Ektomorf a spol. dobyli Brno brutálnou show

Poriadny nárez a brutalita sa ozývali 8. 12. z Melodky, hudobného klubu v Brne, pod taktovkou maďarských ťažkotonážnikov EKTOMORF. Skupina bola sprevádzaná až 4 predkapelami, čo zapríčinilo dosť dlhý čas strávený v klube na jeden „nevinný“ večer. Myslím ale, že nikto zo zúčastnených neľutoval ani na chvíľu. Poďme sa na to ale pozrieť pekne poporiadku.

 

Pôvodne mali byť ako sprievod iné kapely, no tie z rôznych dôvodov neprišli, a tak nemá cenu o nich písať. Koncertovať sa začalo 19:00, ja som došiel tesne pred pol 8. To už ma pri vstupe vítal zvuk metalistov BAD VICTIM z Velkého Meziříčí. Pri preberaní pásky účasti som si vymenil pekné úsmevy s členmi maďarských headlinerov, ktorí popíjali tesne pri bare, podpisovali okoloidúcim CD-čka a rozdávali úsmevy na všetky strany. Dosť ale tejto radosti, bral som sa na Bad Victim, aby som stihol aspoň niečo. Našiel som si príjemné miesto za zvukárom (v sede), odkiaľ som mal super výhľad na celý stage. Spevák bol obrovský urastený muž (vlastne všetci členovia) s maskou lebky kozlíka. Do toho brutálny growl, no príjemná to kombinácia. Mrzí ma, že som nestihol viac ako len 4 pesničky z celého setlistu čítajúceho 8 skladieb. Ozvučenie na výbornú, skladby zahriali a ubehli ako vínko. Po odohratí sa kapela rýchlo pobalila a chystala sa prvá zahraničná návšteva.

Ektomorf a spol. dobyli Brno brutálnou show

Dajte si poriadneho metalu s Bad Victim na Bandzone.cz a následne ich očekujte aj na Facebooku.

 

CHAKORA, druhá kapela, tentokrát z Nemecka, hrajúca energický groowe a heavy metal s prvkami hardcoru. Na ňu sa už zbehlo o čosi viac ľudí, no väčšina postávala vzadu. Chakora odohrala výborný set skladieb, no nevýhodou predkapiel je, že väčšina ľudí ich nepozná. Ešte väčšia nevýhoda je, keď je kapela pomerne nová a malá, čo bol aj tento prípad. Hudobný prejav tomu ale nenasvedčoval, takže som si aj doma pustil nejaké ich veci a rozhodne neľutujem. Štýlovo pripomínajú Trivium v najlepších rokoch (prvé albumy). Aj napriek početným výzvam speváka, aby sa ľudia prišli baviť pod pódium, sa tak nestalo, a tak kapela dohrávala pre zhruba 40 ľudí stojacich obďaleč. Z koncertu som si odniesol dve zásadné veci. Prvou je poznatok, že basák by nemal byť oblečený ako kancelárska krysa v mokasínach a vyžehlených džínsoch (viď galéria pod reportom), lebo to jednoducho na pódiu vyzerá smiešne. Druhou vecou je môj zmätok v hlave pri jednej z piesní, kde bolo všetko totálne disharmonické, až som mal pocit, že sa chlapci snažia o sprostredkovanie najsilnejšieho kakofonického zážitku v dejinách metalovej hudby. Každopádne, svoju úlohu si koncertom splnili, bolo z nich vidieť, že si to užívajú a na pódiu im to seklo (pozdravujem uja za basou).

Ektomorf a spol. dobyli Brno brutálnou show

Kapelka má aj FB stránku, kde majú 121 fanúšikov. Pokiaľ holdujete objavovaniu nových talentov a kapelám s potenciálom, Chakora je váš nový prírastok do zbierky.

 

Tesne pred pol deviatou sa začínajú na stage zberať susedia spoza Dunaja a môj osobný objav večera, HOT BEAVER. Parádny grunge, parádny stoner-desert rock (nepýtajte sa ma, neviem, ale znelo to super) a chytľavé melódie. So sebou si chlapci priniesli melodické pasáže, dobrú náladu a výbornú show, ktorá konečne primäla ľudí k tomu, aby sa odviazali aj pod pódiom, zahádzali hrivou a pozdvíhali nejaké tie parôžky. Spevák Beni si koncert, ako aj všetci ostatní, užíval naplno, vyzeral ako mix Kulyho z Desmodu a Phila Anselma z Pantery či Down (druhá menovaná kapela len pre pokročilých metalistov) a popri pivku stihol zísť aj medzi divákov, objať najviac smažiacich ľudí a rozdať kus svojej radosti. Škoda, že mali stále len polhodinku, no aj tak sa im podarilo to, čo ich predchodcom nie. 

Stránka Hot Beaver, kde sú prevažne nadchádzajúce koncerty a veľa toho nepovie, no obsahuje to najpodstatnejšie – hudbu skupiny. Dole nájdete songy na SoundCloude v super kvalite.

 

Po smiechu prichádza hardcore metal v podobe izraelských SHREDHEAD, ďalšia laskovina pre oko aj ucho. Na prvé počutie to znie ako vynovená Pantera, a to vôbec nie som ďaleko od pravdy. Len taký song The Lie je prevtelený Phil Anselmo osobne. Ako bonus je tu potom vzhľad speváka – vyholená hlava, trhavé pohyby, do pol pása vyzlečený. Odkaz Pantery si SHREDHEAD nesie nespochybniteľný. O to menej prekvapivé bolo, keď ako jediný spevák spomenul večer legendu Dimebaga Darrella (pripomienka na tragickú udalosť, zomrel presne pred 10 rokmi). Koncert bol ešte o čosi našľapanejší ako samotné štúdiové verzie, a to nie je nič iné než známka úrovne kapely. Neskutočná energia, Melodka bola na nohách, vytvoril sa aj kotol a bolo to famózne divadlo v podaní izraelského metalu. Set ubehol strašne rýchlo a začali sa pripravovať hlavné hviezdy večera. Tie ako jediné mali na skúšanie nástrojov z vystupujúcich svojich ľudí, takže sme ich videli až po príchode na stage (ak nerátam fakt, že sa všetci voľne pohybovali po klube, že si ku mne neprisadol gitarista s pivkom alebo výmenu metalových pohľadov so spevákom Ektomorf Zoltánom Farkasom).

Ektomorf a spol. dobyli Brno brutálnou show

Aby som nezabudol, komplet celý album SHREDHEAD si môžete vypočuť aj na YouTube. Na Facebooku ich zase nájdete na tomto odkaze.

 

Neviem síce, koľko bolo presne hodín, ale viem, že sa chlapci na pódium vkradli v podstate nenápadne, Zoltán „Zoli“ Farkas (spevák) povedal pár úvodných slov a išlo sa na vec. To už sa vyselektovali dve skupinky zúčastnených. Železné, a ako som zistil aj neúnavné jadro pravých diehard fanúšikov sa postavalo priamo pod pódium, aby sa po celé 2 hodiny koncertu (aspoň myslím, že toľko trval) rozbíjalo v brutálnom mosh pite. Ďalší, umiernení (vrátane mňa) stáli vzadu a vychutnávali si koncert v rámci skákania a jemnejších pohybov, než zabíjačka pod pódiom v kruhu „rodiny“. Gitarista Tamás Schrottner skákal a krútil sa ako divý, basák Szabolcs Murvai vyzeral ako poriadne nasraté hovädo a bubeník Róbert Jaksa hnal dopredu neúnavnú mašinu na čele s agresorom Zolim. Setlist sa skladal z overených klasík (Outcast, Ambush In The Night, I Choke, Show Your Fist, Fuck You All…) a, samozrejme, z noviniek z posledných dvoch albumov (Holocaust, Emotionless World, Evil By Nature, Move On, atď.). Zoli to s publikom vie, a tak sa neustále kričalo, ako frontman pískal, ďakoval za celú kapelu a prišlo aj na (asi klasické) „ste zatiaľ najlepšie publikum“. Nuž, večer ubehol ako voda, veď nečudo, zostava bola nabitá. Ektomorf si struhli na konci aj nejaké bonusovky a vyšťavene sa mohlo ísť domov.

Ektomorf a spol. dobyli Brno brutálnou show

Farkasova mašina je na Facebooku tu a má aj oficiálnu stránku

 

Za vymakané fotky ďakujeme Petre Kozlové. Čekujte aj viacero fotiek z koncertu na Párty Brno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *