EMERALD SHINE: Zvládli sme vytvoriť slušný dlhohrajúci debut

Prešiel už nejaký ten piatok, odkedy sme vám priniesli recenziu veľmi vydareného českého koncepčného folkmetalového albumu Misty Tales od formácie EMERALD SHINE z Nového Jičína. Čo sa od vydania tohto diela udialo v kapele? Ako vnímajú s odstupom času tento album kritici, fanúšikovia či samotní členovia? Aké zmeny nastali v kapele a čo sa chystá? Na to všetko nám odpovedala pôvabnejšia sekcia kapely – Leena a Klára.

 

Onedlho to bude rok, odkedy ste vydali svoju debutovú dlhohrajúcu dosku Misty Tales. Ako ju vnímate s odstupom času?

Klára: Bolo to moje úplne prvé nahrávanie v štúdiu, takže to bol trochu boj a určite v nahrávkach počujem veci, ktoré by som dnes nahrala inak – lepšie. Ako celok sa mi náš album stále dosť páči a čím dlhšie ho hráme naživo, tím viac obľúbených piesní v ňom nachádzam.

Leena: Tiež vo svojich partoch s odstupom vnímam podobné veci. Inak som ale s albumom spokojná po stránke hudobnej aj tematickej, myslím si, že sme zvládli vytvoriť slušný dlhohrajúci debut. Páči sa mi aj jej vizuál, povedala by som, že sa jeho autorke Morgane La Fay podarilo osobitým štýlom vyjadriť práve to, čo je obsiahnuté v textoch skladieb.

 

Dostávajú sa k vám ešte nejaké recenzie? Aké sú odozvy poslucháčov?

Leena: Pár recenzií máme ešte sľúbených, tak uvidíme, či a kedy sa ich dočkáme. Posledná recenzia, ktorá sa k nám dostala, vyšla vo fínskom printovom časopise Inferno a dostali sme v nej 3,5 z 5 sekeriek. Teda 70 percent. Celkovo sa albumu v recenziách vedie veľmi dobre, väčšinou je hodnotený na osemdesiat a viac percent. Ohlasy sú tiež prevažne kladné, často sa od poslucháčov dozvedáme, že je počuť obrovský posun oproti nášmu prvému EP z januára 2016.

 

Chystáte už materiál na nový album?

Leena: Áno, pomaly na tom pracujeme. V poslednej dobe nás síce zamestnávali iné veci ako výmena basgitaristu a potom sťahovanie skúšobne, ale verím, že na jeseň sa proces tvorby rozbehne naplno. Momentálne máme rozrobených niekoľko skladieb, z nich jedna už je vo fáze nahrávania dema. Skladanie piesní zatiaľ prebieha dosť odlišne oproti tomu predošlému, kedy nápady pochádzali z 90 percent z mojej hlavy. Tento raz prinieslo hneď niekoľko členov kapely svoje skoro hotové songy, ktoré následne niekoľkokrát spoločne konzultujeme a upravujeme, až sme s finálnou verziou všetci, alebo aspoň skoro všetci, spokojní. Som zvedavá, nakoľko tento odlišný prístup pozmení vyznenie našej novej hudby. Každopádne teraz nápady pribúdajú omnoho rýchlejšie, pretože sa tvorby účastní toľko kreatívnych duší.

Klára: Nechcem sa vyťahovať, ale tiež som zložila jednu skladbu. Zatiaľ je v štádiu úprav, tak uvidíme, či sa na ďalší album dostane.

Misty Tales sa dá označiť za koncepčný album. V textoch poukazujete na aktuálne témy ale krásne ste ich zaobalili do fantasy príbehu. Bude sa v nejakom podobnom duchu niesť aj druhý album?

Leena: Ďakujeme za pochvalu. Ohľadne druhého albumu je to zatiaľ dobrá otázka aj pre náš samých. Zatiaľ sme sa zhodli, že by bolo fajn mať aj ďalší album koncepčný. O čom ale bude, čo bude jeho témou alebo hlavnou myšlienkou, to je ešte vo hviezdach. Myslím si, že to má ešte čas a verím, že nápad v pravú chvíľu príde, rovnako ako sa to stalo u predošlého albumu.

 

Hovoríš, že ste sa zhodli na koncepčnostni vášho nadchádzajúceho diela. Uvažovali ste aj o tom, že by príbehom mohol nadväzovať na debut?

Leena: Z vyššie uvedených dôvodov to zatiaľ nemôžem úplne vylúčiť, ale myslím si, že nový album na debut skôr nadväzovať nebude. Príbeh predchádzajúceho albumu je uzavretý a neviem si veľmi predstaviť, kam mohol pokračovať. Predpokladám preto, že ďalší album bude mať odlišný, samostatný príbeh alebo tému. Pokiaľ vôbec bude koncepčný.

 

Máme za sebou leto, ktoré je pre muzikantov obdobím festivalov. Odohrali ste nejaké na domácej pôde?

Leena: Zahrali sme si na niekoľkých festivaloch a všade to bolo veľmi fajn. Povedala by som, že mám samé príjemné spomienky. Oproti predchádzajúcim rokom sme v tohtoročnom daždivom lete mali šťastie aj na počasie. Osobne dúfam, že na budúci rok sa festivalov podarí dohodnúť ešte o niečo viac, pretože ma vystúpenie na nich, ale i všetky tie zážitky okolo veľmi bavia.

 

Hrali ste aj niekde za hranicami?

Klára: Prvý raz sme sa za hranice pozreli na prelome rokov 2018 a 2019, a to do poľského hlavného mesta. V priebehu tohto roku sme Poľsko navštívili ešte trikrát a na konci prázdnin sme sa vydali konečne i na Slovensko, kde sme si zahrali na ORgazma Rock Feste. Osobne sa mi tam veľmi páčilo, takže dúfam, že sa tam zas vrátime.

 

Chystáte na jeseň klubové koncerty?

Leena: Pár koncertov je v pláne. V októbri vystúpime na Folk Metal Pilgrims v klube Barrák v Ostrave, kam sa vraciame po dvoch rokoch a kam sa už teraz teším, pretože minule to bola jednoducho pecka. V novembri potom vyrazíme do Bratislavy, kde si zahráme s kapelami Frozen Blood, Achsar Minor a Vortex Unit. Bratislavu ako kapela navštívime prvý raz. A tiež by sme sa mali objaviť v Prahe v klube Nová Chmelnice, kam nás pozvala kapela Ewenay. Je možné, že sa objavia i ďalšie klubové akcie. Kompletný zoznam by sme mali zverejniť na začiatku októbra.

 

Chcel som sa opýtať, či vás budeme môcť v blízkej dobe vidieť aj u nás na Slovensku. Už si spomenula Bratislavu. Je na pláne aj niečo ďalšie?

Leena: Okrem spomínanej Bratislavy nás bude možné vidieť v marci na Noci Nárekov v Poprade. Na obe akcie u vás sa veľmi tešíme a budeme sa snažiť, aby ich ešte pribúdalo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *