Dreamfield: Dostali sme ponuku od jednej politickej strany, tú sme odmietli

Kapela pôsobí na scéne zopár rokov, prvý celistvejší materiál sa chystá vydať v najbližšom čase. Myšlienku oficiálneho klipu nezavrhujú. Všetko je ale hudba budúcnosti. Čo všetko ešte prezradili členovia Tuniak a Lucia, si prečítajte práve teraz.

Začiatky alternatívnej kapely bývajú väčšinou ťažké. Po prečítaní vašej biografie som si všimla, že ťažkosti pri zháňaní členov či skúšobne neobišli ani vás. Môžete nám ozrejmiť, v akej fáze sa Dreamfield nachádza teraz? Svitá na lepšie časy?

Tuniak: Začiatky boli divoké, ale oveľa divokejšie to bolo neskôr. Mali sme niekoľko prestávok, dvakrát sme menili skúšobňu a za päť rokov našej existencie kapelou prešli rôzni ľudia, niektorí členovia odišli a vrátili sa. V poslednej dobe sme 100% nášho času venovali príprave a nahrávaniu nášho prvého EP. To uvidí svetlo sveta onedlho. To je pre nás krok dopredu – či svitá na lepšie časy, uvidíme aj podľa toho, čo sa bude diať po vydaní tohto EP-čka.

Prezraď všetko, čo sa dá o pripravovanom EP…

Tuniak: EP chystáme vydať cca do dvoch mesiacov, presný dátum ešte nevieme povedať. Budú to tri pesničky, žánrovo to bude taký prierez našej tvorby – od pomalšej jemnejšej pesničky až do rýchlej energickej. EP bude na našom webe na stiahnutie za ľubovoľnú sumu – čiže aj zadarmo, pre tých, ktorí budú leniví prispieť. Nahrávanie a mix prebieha v Bratislavskom štúdiu Lososound, produkciu má na starosti Erik “Losos” Horák. Ako som pred tým avizoval, možno aj nejaký oficiálny videoklip potom bude. Viac prezradiť už nemožno 😛

Dozvedela som sa, že Dreamfield opustila basgitaristka Monika. Na vašich stránkach som ale nezaregistrovala informáciu, že máte za ňu náhradu. V akom štádiu sa nachádzate pri hľadaní nového basgitaristu/ky?

Tuniak: Dobrá pripomienka, budem musieť aktualizovať stránku (smiech). Naša basáčka nás opustila, ale iba na dobu neurčitú. Pred pár mesiacmi sme našli náhradníka, basgitaristu Tomáša Bušíka z Bratislavy. Momentálne s ním cvičíme naše pesničky a pripravujeme sa na nejaký ten koncert.

Alternatívny žáner, ktorý hráte, je síce jemnejšieho razenia – domnievam sa, že je akceptovateľný pre širšie publikum. Na druhej strane je snáď v našich končinách netypický. Ako sa viete s týmto popasovať? Ako vašu tvorbu vníma publikum?

Tuniak: Žiadny hardcore nehráme, to je pravda. Ak sa však máme porovnať so slovenským mainstreamom alebo popom, tak tu sme pre poslucháčov dosť tvrdí a netypickí. Dá sa povedať, že na Slovensku má náš štýl ešte užšie publikum ako metal, punk a pod. Ale práve to je dôvod, prečo tento štýl hráme – lebo nepoznáme skoro žiadnu inú kapelu na Slovensku, ktorá by niečo podobného hrala. Takže skôr sa snažíme osloviť takého poslucháča, ktorému tento štýl u nás chýba. Odozvy z koncertov nie sú zlé, počúvame aj veľa konštruktívnej kritiky, a to je dobré, to nás posúva.

Zaznamenala som vaše dva živáky z Dúhového pochodu Pride v Bratislave. Mám to brať tak, že Dreamfield nie je len kapela o hudbe, ale aj o prejavovaní názorov?

Tuniak: V našich textoch, ktoré až na dve výnimky napísala naša speváčka Lucia, je isté videnie sveta, nejaké názory, ale nie je to podstata nášho pôsobenia. Aby som to presnejšie vysvetlil, primárne sa snažíme prejaviť náš názor, čo sa hudby týka ako celku, ponúknuť ľudom istý štýl. Ale keď ide o podporenie dobrej veci, ako je napríklad Dúhový pride, čiže myšlienky porozumenia, rešpektovania sa a ľudského práva ako takého, tak v takom prípade neváhame. Dostali sme dávnejšie takú malú ponuku od jednej politickej strany, tú sme odmietli s tým, že neradi by sme sa miešali do politiky.

Vrátim sa k predchádzajúcej otázke. Máte na konte nejaký oficiálny videoklip či len tie spomínané živáky?

Tuniak: Oficiálny videoklip nemáme, nakoľko nemáme ešte ani oficiálne skladby. EP-čko sa už blíži, možno s tým príde potom aj videoklip.

Dreamfield: Dostali sme ponuku od jednej politickej strany, tú sme odmietli

Nerozmýšľali ste nad tým spraviť pesničky v rodnom jazyku? Prečo angličtina?

Lucia: Keď som mala na strednej škole kapelu, skladala som texty iba v slovenčine. Keďže som na vysokej škole študovala angličtinu, mala som k tomuto jazyku blízko. Dokonca spev pre mňa osobne lepšie vyznie v angličtine a ľahšie sa komponujú a spievajú texty v tomto jazyku. Slovenčina je na spev veľmi zložitá, hlavne čo sa týka intonácie – nepríde mi až tak melodická. Na druhej strane, textom v angličtine rozumie viac ľudí – je to univerzálny jazyk. Máme fanúšikov v Holandsku, Anglicku, Afrike – svet je príliš otvorený na to, aby sme spievali iba v slovenčine. Myslíme viac globálne ako lokálne. Aj v iných krajinách ako Holandsko, Dánsko, Island, Nemecko spievajú umelci anglicky a nikto sa nad tým nepozastavuje… je to normálne, angličtina spája svet.

Aké sú plány do budúcnosti pre Dreamfield?
Tuniak: V prvom rade chceme počkať na ohlasy na naše EP. V súčasnosti sa dávame dohromady a samozrejme sa budeme pripravovať na koncerty na jar a v lete. Rozmýšľame aj nad albumom, ale tu by som nerád ešte dával konkrétnejšie informácie kedy bude. 

Ďakujem veľmi pekne za odpovede! Máte na záver nejaký odkaz pre čitateľov rocker.sk?

Tuniak: To musíme teraz niečo výnimočne múdre asi odkázať, že? Tak nech všetci zdravo žijú, jedia dostatok ovocia a zeleniny a aj oriešky, lebo tie sú zdravé. To je troška rozdiel oproti sex, drugs and rock’n’roll… tak niečo medzi tým im želáme (smiech). A nech druhým ľuďom pomáhajú.

Viac info na http://bandzone.cz/dreamfield alebo www.dreamfield.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *