Estónski groovemetalisti predviedli šou, akú Dolný Kubín ešte nezažil

V sobotu, 27. mája, sa mestečko Dolný Kubín na Orave otriasalo tónmi groove/thrash metalu. Klub Áčko navštívili dve kapely z estónskeho hlavného mesta Tallinn a vyložili na pódium náklad, ktorý toto mesto ešte asi ani nezažilo.

 

Ako prvá sa o pol desiatej predstavila mladá kapela SIGNS OF EXECUTION, ktorá má doposiaľ na konte jednu štúdiovú dosku s názvom 3 Years Later (2016). Vokály na ich vlaňajší septembrový debut s nimi nahrával Artjem Gerasimenko, ktorý už medzičasom kapelu opustil a tá si našla viac než kvalitnú náhradu menom Meriliis Ojamäe. Už pri zvukovej skúške hlas tohto pôvabného a milého dievčaťa zatlačil divákov do stoličiek a väčšine prítomných mozog akosi nechcel akceptovať spojenie zrakového a sluchového vnemu. Naozaj sa takýto silný ženský growl hneď tak nepočuje a o to zaujímavejšie vystúpenie bolo.

 

Kapela má zatiaľ na konte jeden album, a tak sa s ničím nebabrala a odohrala z neho všetky skladby do jednej. Vystúpenie začali piesňou Cursed Places a Meriliis sa hneď ukázala ako plnohodnotná náhrada za svojho predchodcu. A nalejme si čistého vína, pravdepodobne ešte o čosi lepšia. Nasledovala skladba Sign a po nej kapela zahrala jediný cover večera. Ten spôsobil, že väčšina doposiaľ usedavého publika sa presunula pod pódium. Skladba Root Bloody Roots z dielne brazílskych thrashových velikánov Sepultura dostala v tento večer nový rozmer a všetci poslucháči by mi určite dali za pravdu, že energická Meriliis s úctou schovala do vrecka aj Maxa Cavaleru. Koncert pokračoval skladbami Hypocrisy, Just Breathe, Freak, Obsession a skončil bonusovou skladbou z ich albumu Journey Of The Blind.

 

Medzi skladbami toho Meriliis až tak veľa nenahovorila, ale predsa len sme mali možnosť počuť párkrát aj jej čistý nevinný hlas. Navyše jej naliehavý bodavý pohľad počas vystúpenia bol dostatočnou dych vyrážajúcou prácou s publikom. Celkovo táto kapela, ktorá sa po prvý raz vydala na turné za hranice Estónska a navyše so speváčkou, ktorú má vo svojich radoch iba zhruba tri mesiace, v tento večer predviedla šou, na ktorú sa nezabúda a určite nie som jediný, kto už teraz netrpezlivo očakáva návrat tejto kapely na Slovensko. 

Estónski groovemetalisti predviedli šou, akú Dolný Kubín ešte nezažil
Estónski groovemetalisti predviedli šou, akú Dolný Kubín ešte nezažil

Po krátkej pauze na výmenu kapiel prišli na pódium ďalší skvele zohratí muzikanti z o trošku služobne staršej kapely CRYPTICA a dokonca aj sa podarilo o čosi vylepšiť aj zvuk. Vystúpenie kapela odštartovala energickou novinkou Preaching Revenge z pripravovaného albumu, ktorú nasledovala ďalšia novinka Unity. Z nových skladieb ešte kapela v Dolnom Kubíne predstavila kúsky ako Snakes, Cursed či Darkest Of Paths. Dočkali sme sa ale aj piesní z ich debutu Pitborn (2013), a to Marked For Life, The Groove, Aunt Thally, You’re Nothing, No Return a prídavku v podobe skladby Cry Of The Refugee.

 

Títo muzikanti rovnako ako predošlí predviedli nadupanú šou plnú tvrdého metalu. Nechýbali ani kúsky ako gitarové sólo odohraté za hlavou a headbangujúci gitaristi medzi divákmi. Bolo vidieť, že páni si vystúpenie skutočne užívajú a tomu adekvátne reagovalo aj publikum. Navyše sa obom kapelám na Slovensku veľmi páčilo a svojim novozískaným fanúšikom prisľúbili skorý návrat. Jedinou smolou bolo, že keďže sa akcia preložila na poslednú chvíľu, účasť bola dosť chudobná. Pridalo to celej akcii ale na príjemnej rodinnej atmosfére a každý zo zúčastnených mal možnosť dosýta sa vyrozprávať so všetkými členmi kapiel. Naozaj skvelá akcia. Ostáva nám dúfať, že podobných večerov bude aj v Dolnom Kubíne iba pribúdať a že Cryptica aj Signs Of Execution sa k nám čoskoro vrátia tak, ako sľúbili.  


Použité zdroje:
Foto: IVAN FARBÁK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *