Fíni sa na Terchovskom budzogáni naučia slovenskú muziku

Terchovský budzogáň búši v Terchovej intenzívne a rockovo už niekoľko rokov       a  na konci augusta udrie opäť. Ani poriadne tvrdá muzika však neprekryje silný vplyv folklóru tejto slovenskej obce. Ten je citeľný, viditeľný a počuteľný zo všetkých miest okolo a aj v amfiteátri Nad Bôrami, kde sa okrem toho festivalu konajú pravidelne aj Jánošikove dni.

Priamym prepojením na festivale je domáca skupina Arzén, ktorá aj teraz zahrá svoj rock so silnými terchovskými koreňmi. Tento rok sa však uskutoční jedno významné a dokonca  medzinárodné prepojenie výnimočného terchovského muzicírovania a  rocku. Fínska skupina KORPIKLAANI, ktorej tvorba je ovplyvnená fínskym folklórom, sa po informácii o mieste konania festivalu veľmi živo zaujímala o hudbu tohto kraja, ktorá je zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Okamžite prejavili veľký záujem spoznať túto muziku naživo a  niečo sa z nej aj naučiť. Organizátori festivalu na spoluprácu a výuku fínskych rockerov oslovili najpovolanejších – Nebeskú muziku z Terchovej.

„Veľmi ma potešil záujem kapely Korpiklaani o terchovskú muziku. Očakával som rýdzi metal, a tak som ostal prekvapený, keď som v ich videách našiel také nástroje ako husle či akordeón. Hudba tejto formácie označovaná ako folklmetal bola pre mňa nová, ale zapáčila sa mi. Je pre nás medzinárodnou výzvou naučiť základy našej ľudovej hudby severských muzikantov a prepojiť tak naše a ich hudobné tradície. Veríme, že to pôjde dobre z dvoch dôvodov. Jadro fínskej kapely má folklórne korene. Až neskôr zmenili názov, obsadenie a pritvrdili. Na druhej strane Nebeská muzika tiež hrala (hrá) terchovskú muziku a v súčasnosti pritvrdila na sláčikový bigbít, kde využívame domáce ľudové motívy v nových rytmoch, a elektrických zvukoch. Pri spolupráci chceme nadviazať na spoločné témy, a tým nemyslím iba texty o alkohole 🙂 Ak preskočí iskra a bude fungovať muzikantská chémia, tak bude spolupráca obojstranne obohacujúca.  Korpiklaani znamená v preklade Lesní klan. My, muzikanti z terchovských hôr, chceme chlapcom z fínskych lesov ukázať, že nielen vodka, ale aj borovička dokáže otvárať nové hudobné obzory,“ objasňuje prípravy na spoluprácu Vlado Moravčík, kapelník Nebeskej muziky.

Pre krátkosť času je však možné, že sa výsledky tejto muzikantskej spolupráce nakoniec na pódium nedostanú. Ak predsa, tak Slovensko a návštevníci Budzogáňu zažijú v nedeľu večer unikátnu svetovú premiéru v podobe fúzie svetoznámeho fínskeho folkmetalu a terchovskej muziky zapísanej do UNESCO.

Fíni sa na Terchovskom budzogáni naučia slovenskú muziku

Zoznam zahraničných, slovenských a českých rockových hviezd, ktoré vystúpia 28.8.-30.8.2015 na pódiu Terchovského budzogáňa, sa definitívne ustálil na slušný trojdňový náklad poctivého rocku a metalu:

zahraničné: HAMMERFALL (SE), DESTRUCTION (DE), KORPIKLAANI (FIN), FREEDOM CALL (DE), BATTLE BEAST (FIN), PAPILAR (PL)

Slovenské: HORKÝŽE SLÍŽE, SLOBODNÁ EURÓPA, THE PARANOID, INEKAFE, DORIAN GRAY, ARZÉN, KONFLIKT, ZÓNA A, MAD FREQUENCY, CALIBER X, EVERLONG, EX PULSE, THE LAMPIONS, STORMCLEAR, RUST2DUST, EUFORY, WASTED STRINGS

české: TOTÁLNÍ NASAZENÍ, ŠKWOR, DOGA, THE SNUFF

Pre veľký záujem sa organizátori rozhodli spustiť aj predpredaj vstupeniek na jednotlivé dni, ktoré sa pôvodne mali predávať iba na mieste. Ďalšou dobrou správou pre všetkých je, že cena trojďnových permanentiek zostane v predpredaji na cene 30,-EUR a nebude sa zvyšovať do vyššej cenovej hladiny. Vstupenky zoženiete cez Ticketportal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *