FAITH NO MORE – flashback po 22 rokoch

Neviem, či to univerzum chcelo, alebo to organizátor Octopus Promotion naplánoval, ale koncert FAITH NO MORE sa v Bratislave uskutočnil na deň presne po 22 rokoch. Relatívne veľmi dlhý čas. Veď mnohí návštevníci koncertu neboli v čase konania toho prvého ani na svete.

Hneď na úvod musím pochváliť organizáciu. Všetko išlo presne podľa zverejneného časového harmonogramu. Nikde sa neuhlo ani minútu dopredu alebo dozadu. Naozaj som sa s niečím takým ešte nestretol. Ako prví nabehli na pódium slovenskí mladíci MOFOKILLER. Na akciu tohto typu sadli ako riť na šerbeľ. To po nich nasledujúci Američania RED FANG – hotové utrpenie. Nemôžem povedať, že by sa nepáčili naozaj nikomu, ale čudujem sa manažmentu FAITH NO MORE. Ich vystúpenie bolo príliš hlučné, basy „prehulené“, až sa mi robilo fyzicky nevoľno. Nie, nebol som sám. Tieto pocity mali viacerí návštevníci koncertu. Mnohí radšej halu opustili a vrátili sa až na hlavnú hviezdu večera.

Prvý šum v hale pred štartom FAITH NO MORE nastal 15 minút pred oficiálnym začiatkom, kedy sa stlmili svetlá, čo pritiahlo ľudí rozptýlených po hale bližšie k pódiu. To bolo celé biele, s bielymi závesmi v pozadí. Dokonca aj zostavy „Marshallov“ boli zahalené do bielej plachty. To už je, samozrejme, hriech hodný rockerského pekla (v ňom hriešnikom neustále púšťajú Modern Talking). Aj technici, ktorí mali na starosti nástroje a prípravu pódia boli oblečení v bielom. Po celom pódiu boli rozostavané kvetináče s množstvom kvetov. Keby ste v tom momente postavili pred javisko dvoch nezasvätených, jeden by si mohol myslieť, že sa ocitol na výstave Flóra, a druhý, po tom, ako páni nabehli na pódium takisto všetci v bielom, že je na festivale Lumen.

Zvuk sa rapídne zlepšil (prečo ma to neprekvapilo?). Úvod zaobstaral prvý singel z nového albumu Sol Invictus (prvý po osemnástich rokoch) – Motherfucker. Nakoniec zo spomínanej novinky odohrali sedem kúskov. Spevák Mike Patton sa ku komunikácii s publikom odhodlával postupne. Vrcholom bol nepublikovateľný odkaz smerom k VIP tribúne. Treba uznať, že mu to spieva stále na výbornú. Pritom jeho hlasivky pri rôznych výkrikoch a škrekoch musia dostávať na frak. Ľudia v hale, samozrejme, najviac reagovali na staré známe hity.

Ak mám hodnotiť vystúpenie ako celok, bolo výborné a energické. Pre mňa osobne však bolo lepšie to pred 22 rokmi, len neviem čím. Asi tam bolo viac tej energie (teraz neviem, či mojej alebo kapely – predsa len, boli sme mladší) alebo to bolo tým, že vtedy nebolo v našich zemepisných šírkach toľko koncertov známych zahraničných hviezd. Na záver páni hodili dva prídavky po dve skladby, a tak, ako presne podľa časového plánu začali, tak dodržali aj plánovaný koniec koncertu.

Pevne verím, že na ďalšiu návštevu nebudeme musieť čakať ďalších dvadsaťdva rokov, veď do susedných Čiech chodia FAITH NO MORE po svojom reunione častejšie.    

SETLIST:

Motherfucker
From Out Of Nowhere
Caffeine
Evidence
Epic
Black Friday
The Gentle Art Of Making Enemies
Midlife Crisis
Everything’s Ruined
Chinese Arithmetic
Easy
Last Cup Of Sorrow
Separation Anxiety
Matador
Superhero
Ashes To Ashes
Sol Invictus
This Guy’s In Love With You
From The Dead
Introduce Yourself

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *