DON AIREY oslavuje!

21.6.2015 sa najlepší žijúci rockový klávesák Don Airey, vlastným menom Donald Smith Airey, dožíva 67 (!) rokov. Na klavír ho otec zapísal ako sedemročného.

Neskôr vyštudoval University of Notthingham a diplom získal na Royal Northern College of Music. Má dvoch bratov, ktorí sa tiež venujú hudbe. Keith hrá na gitaru a Paul na klavír. S manželkou Doris majú tri deti, jeden zo synov robí na turné Donovi technika.

Tak ako väčšina jeho súputníkov, má čosi odžité. Veď pohybovať sa po boku Ozzyho, Blackmora, Iommiho, Halforda a mnohých iných dalo určite zabrať. Povestné sú hlavne bujaré akcie v čase pôsobenia u Ozzyho začiatkom osemdesiatych rokov. K Ozzymu sa dostal po nepeknom rozchode s RAINBOW. Ten sa udial tak, že počas koncertu na Havaji nechal Blackmore po druhej piesni Dona samého na pódiu s tým, že si musí opraviť zosilňovač. Keď však Don, po tom, čo polhodinu sám improvizoval, zišiel do zákulisia, našiel kapelu sedieť v bare. Zbalil kufre a  kapitolu RAINBOW uzavrel.

Don je od roku 2002 členom skupiny DEEP PURPLE. Do nej ho ako svoju náhradu odporučil Jon Lord. Za trinásť rokov v kapele vydali tri radové albumy (Bananas, Rapture Of The Deep a Now What?) a dva „živáky“ z Montreux, ktoré nahrali s odstupom päť rokov a jeden deň (!) (15.7.2006 a 16.7.2011).

DON AIREY oslavuje!

Tento rodák zo Sunderlandu spolupracoval počas svojej kariéry asi s každým, kto v rockovom biznise niečo znamená a kto vám napadne. Tu je „výcuc“ zo zoznamu tých najväčších velikánov rocku, hard rocku a heavy metalu s ktorými koncertoval alebo sa podieľal na nahrávaní ich albumov: COLOSSEUM II, RAINBOW, OZZY OSBOURNE, GARY MOORE, BLACK SABBATH, JUDAS PRIEST, WHITESNAKE, JETHRO TULL, UFO, SAXON….. Popri práci v DEEP PURPLE a všetkých vedľajších projektoch mu zostal čas na nahratie štyroch sólových albumov.

V tomto aj minulom roku sme mohli Dona so svojou sprievodnou skupinou vidieť a počuť v novomestskom klube BLUE NOTE. Ďalšia tohtoročná šanca príde v októbri, tentokrát však nepôjde o sólový koncert, ale Don príde ako člen materskej kapely DEEP PURPLE do ostravskej ČEZ Arény 27. októbra a do Plzne, do tamojšej ČEZ Arény, o deň na to. Na oboch koncertoch sa ako support predstaví čoraz populárnejšia americká skupina RIVAL SONS. Čerešničkou na českých koncertoch DEEP PURPLE býva zaradenie motívov skladieb Donovho obľúbeného českého skladateľa Bedřicha Smetanu počas sóla na klávesové nástroje.

DON AIREY oslavuje!

Vstupenky ešte zoženiete na www.ticketpro.cz (Ostrava) a www.sazkaticket.cz (Plzeň).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *