Emóciami nabitý večer s Obscure Sphinx

Dve nedele patril bratislavský Randal temnému metalu. Najprv to boli Rotting Christ, nezabudnuteľný večer, počas ktorého sa klub naplnil po okraj. A prázdno nemali ani týždeň na to. Po roku sme sa v hlavnom meste dočkali návštevy poľskej post/doommetalovej kapely OBSCURE SPHINX. Tentokrát, našťastie, v o niečo väčšom klube. Predsa len Fuga bola pritesná ako pre fanúšikov, tak aj pre kapelu.

 

Celé sa to odohralo 26. marca. S minimálnym posunom odštartovala prvá svoju šou trnavská kapela ANIMA. Trochu netradičný výber predkapely. Pokiaľ ste sa celý deň nalaďovali na temné pomalé tóny, prvá skupina vás totálne svojou hrou prebrala k životu. Predstavte si, že spíte a zrazu príde niekto s ampliónom a zareve vám do ucha: ,,Vstávať, dnes vás čaká Obscure Sphinx!“ Asi také to bolo. Chvíľu trvalo preladiť sa na ich vlny, ale potom to prišlo. Bol to riadny masaker. Predviedli sa len vo štvorici, nasurovo, bez basáka. Vôbec to však nevadilo. Dobrý dojem z kapely dotvoril aj parádny výkon speváka, ktorý mi svojím vystúpením pripomenul Mikea Armina z Rosetty. Pri prvej kapele sa ukázalo len čosi okolo 40 ľudí, čo je škoda, lebo hrali tak, že by si zaslúžili plný klub. Na záver po krátkej porade neváhali odmeniť zatiaľ len skromný dav pod pódiom prídavkom.

 

Setlist: Bed Time Pray, Animation, The Sign Up, Faces, Unbound, Black Wallpaper, Generation Of Insanity, Eternity

 

Druhými v poradí boli POSTCARDS FROM ARKHAM z Havířova. Už enormne dlhé čakanie na ich začiatok  malo evokovať, že niečo nie je v poriadku. Kapela akokoľvek sa snažila, tak to akosi neladilo. Hrali niečo hybridné medzi post-rockom a progresívnym metalom, herne to ale vôbec nezapadalo, navyše mali zbytočne nahlas nastavený zvuk. Ich set trval naozaj krátko. Na záver vystúpenia sa nám ospravedlnili, že sa im pred vystúpením pokazil počítač, takže hrali úplne bez samplov a jednoducho im samým sa nehralo dobre. Popravde, počul som aj horšie výkony kapiel, ktoré o sebe tvrdili, že to bol ich najlepší výkon. V každom prípade by som ich rád ešte raz videl bez všetkých neduhov, čo sprevádzali ich vystúpenie.

 

Potom už prišlo na rad vystúpenie dlho očakávaných OBSCURE SPHINX. Ich príchodu na pódium predchádzala nepreniknuteľná hmla. Kto je pravidelný návštevník ich vystúpení, vie, že počas väčšej časť ich setu sa trocha horšie dýcha a z kapely vidí len siluety v hustom opare. Už v úvode nám neušlo niekoľko zmien. Prvou bol účes hlavného gitaristu a vokalistu Ola, ktorý si po tom, čo si v rámci dobročinnej akcie nechal odstrihnúť copík a ostrihať sa do hola, nechal teraz vlasy normálne narásť. Na pódium prišli obaja gitaristi v kapucniach, takže boli zahalení ako temní jazdci. Sophia ,,Wielebna“ vystúpila, ako vždy, vo svojom čiernom tielku a s bosými nohami, omotaná obväzmi na rukách, so svojimi precítenými tanečnými kreáciami, no tentokrát už bez čiernych sĺz. Zrejme už nie je dôvod plakať. Však nový album Epitaphs je tu. Napriek tomu, že nám v augustovom rozhovore na Kongenfeste sľubovali, že nový album bude ešte smutnejší a temnejší, navonok tak vôbec nepôsobí. Určite si zachoval ich klasický ráz a zároveň je to posun dopredu, takže ich fanúšik nepocíti stereotyp a zároveň nestratí to gro, pre ktoré má rád túto kapelu. Áno, pribudlo pár temnejších vecí, ale aj tak som z neho mal pocit, že je v ňom viac energie a života. Pôsobil omnoho menej ubolene ako ich doterajšia tvorba.

 

Väčšina skladieb setu, samozrejme, patrila ich novému počinu, a tak päť zo siedmich skladieb bolo z tejto novinky. Odzneli napríklad Nothing Left, Memorare či NieprawotaSkladba Lunar Caustic je z ich druhého albumu Void MotherParagnomen z ich debutového albumu Anaesthetic Inhalation Ritual. Niekomu sa môže zdať, že sedem skladieb je v sete málo, ale ich piesne majú v priemere 10 minút, takže celé ich vystúpenie sa natiahlo na hodinu a pol a trvalo skoro do polnoci. Napriek tomu, že na druhý deň bolo treba ísť do roboty, sa pod pódiom zhromaždilo celkom slušné množstvo fanúšikov, odhadom zhruba 150 ľudí. Na nedeľu je to pomerne pekné číslo. Aj to hovorí o tom, že kapela si u nás našla celkom početnú, aj keď oproti ich domovine Poľsku neporovnateľnú, fanúšikovskú základňu. Kto by si to chcel zopakovať, 6. apríla sa ukážu na Slovensku zas. Vystúpia v košickom Collosseu.

 

Setlist: Nothing Left, Memories Of Falling Down, Memorare, Lunar Caustic,  Nieprawota Paragnomen, At The Mouth Of A Sounding Sea.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *