás, ktorí nemáte radi komerčné veci a mainstream, ale skôr holdujete alternatíve. Od jej vzniku v roku 2001 tu na pódiu vystúpilo už viac ako tisíc intepretov a videlo ich viac než milión fanúšikov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *