Európsky fenomén Sirenia vystúpi prvýkrát na Slovensku

Skupinu SIRENIA založil v roku 2001 spevák, gitarista a skladateľ  Morten Veland, známy z iného úspešného projektu Tristania.  Mortenov vplyv je v hudbe Sirenie citeľný najmä v jej začiatkoch, keď v prvých nahrávkach boli počuteľné mnohé odkazy na staršie nahrávky Tristanie.  Na speváckom poste  Sirenie sa vystriedalo niekoľko frontwomaniek a postupne sa z kapely stala európska záležitosť  v pravom zmysle, keď sa členmi postupne stali Španielka, Dánka, Francúz alebo Rakúšan.

 

Prvou speváčkou bola Fabienne Gondamin, do skupiny sa dostala cez konkurz. Podieľala sa na prvom albume  At Sixes And Sevens (2002). Nasledovníka už naspievala Dánka Henriette Bordvik, album An Elixir For Existence vyšiel dva roky od debutu. Trojkou v poradí bola Monika Pedersen a po jej príchode sa Sirenii podarilo „ustajniť“ pod dominantným vydavateľom Nuclear Blast. V roku 2007 pod ich značkou vyšla nahrávka Nine Destinies And A Downfall.

 

Personálne zmeny  za mikrofónom tradične pokračovali, Španielka Pilar Giménez García, známa pod umeleckým menom Ailyn, bola zatiaľ v kapele najdlhšie. Jej meno je podpísané hneď pod štyrmi albumami The 13th Floor (2009), The Enigma Of Life (2011), Perils Of The Deep Blue (2013) a jej posledný The Seventh Life Path (2014) vyšiel už pod značkou Napalm Record. V roku 2015 kapela na Facebooku oznámila, že tvorcovia filmu Nightwatcher sa dohodli s vydavateľstvom na použití skladby Ducere Me In Lucem.

 

Odchod Ailyn bol kontroverznou záležitosťou a údajne sa kapela rozhodla o nej bez nej. Dokonca nový album Dim Days Of Dolor (2016) predstavili ešte skôr ako samotnú novú členku kapely. Stala sa ňou mezosopranistka z francúzskeho Aix en Provence Emmanuelle Zoldan. Pre skupinu nebola neznámou, zúčastňovala sa nahrávania zborov pre Sireniu posledných 13 rokov. Deviaty štúdiový album Arcane Astral Aeons, naspievaný Emanuelle, vyšiel v októbri 2018 a Sirenia ho príde predstaviť prvýkrát aj k nám 10. marca 2019 do bratislavského Randalu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *