Filip Hrubý odporúča na január…

A je tu január, mesiac plnenia novoročných predsavzatí či novoročného entuziazmu vystriedaného frustráciou po nástupe do práce, poprípade do školy. Po vianočnom prejedaní sa a oddychovaní, poprípade koncertovaní, keďže medzi sviatkami bolo koncertov naozaj neúrekom, nastane čas, keď začnete hladovať a niektorí možno aj navštívia fitká. Niekomu to vydrží pár mesiacov a niekomu len pár dní. A pre tých je najvyšší čas vrátiť sa ku koncertom.

 

V januári sa ich tiež nájde pár zaujímavých. Kraľovať im bude trio RAGE, WARDRUNA a CRADLE OF FILTH spolu s MOONSPELL. A všetko pekne počas jedného týždňa. Prvé to odštartuje Rage. Táto nemecká speed/ powermetalová veličina svoje začiatky datuje do roku 1984 a je to niečo, čo treba naozaj vidieť. U nás vystúpia hneď dvakrát, aby nikto nemal pocit, že to má ďaleko na koncert. Prvý bude v košickom Collosseu 14. januára. Dva dni na to sa presunú na západ krajiny a v bratislavskom Randali odohrajú svoj druhý slovenský koncert. Sprevádzať ich bude FIREWIND.

 

Na Wardrunu si budete musieť pocestovať až do Prahy. Teraz by určite niekto namietal, že čo má toto zoskupenie spoločné s metalom alebo vôbec s rockom? Máloktorá kapela spája toľko fanúšikov metalu ako toto zoskupenie. Na ich koncert sa však dostane len hŕstka šťastlivcov, keďže koncert v pražskom divadle Hybernia bol skoro hneď vypredaný.

 

Treťou udalosťou, ktorá sa uskutoční 20. januára v bratislavskom MMC, bude vystúpenie Cradle Of Filth spolu s Moonspell. Je to zaujímavé spojenie. Fanúšikovia gotiky a viktoriánskej éry sa stretnú pod pódiom spolu s fanúšikmi portugalských vlkolakov.

 

Aby som však nemenoval len veľké akcie, netreba zabúdať ani na tie menšie klubovky. V mikulášskom Kolotočove 12. januára vystúpi slovenská punková legenda DAVOVÁ PSYCHÓZA. Túto formáciu len tak hneď neuvidíte. Do bratislavského Randalu zavítajú tiež punkáči zvučného mena. THE VIBRATORS tu vystúpia 24. januára. A na záver januára, konkrétne 27., sa môžete tešiť na zimnú edíciu FAMILY FESTU. Aby ste nezmrzli, tak sa to uskutoční v bratislavskom British Rock Stars. Akcia je určená hlavne pre nadšencov punku, hardcoreu a vegánstva. Takisto ako letná, tak aj zimná časť tohto festu sa uskutoční v rodinnej atmosfére a je limitovaná na 150 ľudí.

Čo sa týka odporúčania albumov, tie budú úzko súvisieť s koncertami. Rage má aktuálny album Season Of The Black, od Wardruny si určite doprajem Runaljod- Ragnarok ako aj starší Runaljod- Yggdrasil. Craddle Of Filth vydali na jeseň 2017 Cryptoriana-The Seductives Of Decay. A Moonspell vydal tiež koncom roka album 1755. Pokiaľ uvedené kapely nie sú zrovna vaša šálka kávy, mám tu čerstvú novinku od našich paganmetalistov RAMCHAT, ktorým tiež na záver roka vyšiel album Nepočaria. Krstiť ho budú 26. januára v RC Mlyn Vrútky.

 

Na záver by som dal do pozornosti úplnú šialenosť od našich južných susedov, takzvanú Ódu na zeleninu v podaní kapely ELLENSEGES GOMBOC a jej debutu Köksmassakre (Kitchen Massacre). Ide o avantgardný metal a prsty v tom trochu má aj náš ex-vokalista Holotropic Vein.

 

Okrem hudby odporúčam ukojiť svoje chúťky po kultúre aj návštevou Goyovej výstavy 27. januára v bratislavskej Nostalgii. Ide totiž o výstavu formou videoprojekcie.

 

Ukončím to želaním, aby ste si užili koncerty a dobrú hudbu v januári a tešli sa na február, kedy koncertná sezóna odštartuje naplno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *