Dodo Praženec (IneKafe, PlusMinus) – Muzika je liek

O tom, ako to na Slovensku vyzerá s bubeníkmi a čo sa aktuálne deje s IneKafe a PlusMinus, sme sa pozhovárali s Dodom.

Ahoj Dodo! Väčšina fanúšikov Ťa pozná ako bubeníka INÉ KAFE, tak skús prezradiť, čo sa práve teraz varí vo vašej kuchyni 😉 Asi to nebudú Kašovité jedlá, však? :o) Prebieha “Strom minitour 2014”, svetlo sveta uzrel singel Strom….

Teraz momentálne sme v štúdiu a nahrávame nové pesničky na album, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde začiatkom roka 2015. Z nahrávania sa tešíme, vždy je to dobrý pocit, keď sa tvorí niečo nové a z nových pesničiek máme naozaj dobrý pocit, ale nebudeme predbiehať :o) “Strom minitour” je vlastne taký predkrm k rôznym ďalším akciám, festivalom, ktoré tento rok zahráme. Momentálne sa rieši, kde všade.

Aký bude nový album, ku ktorému vášmu albumu by si ho prirovnal?

Myslím si, že bude taký “od podlahy”, teda dúfam, že sa nám to podarí tak nahrať a ponechať takú tú surovosť. K žiadnemu albumu ho však nedokážem prirovnať. Aspoň zatiaľ…. (smiech)

Ktoré skladby z albumu PRÁVO NA ŠŤASTIE máš najradšej a ktoré najradšej hráš na koncertoch?

Pre mňa je určite najlepšia “Končím”, a “Špinavé objatie”, a veľmi ma potešilo, že sme nahrali aj “Keď sa všetci zjednotíme” od Zóny A a dali jej nové, naše šaty. Zónu A naozaj uznávame!!!

Ako sa darí Tvojej druhej kapele PLUS MÍNUS? Pracujete na nových skladbách, koncertujete? Nastali nejaké zmeny v zostave?

Ako IneKafe hráme naozaj veľa koncertov, takže na PlusMinus mi zostáva menej času. Som ale rád, že chalani to rešpektujú a ešte ma nevyhodili. :o) Jasné, chceme si nahrať cez leto nejaké nové pesničky. Chceli by sme po toľkých rokoch znovu niečo vydať. Hlavne aj pre náš dobrý pocit. V kapele sme momentálne štyria, piati… ani neviem, lebo nie každý môže, keď nám vyjde nejaký termín na hranie :o) …ale tak v poslednom čase hráme v zostave Gza – spev, Marek – basa, Horso – gitara a ešte nám vypomáha Hoto z kapely From Our Hands, keďže Wayo, môj brat, sa teraz momentálne venuje svojej rodine a práci, a teda na pankáčov nemá čas :o) Horso s nami hrá asi najkratšie, tak to je taká jediná zmena. Máme z neho veľkú radosť. Je pre nás prínosom a je veľmi dobrý skladateľ.

Akú odozvu u fanúšikov má skladba Tetovania?

Myslím, že super. Na koncertoch si to ľudia idú, tak sa tešíme. Bavilo nás hlavne natáčať klip. Vyšlo to presne tak, ako sme chceli.

Dodo Praženec (IneKafe, PlusMinus) – Muzika je liek

Dodo, aké kapely máš najradšej ako poslucháč? Ktoré koncerty si si v poslednej dobe nenechal ujsť?

Tak ja som starý Bad Religion-aaak :o) Takže koncert tejto kapely si nenechám nikdy ujsť a som šťastný, že sa nám s PlusMinus podarilo zahrať im v auguste minulého roku predkapelu u nás v Bratislave v MMC. Mám obľúbených pár kapiel, ktoré točím dokola… Ja mám rád istoty :o) Najbližšie sa napríklad teším na Manic Street Preachers do Prahy. To je jedna z mojich obľúbených kapiel.

Ktorí bubeníci sú pre Teba inšpiráciou? Ktorí boli pre Teba vzormi, keď si začínal s hrou na bicie?

Jednoznačne dve mená. Matt Sorum z Guns’n‘Roses, Neurotic Outsiders či Velvet Revolver a Bobby Schayer z Bad Religion (druhý z troch bubeníkov, čo v BR hrali). Dodnes sú pre mňa vzorom. Mám rád jednoduchý štýl bubnovania. Nie som príliš technicky založený. Potím sa potom pri tom (smiech) Skôr nech to má gule!(smiech) Ešte spomeniem meno Brandon Barnes z Rise Against.

Mal som chvíľu „fleše“, že si pustím do slúchadiel napr. Therapy a pôjdem s nimi celý album

Si skúsený bubeník a otvoril si si bubenícku školu. Ako vyzerá vyučovacia hodina pod Tvojim vedením?

Otázka pre „žiakov“ (smiech) No štandardne, najprv sa rozohráme, prehráme si noty, či na malom bubne, alebo na celej zostave. Veľa hráme spolu. A ukazujem im nové „fintičky“ a rytmy a tie sa učíme. (smiech)

Ako sa môžu záujemcovia prihlásiť do Tvojej školy? Urob si reklamu, ak chceš 😉

Neurobím, ďakujem. Mám plný stav. Viac by som časovo nezvládol. Mám 6 šikovných žiakov, a to mi úplne stačí. 

Dodo Praženec (IneKafe, PlusMinus) – Muzika je liek

Čo by si poradil mladým bubeníkom? Stačí im talent a kvalitné bicie?

Talent je asi najdôležitejší, ale poznám rôznych „dríčov“, ktorí sa to proste naučili tým, že stále na sebe makali. Ja som nikdy nemakal. Proste som hral. Akurát je pravda, že hrám často. Cez týždeň som určite dvakrát v skúšobni. No vždy s kapelou, nikdy sám. Samého ma to nebaví. Mal som chvíľu „fleše“, že si pustím do slúchadiel napr. Therapy a pôjdem s nimi celý album, ale už ma to prešlo. Hlavne je už aj teplo, takže terasy ma lákajú viacej (smiech) Najlepšie kino na svete! A mladí už dobre vedia aj sami, čo majú robiť, aj bez mojej rady (smiech) Nedá mi však nespomenúť jedno mladé meno, ktoré má moje absolútne uznanie a obdiv. Bude z neho fakt frajer – Miloš Zaujec z The Paranoid. Veľmi šikovný chalan… i keď nehrajú práve jednoduchý punkrock, no u nich ma to baví.

Je pri hre na bicie dôležitý vek?

Fúúúha, no na youtube teraz nájdeš aj bubeníkov, čo majú 4 roky, ale podľa mňa je najlepšie začať od tých 9 – 10 rokov. Ja som začal, keď som mal myslím 11 alebo 12. 

Vyrastajú na Slovensku nové bubenícke talenty?

Určite áno a veľakrát som už povedal, že nás „starších“ bubeníkov už dávno tí mladí predbehli. Samozrejme, niektorí… zas nemôžem byť až taký skromný, nie?(smiech) Ale je naozaj veľmi veľa šikovných a výborných bubeníkov, ktorí nemajú ani dvadsať a už rúbu prvú ligu. Mám z toho radosť a prajem im, nech ich to stále baví. Muzika je liek.

Dodo, v mene portálu rocker.sk Ti ďakujem za rozhovor. Máš nejaký odkaz, myšlienku, slogan pre čitateľov? :o)

Ja ďakujem za pozvanie na tento rozhovor. Na posolstvá sú tu iní, ja snáď len, aby sa ľudia mali radi a žili s pokorou. Všetko dobré prajem rocker.sk a zvlášť tebe, Vlado!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *