Dve ikony jednou ranou: Mastodon vystúpia s Napalm Death, tak „Show Yourself“!

Mastodon za dve dekády na scéne vydali sedem albumov a získali aj cenu Grammy. Skôr ako vydajú nový album, spoločne s Napalm Death sa zastavia v brnenskom Sono a odohrajú jednu zo svojich dychberúcich show.

Tento rok je to dvadsať rokov, odkedy sa v jednej skúšobni stretli štyri tvorivé osobnosti Brann Dailor, Brent Hinds, Bill Kelliher a Troy Sanders. Okrem iných titulov za ten čas stihli vydať sedem albumov a pozbierať niekoľko ocenení vrátane Grammy. A keď sa pozriete na roky vydaní predchádzajúcich albumov (The Hunter 2011, Once More ‚Round the Sun 2014 a Emperor of Sand 2017), objavíte interval. Áno, tri roky ubehli a Mastodon by „mali“ ponúknuť ďalší album. Ešte predtým sa ale zastavia v Brne, kde za asistencie Napalm Death odohrajú jednu zo svojich dychberúcich show.

Americká štvorica, často dosadzovaná za headlinerov významných festivalov a vypredávajúca haly všade po svete, sa dokonca objavila v populárnom seriáli Hra o tróny. Úspech ale nie je zadarmo a Mastodon si svoju cestu poctivo vyšlapali od prvého dema.

Formácia štyroch frontmanov z Atlanty vzbudila pozornosť už debutom Remission, ktorý sa síce ešte niesol v rovine nevybúrenej mladosti a ponúkal až mathcorovú divokosť, ale už niesol typický rukopis vo vlastnom poňatí progresie mixujúcu sludge-thrash-heavy metal a stoner rock. S každou ďalšou nahrávkou Mastodon svoju tvorbu už len cibrili, vybrusovali kompozičné schopnosti a zlaďovali hlasy všetkých štyroch individualít. Zlom nastal s albumom Once More ‚Round the Sun, kde Mastodon tvorbu sprehľadnili a priklonili sa k rockovejšiemu feelingu, ktorý ale žiadnou spreneverou ich smeru progresívneho sludge metalu nie je, pretože rytmické spletence, gitarové kúzlenie a hypnotické pasáže s prepracovanými viachlasmi sú zachované.

https://youtube.com/watch?v=s6WGNd8QR-U

Mastodon sú jedineční a vytvorili si vlastný nezameniteľný štýl, ktorý má veľa nasledovníkov a množstvo tých, ktorí sa ich víziou a zvukom inšpirovali.

Ako špeciálny hosť vystúpi ikona extrémnej hudby NAPALM DEATH, ktorá je jedným z najdlhšie slúžiacich a zároveň hudbu stále inovujúcich telies.

Britské kvarteto od roku 1981 prešlo neuveriteľným vývojom. Pôvodne crust/hardcore-punková partička posúvaním mantinelov a vstrebávaním deathmetalového zvuku dospela až k objaveniu novej formy nazvanej ako grindcore. A touto zbesilou neurvalosťou uchvátila celý svet.

Počas rokov ale Napalm Death nikdy nestáli na mieste a veľakrát po rozľahlom oceáne hudby točili kormidlom, aby znovu a znovu objavovali nové prúdy a inšpirácie. To viedlo aj k mnohým bočným projektom okolo a ich bývalí členovia sa tiež zaslúžili o vznik svetovo uznávaných súborov, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad industrialistvo Godflesh, elektronický experiment Scorn, doomových Cathedral či ďalšiu legendu grindcore Carcass. Nech ale Napalm Death zavial vietor kamkoľvek a obohatili svoju hudbu o akýkoľvek experiment (noise/industrial, groove), nikdy neklesali na popularite, napriek tomu si aj cez všetky tie obmeny soundu, do ktorého kľudne zasadili aj atmosférické polohy a čistý spev, vždy držali ten svoj pohľad a charakteristický zvuk. Tento unikát z okolia Birminghamu jednoducho prežije všetko.

Dve ikony jednou ranou: Mastodon vystúpia s Napalm Death, tak

Mastodon, Napalm Death, Sono Brno 22.6.2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *