Eivør s Elinborg naplnili MMC dokonalým balzamom pre uši, srdce aj dušu

Streda minulého týždňa bola niečím pre zarytých fanúšikov metalu či rocku. Táto priniesla niečo pre tých, ktorým nesmrdia ani folkovejšie tóny napríklad v šýle Wardruny. Nie, tá tu ešte nebola, musíme ešte počkať do budúceho roka. Zatiaľ však svojím talentom MMC 28. novembra počastovali dve faerské bohyne EIVØR a ELINBORG.

 

V dosť veľkom dave ľudí zhromaždenom na mieste koncertu bolo mnoho metalových vrán. Ale to nie je nič nevídané, lebo vikinsky ladený folk je rozhodne metalistom blízky. Hoci sestry (áno, Eivør a Elinborg sú sestry) nie sú práve len o tomto štýle, jednoznačne v ich hudbe dominujú jeho prvky.

 

Keďže bratislavské vystúpenie sestier Pálsdóttirových bolo jediné v rámci Slovenska, Česka, Rakúska aj Maďarska, okrem fanúšikov od nás sa tam zbehlo ešte aj množstvo zahraničných prišelcov. A každý, kto prišiel, vedel, že to bude stáť za to.

Eivør s Elinborg naplnili MMC dokonalým balzamom pre uši, srdce aj dušu
Eivør s Elinborg naplnili MMC dokonalým balzamom pre uši, srdce aj dušu

Ako prvá sa nám krátko pred ôsmou predstavila mladšia Elinborg. Ale rozhodne nie menej talentovanejšia. Jej set síce trval iba približne polhodinu, no nepochybne na nás urobila dojem. Určite neklamem, keď používam množné čislo, pretože rovnako ako staršia Eivør, tak aj iba dvadsaťdvaročná Elinborg predviedla, že má v hrdle zlato.

 

Nepotrebovala za sebou celú kapelu, vystačila si sama. Iba ona, mikrofón a jeden či dva hudobné nástroje. Do toho ešte primiešajte hru svetiel a získate magickú atmosféru, ktorú na inom type koncertov rozhodne nikdy nezažijete. Aspoň nie takýmto spôsobom.Elinborg, samozrejme, nezabudla zmieniť, aká je vďačná za to, že je na turné so svojou sestrou.

 

Setlist: Brimer, Moon, Naive, Sjoarok, Elska meg

Eivør s Elinborg naplnili MMC dokonalým balzamom pre uši, srdce aj dušu
Eivør s Elinborg naplnili MMC dokonalým balzamom pre uši, srdce aj dušu

Po krátkej pauze sa okolo pol deviatej na pódiu objavila druhá zo sestier. Rovnako ako Elinborg, ani Eivør nepotrebovala doprovod kapely. Vystačila si sama so svojím multiinštrumentalizmom, ktorý sa prejavoval tak, že počas asi desiatky odohraných skladieb sme ju mohli občas vidieť s akustickou gitarou, inokedy zase s elektrickou gitarou alebo so šamanským bubnom. Práve pri bubne ste si mohli napríklad všimnúť, že minimálne raz si ho poliala vodou, čo zrejme urobila kvôli vyladeniu nástroja.

 

Podobne ako Elinborg aj Eivør si svoju premiéru na našom území viditeľne užívala. Neustále sa snažila komunikovať s publikom aspoň poďakovaniami, ktoré občas boli v angličtine, inokedy zase v slovenčine. V jednom momente dokonca vyhlásila, že sa čo-to naučila po slovensky a vtedy zmienila aj, že nás ľúbi. Samozrejme, oznámila nám to v našom rodnom jazyku. Neskôr sa zase vyjadrila, že si v Bratislave dali so sestrou i tour manažérkou urobiť rovnaké tetovania.

 

Priebežne medzi skladbami hovorila o význame takmer každej z nich, keďže väčšinu mala v rodnej faerčine a tomu sme naozaj nemali šancu rozumieť, čo veľmi dobre chápala. Z tých odzneli napríklad Salt (o divokom faerskom oceáne), Í Tokuni či Trøllabundin (niekoľko prvkov z tejto piesne by ste našli aj v oficiálnej zvučke k seriálu Posledné kráľovstvo (The Last Kingdom), ktorá je tiež prácou tejto famóznej speváčky). Zo skladieb v angličtine odspievala napríklad Tides, Gloomy Sunday (ktorú vraj pôvodne počula prvýkrát od Billie Holiday, ale neskôr zistila, že pieseň je v skutočnosti z 30. rokov minulého storočia a jej pôvodným interpretom bol maďarský skladateľ a je známa aj ako Hungarian Suicide Song), Boxes (pred ktorou zmienila svoj rodný dom aj kraj) či Rain. Práve poslednú zmienenú spolu s ešte jednou pesničkou odspievala spoločne s Elinborg, čo ešte umocnilo zážitok.

 

V závere setu nezabudla poďakovať organizátorom za to, ako dobre sa o nich starali. Potom sa ešte po bonusovej skladbe zmienila, že dúfa v to, aby sme sa uvideli znova. A my sme ju nezabudli počastovať so standing ovation.

 

Toto nebol koncert, na ktorom vypustíte svoje vnútorné zviera, skáčete a kričíte z plného hrdla. Oveľa viac išlo o emócie, pohladenie na duši. Nemusela som ani rozumieť slovám skladieb oboch sestier, no cítila som ich. Viackrát počas večera som sa prichytila, že mám zimomriavky. Jednoznačne to bola emočná bomba, na ktorú tak ľahko nezabudnem a keď sa bude dať, istotne si niekedy ešte zájdem na tieto dve úžasné éterické bytosti s hlasmi anjelov. Obe sú neskutočne talentované a zároveň aj skromné, čo bolo citeľné nielen z toho, ako napríklad Elinborg klopila zrak, keď jej sestra o nej vyhlásila, že je výbornou skladateľkou. Nemali ani problém s tým, aby po koncerte zišli dolu ku stánku s merchom, kde rozdávali podpisy, úsmevy, prijímali pochvaly a fotili sa s každým, kto chcel mať na nich takúto pamiatku.

 

Síce preferujem mužské vokály, sestry Pálsdóttirové sú so svojím zlatom v hrdle výnimkou. Počujete od nich len jemné, precítené slová podané melodickými hlasmi s poriadne veľkým rozsahom. Ak ste nemali možnosť zavítať na ich bratislavský koncert, odporúčam vám tak urobiť v prípade nejakého iného, pokiaľ budete mať možnosť. Nebudete ľutovať. Je to balzam pre dušu aj srdce.

 

Setlist: Verd Min, Brotin, Salt, Tides, Gloomy Sunday, Boxes, Rain, Í Tokuni, Famous Blue Raincoat, True Love, TrøllabundinFalling Free

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *