Ex-kanibal Chris Barnes pritiahol so Six Feet Under do Bratislavy

Všimli ste si, že tento rok je o slovenské pódiá zo strany zahraničných kapiel nebývalý záujem? Pomaly nie je týždeň, kedy by tu nehrala nejaká zahraničná banda. Popri veľkých menách sa stane, že k nám zavítajú aj také legendy, ktoré sú známe len v rôznych podžánrových okruhoch. Takýmto príkladom sú aj SIX FEET UNDER. Na ich čele stojí legendárny, dnes už ex-kanibal, Chris Barnes, prvý a pôvodný vokalista Cannibal Corpse, ktorých sme tu mali vo februári.

 

Koncert sa mal uskutočniť v utorok 29. mája, čo je síce uprostred týždňa, ale trvanie bolo stanované iba od ôsmej do jedenástej hodiny večernej. Miesto bolo určené v MMC, teda najväčšom z klubov bratislavskej YMCI. Predkapely nahlásili len dve, a to INFERNAL TENEBRA a MOROSE VITALITY. Poviete si super, človek si užije parádny koncert a ešte bude aj doma v rozumnom čase. Prvý zádrheľ prišiel zhruba deň pred koncertom, keď ho presunuli z MMC do Randalu. Ďalším bolo, keď sa ani v deň udalosti nedalo dostať k časovému harmonogramu. Rozpis prišiel až 3 hodiny pred začiatkom, kde sme sa jednak dozvedeli, že sa to nezačne o ôsmej, ale už o pol a nebudú tri kapely, ale 5. Pribudli DEAD EYES ALWAYS DREAMING a CRITICAL MESS. Z toho by ste urobili už dva plnohodnotné koncerty. 

 

Takto z toho vznikol koncert, v ktorom headliner mal začať hrať až o jedenástej. Je jasné, že pre niektorých ľudí to bola neskorá informácia a nedalo sa veci zariadiť tak, aby ste stihli aj začiatok, aj vidieť celých Six Feet Under a ešte stihnúť vlak domov. Našťastie, organizátorov asi pred začiatkom osvietilo a sety predkapiel boli skrátené. Dokonca sa začalo o pár minút skôr. Všetko teda išlo v miernom predstihu pred časovým plánom. Tak aj Chris Barnes sa postavil na pódium zhruba o trištvrte na jedenásť, a tak ho mohli vidieť aspoň z časti aj tí, čo museli odísť skôr.

 

Po prekusnutí týchto vecí sa rýchlo dostavil pôžitok z hudobných deathmetalových lahôdok. Prví sa na pódium postavili Dead Eyes Always Dreaming. Pre už spomínané faktory sme túto kapelu jednoducho nestihli, ale podľa očitých svedectiev deathcoreová, resp. hatecoreová kapela veľmi do reportoáru nezapadala. Aj napriek tomu to bol celkom slušný nakopávak a určite v ničom nesklamali.

 

Zvyšok večera už patril smrtiacemu kovu. Morose Vitality bola kapela, ktorá sa predstavila druhá v poradí. Konečne po nejakom čase v Randali nebolo len pár postávajúcich, ale už na prvé kapely sa zišlo pár desiatok ľudí a vpredu ste sa museli doslova predierať. Tejto americkej bande rozhodne nechýbala šťava, a tak sa dočkali, aj keď zatiaľ len poskromnej, odozvy od publika. Samozrejme, potešil i fakt, že fanúšikov stále pribúdalo.

Po nich prišli na rad Critical Mess. Pri prvom pohľade na túto nemeckú bandu vám napadli Arch Enemy. Menej melodické, ale v podstate veľmi podobný formát. Druhý pohľad vám zrejme spočinul na vokalistke Britte. Táto atraktívna potetovaná bruneta so svojím špecifickým namakaným growlom nás svojím hlasom, headbangovaním aj príhovormi medzi skladbami previedla celým setom. Pri tejto kapele som naozaj rád, že pribudla do line-upu daného večera. V marci tohto roka im vyšiel debutový album Human Praey, takže sa to nezaobišlo bez nejakej drobnej propagácie a výzvy na jeho kúpu.

Infernal Tenebra je kapela z chorvátskej Istrie, ale nebojte sa, žiaden Goran Karan ani ich jadranské šľágre sa nekonali. Napriek tomu juhoslovanský temperament a divokosť vo svojich skladbách ani na pódiu nezapreli. Kapela to tam celkom slušne rozbombardovala a využívajúc aj jazykovú príbuznosť sa im podarilo riadne rozhúpať kotol.

Zhruba 15 minút pred jedenástou, po dlhšej pauze, nadišiel čas, kedy sme sa konečne dočkali headlinera. Prvé na pódium vyšlo bradaté komando v podaní basáka Jeffa Hughella a gitaristu Raya Suhyho. Po nich nastúpil najmladší člen kapely, bubeník Marco Pitruzzella, a za ním vekovo najstarší (pričom o tento post sa delí s Barnesom, ktorý má zhodný počet krížkov) člen kapely Jack Owen. Owen je zároveň najnovším prírastkom. Prišiel v roku 2017 a rovnako ako ich vokalista bol tiež členom Cannibal Corpse.

 

Po úvodnom intre, ktoré sa odohralo takmer v úplnej tme, sa rozsvietili svetlá a na pódium prišiel samotný Chris Barnes. Možno si ho pamätáte ako zombíka s 1,5 metrovými dredmi a tunelmi v ušiach, teraz pre zmenu prišiel na pódium malý rasta mužíček. Dredy síce ostali, ale zakryté čiapkou a po tuneloch ostali už len diery v ušiach. Chopil sa mikrofónu a inferno mohlo začať.

 

Pod pódiom sa to už riadne nahustilo, znovu sa rozdúchal kotol a všetci si to riadne užívali. Veď kto vie, kedy k nám najbližšie zavíta. Fanúšikovia stáli až po zadnú mrežu klubu, napriek tomu by sa ešte pár hláv zmestilo. Kapele vyšiel vo februári 2017 album Torment, v poradí už 16. štúdiovka, ktorú nám prišli predstaviť. Z neho sme počuli napríklad Slaughtered As They Slept, ale zarezonovali hlavne staršie veci ako Revenge Of The Zombie, Human Target alebo Still Alive.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *