Down to Hell – V zajatí temnoty

Som si vedomá toho, že vydať nekomerčný album v našej krajine je zväčša problematické, preto kapela zatiaľ ponúka zverejnenie svojich piesní na internete. Môžeme sa však aj tešiť na fyzickú podobu vydaného albumu, ktoré má kapela v pláne v budúcom roku.

To, že história vzniku Down to Hell siaha až do roku 2006 a debut si môžeme vypočuť až v roku 2014, opäť naznačuje dlhú a tŕnistú cestu nielen tejto kapely, ale aj mnohých iných. Vôbec nie je raritou, ani výmena členov, ktoré zoskupenia počas dlhoročného pôsobenia absolvuje. Týka sa to aj Down to Hell. Podrobnú históriu ich príbehu si môžete prečítať na stránkach bandzone http://bandzone.cz/downtohell?at=info

Verím však, že šťastena sa im neobráti chrbtom a súčasné zloženie malackých metalistov už bude nemenné. Už len z toho dôvodu, že im to veľmi dobre hrá a zároveň aj dobre tvorí. Dobrá hra na nástroji nemusí ísť ruka v ruke s kvalitným prevedením finálnej verzie skladieb. Aj to je pre veľa kapiel kameň úrazu, avšak pri Down to Hell to neplatí. Textársky sa zapojil klávesák Ľubomír Müller. Skladbu Pán vetra, búrky a mrakov otextoval Juraj Knotek. 

Dáma a páni z Down to Hell z Malaciek nám ponúkajú album V zajatí temnoty s deviatimi hudobnými počinmi a skutočne je čo počúvať. Intro Ticho pred búrkou evokuje časy minulé a pôsobí vznešeným dojmom. Naznačuje príjemnú atmosféru a podobne sa tak nesie aj ostatok albumu. 

Celkom pozoruhodný vokál speváka pôsobí v skladbe Pán vetra, búrky a mrakov dosť nahustene a osobne by som rada počula ako to zvládne spievať naživo. Obsahom sú texty veľmi zaujímavé a pútavé. Vyzdvihujem, že sa Down to Hell priklonili k rodnej reči. Kaniho kvalitný vokál, v ktorom prevláda scream oproti murmur však v niektorých pasážach pôsobí chaoticky. Občas mám dojem, akoby nebola vyčlenená hranica, kedy prejde zo screamu do murmuru. Možno to však bol zámer. Vyzdvihujem aj jeho dobrú zrozumiteľnosť, ktorá takýmto spevákom s extrémnym vokálom niekedy chýba. Občas celková melodika skladieb a Kaniho vokálové prevedenie evokuje Cradle of Filth v starších časoch.

Napriek dlhšej minutáži pesničiek, okrem intra, mňa osobne bavila každá skladba a nemala som pocit nudy. Skladby majú svoj príbeh a nie sú to len bez ladu a skladu nahádzané riffy. Oceňujem pútavú melodiku, dobré riffy, vyhrávky a sóla.
Skladba Skazení nám prvýkrát predstaví príjemný hlas speváčky Mati, ktorý do tejto hudby proste pasuje. Zaujímavý je opäť text a vokálové dopĺňačky oboch spevákov. 

Symfonický melodický black metal, ktorým sa kapela označuje, nemôže nechať nikoho chladným. Čerstvo zverejneným debutom V zajatí temnoty Down to Hell nasadili latku veľmi vysoko.

Rozhovor s kapelou si prečítajte tu: http://www.rocker.sk/skutocnu-slobodu-moze-cloveku-priniest-len-poznanie-nie-viera/411

Viac info o kapele Down to Hell nájdete na www.downtohell.sk alebo https://www.facebook.com/downtohell.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *