Dolný Kubín sa opäť na jednu novembrovú noc zahalí do temnoty

Keď sa povie Dolný Kubín, väčšina ľudí si predstaví Hviezdoslava, Kukučína či iných dejateľov. Ale toto mestečko na Orave sem-tam ožije aj hudbou a, samozrejme, aj tou rockovou. Bohužiaľ, sa tu síce toho veľa neuživí, ale dve výborné akcie si už v tomto meste tvrdou drinou a odhodlaním skvelých ľudí vybudovali svoju tradíciu. Jedna z nich sa koná na prelome jari a leta. Už dvadsaťročný festival Rockový Záber poteší všetkých fanúšikov dobrej muziky. Každoročne hostí všehochuť interpretov zo Slovenska i zo zahraničia a dokáže prilákať i mainstreamovejšieho poslucháča.

 

Tá pravá „oravská hudobná zabíjačka“ ale prichádza až na prelome jesene a zimy. Originálny undergroundový Sodoma Fest, ktorý je jediný svojho žánru, si už vybudoval stálu základňu priaznivcov a stále získava nových a nových. Na tejto akcii už po minulé roky hrali kvalitné slovenské kapely ako Dementor, Infer, Feel A Curse, Darktimes, Suburban Terrorist, Disconsolate, Attack Of Rage, Proglas či Craniotomy. Zo zahraničia to boli napríklad českí Sezarbil a kapely Embrional, Aries Vehemens, Rarog’g, Izurus, Rotten Age a Banisher z Poľska. Myslím, že tieto mená už sami o sebe hovoria za veľa. 

 

Sodoma Fest zahalí do čiernej farby mesto Dolný Kubín už po siedmy raz a v predposlednú novembrovú sobotu predstaví svojim priaznivcom štyri zaujímavé mená. Organizátori na najbližšom ročníku vsadili na rovnováhu. Rovnováhu death metalu a black metalu. A každý z týchto článkov zastúpia rovno dve kapely.

 

Ako prví predvedú svoje umenie Žilinčania MINOR, ktorí prídu do Dolného Kubína po prvý raz, aby predstavili svoju čerstvú novinku EP Muto. Naproti tomu kapela DEMENTOR nebude mať v Dolnom Kubíne premiéru. Druhé deathmetalové kvarteto pripravovaného večera bolo totiž už headlinerom úplne prvého ročníka Sodoma Festu. Títo páni taktiež predstavia nové skladby pochádzajúce z nového albumu, ktorý kapele vyjde pri príležitosti jej okrúhlych tridsiatych narodenín. Bude to už ich ôsma dlhohrajúca doska, ktorá zosadí z trónu album Damned z roku 2011. Nenechajte si ujsť ich 30 Years Of Blasphemy Show. 

Temnejšiu stránku večera zastúpia rovnako slovenskí ALGOR. Dvojica blackmetalistov má na konte dve štúdiové dosky Úder pohanského hnevu (2003) a Hierofánia (2013) a môže sa pochváliť aj svojou účasťou na Master’s Hammer Tribute CD z roku 2007. Treba dodať aj to, že túto kapelu nie je až také jednoduché vidieť naživo, a preto by ste mali túto príležitosť chytiť za pačesy. Druhou blackmetalovou a zároveň jedinou zahraničnou formáciou Sodoma Festu budú Poliaci JARUN. Títo muzikanti majú tiež už za sebou dve kvalitné dosky Wziemiozstąpienie (2012) a Pod niebem utkanym z popiołu (2015), ktoré sú nahraté v ich rodnom jazyku. Hudba plná melodických, ale zároveň i živočíšnych a agresívnych elementov je popretkávaná silne folkovými motívmi.

 

Toto všetko podporené vydareným plagátom na motív Danse Macabre vás jednoducho musí zaujať a takúto akciu by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Keďže bol Sodoma Fest nútený po zatvorení klubov Piváreň a Klub 77 sa opäť presťahovať, tento rok 18. novembra otvorí svoje brány o 19. hodine všetkým metalistom klub Kremeľ na Mierovej ulici. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *