Five Finger Death Punch idú dočasne ďalej bez Ivana, neukáže sa ani v Prahe

Veľakrát sa stáva, že rozbroje v kapelách vznikajú pre rôzne podivné žabomyšie vojny. No rozhodne to tak nikdy nebolo v prípade Five Finger Death Punch. Skupine už došla trpezlivosť s lídrom Ivanom Moodym a nedávny incident v Holandsku mal pre neho následky. Európske jesenno-zimné turné skupina absolvuje s náhradným spevákom.

 

Five Finger Death Punch vydali oficiálne vyhlásenie, kde oznámili verejnosti, že turné s nimi za mikrofónom dokončí Tommy Vext, vokalista skupiny Bad Wolves, podobne, ako sa to stalo minulý rok počas amerického turné (náhrada Philipom Labontem z All That Remains). Ivana poslali naspäť na odvykačku, aby sa vysporiadal so svojimi démonmi. Exces v Holandsku jasne značí jeho nevyrovnanosť so závislosťami. 

 

K incidentu sa Ivan Moody vyjadril: ,,Je pre mňa trápne a zahanbujúce priznať, že som zase zlyhal. Už pred naším koncertom v Tilburgu sa podo mnou triasla zem a napriek tomu mnohé udalosti daného vystúpenia sa mi vymkli spod kontroly, hanba z neprichádzania ma prehodila cez okraj. Nebolo by fér voči mojim kolegom z kapely alebo mojim fanúšikom pokračovať vo vystúpeniach v aktuálnom stave. Jedna z najhorších častí závislosti je samota, ktorú cítite, takže podpora mojej skupiny a knuckleheads (fanúšikovia FFDP) ma posúva vpred. Snažím sa to zlepšiť, aby som sa mohol vrátiť na pódiom tak rýchlo, ako to pôjde.“

 

Zoltan Bathory, gitarista FFDP, si tiež neodpustil pár slov k situácii: ,,Ako kapela sa angažujeme v podpore Ivanovej cesty k uzdraveniu. Sme rovnako bezradní a zarmútení ako všetci ostatní, keď sledujeme pokračujúce úsilie nášho brata. Takmer každý na svete pozná niekoho, kto bojuje so závislosťou a môže hovoriť o tom, aké ťažké je sledovať samodeštrukciu niekoho, na kom im záleží. Five Finger Death Punch má v záujme odohrať dátumy, na ktoré sme sa upísali. Kapela je viac než jeden človek.“

 

Vokalista Bad Wolves Tommy Vext na margo svojho dočasného postu vokalistu FFDP: ,,Je obrovskou cťou zdielať pódium s Five Finger Death Punch na zostávajúcich koncertoch. Dnes som požehnaný viac než ôsmimi rokmi triezvosti, takže, samozrejme, súcitím s Ivanovými ťažkosťami. Nielen, že cítim zodpovednosť za prínos Five Finger Death Punch fanúšikom na zostávajúcich dátumoch, ale aj za prínos pre Ivana, aby sa dokázal vrátiť do práce hneď, ako bude zdravý.“

 

Zrejme bolo otázkou času, kedy opäť príde takýto úder. Skupina sa s Ivanom ,,trápi“ už od psychického zrútenia, ktoré sa stalo minulý rok. Stáli však za tým jeho problémy s alkoholom, keďže krátko na to sa odtrhol od skupiny s odôvodnením, že je chorý a išiel na odvykačku. A starosti pokračovali aj tento rok, kedy v apríli Ivan zrazu odišiel z pódia počas koncertu, lebo nebol v kondícii, aby ho dokončil a zároveň avizoval odchod z kapely. Na druhý deň vysvetlil, že mal ďalšie mentálne zrútenie a vôbec zo skupiny neodchádza. Potom sa prihlásil na odvykačku. No o mesiac neskôr už bol naspäť na pódiu.

 

Neskôr opäť urobil medzi fanúšikmi zostavy poplach, keď znova vyhlásil, že odchádza z kapely, čo neskôr poprel a nakoniec povedal, že si dá pauzu pre založenie bočného projektu menom Villain po vzore Coreyho Taylora so Stone Sour. Nakoniec to skončilo tak, že médiá zle pochopili jeho výroky, vytrhli z kontextu určité vyjadrenie a úplne všetko pokazili.

 

Na koncerte v Tilburgu však všetko dosiahlo vrchol najmä medzi Moodym a gitaristom zostavy Jasonom Hookom. Pustili sa do seba, Hook nakoniec odhodil gitaru a odišiel. Skupina ďalej teda hrala s Ivanom, ale bez Jasona. A hoci situácia napovedá, že by sa veci mohli skončiť ako vždy – Ivan sa dá dokopy a vráti sa -, Hookove konanie ani vyjadrenia nenapovedajú, že by chcel Moodyho naspäť. Práve naopak, na sociálnych sieťach sa hneď dvakrát vyjadril úplne opačne. Najskôr na Facebook napísal, ako sa cíti oslobodený, keď už nie je viazaný rakovinovou bolestivou toxickou kotvou, ktorou, ako inak, mal na mysli Moodyho. Neskôr na Instagrame Ivana nazval kusom hovna.

 

Najdiplomatickejšie vysvetlenie však ponúkol na svojom Facebooku Zoltan Bathory v príspevku uverejnenom po koncerte na rakúskom Novarocku: ,,Ďakujeme, Rakúsko. Bola to skvelá šou. Ako už asi viete, koncert pred dvoma dňami v Tilburgu bol lavínou situácií mimo našu kontrolu. Člen štábu spustil intro bez overenia, či sme všetci prítomní. Boli sme na polceste v prvej piesni, keď sme zistili, že Ivan ešte ani nebol v budove. Aby sa všetko zachránilo, náš kamarát Tommy Vext z kapely Bad Wolves vybehol na pódium a spieval, kým neprišiel Ivan. Ale asi si dokážete predstaviť, v akom šoku bol Ivan, keď bola kapela na pódiu bez neho. Takže od tohto momentu sa to začalo stupňovať, keď nad ním prevládol hnev a nastal chaos. Všetko sa čoraz viac a viac po*ieralo. Stávali sa veci ako zlé intrá, čo vyústilo do bodu, že sme vynechávali skladby a to zase vyústilo do bodu, že sme mali nesprávne nástoroje pre nesprávne pesničky. Následky boli ešte šialenejšie. Takže udalosti, ktoré sa stali na druhý deň, nám nedali na výber, jedine poslať Ivana naspäť na odvykačku, aby sa o seba postaral a vrátil sa späť silnejší. Šou musí pokračovať. Dlžíme to fanúšikom za neutíchajúcu lásku a podporu. (fanúšikovia v Tilburgu, vrátime sa. Nahradíme vám ten bordel, ktorého ste museli byť svedkami.)“

Tommy Vext zastupoval Ivana už na Novarocku a nebude tomu inak ani na pražskom koncerte vo Fóre Karlín 26. novembra, ktorý je súčasťou už spomínaného jesenno-zimného európskeho turné skupiny. Vychutnať si ich tam budeme môcť s IN FLAMES. Ako vidno, na Európu zaútočí silná dvojica celú kariéru dominujúca ako rádiám, tak i televízii. Obe majú legendárne živé vystúpenia a silné fanúšikovské základne. Ale aby toho nebolo málo, ako špeciálneho hosťa so sebou privezú i do Prahy OF MICE & MEN.

 

In Flames sú gigantom v Európe, zatiaľ čo FFDP panujú Amerike. Five Finger Death Punch v auguste 2015 vydali v poradí šiesty štúdiový album Got Your Six, s ktorým slávili úspechy po celom svete. Od svojho vzniku v roku 2005 za každú vydanú nahrávku získali zlato. Na konte majú množstvo hitov a aj niekoľko spoluprác. Napríklad pri skladbe Lift Me Up s nimi spolupracoval Rob Halford z Judas Priest.

 

In Flames sú deathmetaloví Švédi pochádzajúci z Göteborgu. Vznikli v roku 1990, takže sú o kus starší ako americkí kapitalisti, ale tí s nimi rozhodne môžu merať sily. Doposiaľ majú na konte dvanásť štúdiových albumov, pričom zatiaľ posledný vydali minulý rok pod názvom Battles. Sedem ich nahrávok sa objavilo v prvej desiatke hitparádových rebríčkov na domácej pôde. Vo svete sú známi ako jedni z predkov melodického death metalu. Na koncertoch im už robili spoločnosť legendy ako Metallica, Judas Priest a Iron Maiden.

 

Ich špeciálny hosť Of Mice & Men pochádza z kalifornského Orange County a nedávno sa vrátili do obehu s novými skladbami Back To Me a Unbreakable. Nejde však o žiadne malé meno, ako by si mohli niektorí z vás myslieť. Celosvetovo už predali viac než 700 000 albumov a v minulosti robili predskokana zostavám ako Linkin Park či Slipknot, ale aj Marilynovi Mansonovi.


Či už ste Knucklehead, Jesterhead (fanúšik In Flames) alebo fandíte skôr Of Mice & Men, určite by ste si nemali nechať ujsť túto vychýrenú trojicu v Prahe. Bližšie už budú len raz, a to vo Viedni. Ale prečo čakať až dovtedy? Lístky na pražský koncert sú už v predpredaji.

 


Použité zdroje:
Foto: tlačová správa, monstermusic.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *